'Dit was geen roddelwinkel, maar wel 261 zeeland Gemeente vergat feest motorclub op kalender CDA ziet kansen dorpswinkeltje in Oostdijk Tholen weert vleermuizen in leegstaande hal DORPSWINKEL WORDT GALERIE 4 O 121211* Met het sluiten vandaag van dorpswinkel Nummer 11 ver- €1 dwiint de laatste buurtsuper uit Noordgouwe. Eigenares Achttien jaar iang stond vera de Vera de 1 ong gaat de winkel omvormen tot galerie. weest. ik ben buj dat ik kan stor Allerlei diensten in pakket van Nummer 11 zaterdag 11 december 2010 OOSTDIJK - Het CDA in Reimers- waal ziet mogelijkheden voor een dorpswinkeltje in Oostdijk. Dat zou dan bijvoorbeeld gerund kun nen worden door cliënten van het Gors. Oostdijk ontbeert inmiddels al jaren een dorpswinkel. Het nieuwe bestemmingsplan voor het dorp biedt wat betreft het CDA kansen om te kijken of er weer één kan komen op de plek waar straks wegens nieuwbouw een schoolgebouw vrijkomt. „De inwoners missen een plek om boodschappen te doen. Een dorps winkeltje zou de leefbaarheid ten goede komen", zegt raadslid Peter Koeman. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur is vergeten het Mosseltreffen van motorclub Lost Ones op de evene mentenkalender 2011 te plaatsen. Aan de hand van die kalender be paalt de politie haar inzet tijdens de weekeinden. De fout is inmid dels hersteld. Het Mosseltreffen werd in septem ber op last van de burgemeester af gebroken, onder meer omdat het feest niet was aangemeld en de po litie er dus niet op was berekend. Na een demonstratie op de Nieu we Haven, volgden gesprekken tus sen de burgemeester en bestuursle den van de motorclub. De laatsten zegden daarbij toe voortaan con structief mee te werken aan regule ring van het altijd drukbezochte feest. Maar eind november laat de secretaris van de Lost Ones weten dat het Mosseltreffen niet voor komt op de evenementenlijst in werkplan van de politie. „Wij zijn bang dat wij straks aan al onze ver lichtingen hebben voldaan en blijkt dat er geen politiecapaciteit is, en het Mosseltreffen om die re den alsnog niet door kan gaan", schrijft de club. Burgemeester Ger ard Rabelink heeft het feest alsnog op de lijst gezet. Het werkplan van de politie is besproken in de raad. THOLEN - Er konten geen vleermui zen in de Timpahal in Tholen. Een verzoek van het CDA om 'tijdelij ke natuur' toe te staan is afgewe zen. De Timpahal staat in een ge bied dat omgevormd tot een ge bied met huizen en winkels. Om te voorkomen dat vleermuizen in de hal komen, en hij niet gesloopt mag worden, heeft de gemeente er gaten in geboord. De tocht die daardoor ontstaat, moet de dieren buiten de deur houden. Volgens het CDA heeft het Rijk bepaald dat 'tijdelijke natuur' in gebouwen mogelijk moet zijn. Het college vindt het niet de moeite waard, de hal wordt in 2011 al gesloopt. J i. u wat kratjes met boodschappen ir Vera de Jong achter de kassa. door Piet Kleemans We krijgen de vorst weer te rug. Nee Vera, we zijn nog niet van de kou af, zegt de man, goed gevulde bood schappentas in de ene en de deur klink in de andere hand. Met een 'het beste ermee hè' neemt hij af scheid. Het is zijn laatste bezoek. Dorpswinkel Nummer 11 in Noordgouwe sluit de deuren en daarmee verdwijnt één van de laat ste dorpswinkeltjes van Schou- wen-Duiveland. Een buurtsuper pur sang was het. Met als persoonlijke noot van eige nares Vera de long artikelomschrij vingen in het Zeeuws.-Een kleine winkel, maar ook een plek waar dorpsgenoten elkaar troffen en een praatje maakten. „Dit was geen roddelwinkel, maar wel een ontmoetingspunt", duidt eigena res Vera de Jong de plaats van Nummer 11 in de Noordgouwse maatschappij. Achttien jaar gele den was het toenmalig echtgenoot Hans Baris die na het vertrek van bakkerij Wagemaker uit het dorp het gat opvulde met dorpswinkel Nummer 11. Vera de Jong: „En het werd hartstikke druk. Hans kon het alleen niet aan. Ik moest hel pen in de winkel maar ik werkte toen ook als dansdocente aan de dansacademie in Rotterdam. Het was echt heel zwaar in het begin." De winkel was van meet af aan meer dan alleen een plaats waar men terecht kon voor de dagelijk- Dorpswinkel Nummer 11 werd maart 1992 officieel geopend. Het dienstenpakket werd in de loop der jaren flink uitgebreid. On der meer met fotoservice en schoenreparaties Van 1995 tot 2001 was in de win kel een postagentschap gevestigd. se boodschappen. „Ik heb altijd ge probeerd die sociale functie over eind te houden. In de zomer zette ik vaak een tafel buiten waar men sen aan konden zitten. En ik had ook wel klanten die in de winkel hun krantje kwamen lezen en een bakje koffie drinken. Dat maakte het werk leuk." In de jaren dat ze de winkel in haar eentje dreef waren de dagen lang. Een 8o-urige werkweek was eerder regel dan uitzondering. Toch moest Vera met lede ogen aanzien dat het klantenbestand Uit onderzoek*blijkt-dat'verreweg de meeste Noordgouwenaren de dagelijkse boodschappen bij een supermarkt in Zierikzee halen. Alleen als het gaat om 'vergeten boodschappen' scoort de buurtwinkel met name bij ouderen hoger dan de Zierikzeese super. steeds verder afkalfde „Het is in de ze tijd gewoon niet meer te doen. Ik heb echt alles geprobeerd om de winkel overeind te houden, bij voorbeeld door een boodschappen- bezorgservice op poten te zetten, maar dat kwam gewoon niet van de grond." Vera de Jong is blij dat ze nu einde lijk de knoop heeft doorgehakt. „Ik heb al die jaren klaargestaan voor anderen, maar nu kies ik voor mezelf. Ik ga de winkel om bouwen tot atelier. Kan ik einde lijk mijn creativiteit weer gaan ge bruiken. Ik ga van oude spullen nieuwe dingen maken. Tassen en lange mannenjassen van gebruikte lappen stof en meubelen van oud hout. Vervolgens maak ik overal fo to's van en probeer ik mijn handel via internet aan de man te breng en." De buurtsuper mag dan vandaag dicht gaan, de naam blijft gehand haafd. „Het blijft feitelijk ook een winkel, alleen verkoop ik geen da gelijkse boodschappen meer." Het pand waarin dorpswinkel Nummer 11 is gevestigd bood ooit plaats aan een timmerwerkplaats. Daarna werd het in gebruik genomen als woonhuis. Achttien jaar geleden werd het woonhuis weer verbouwd en nu tot buurtsuper: een kleine winkel met een breed assortiment. De start van de winkel werd mede mogelijk gemaakt door een subsidie van de toenmali ge gemeente Brouwershaven. Sinds het moment waarop Vera de Jong liet weten dat zij een punt ging zetten achter haar werk als dorpswinkelierster komen vrijwel dagelijks cadeautjes en 'beste wensen' binnen. De reacties zijn vrijwel allemaal op dezelfde leest geschoeid: Jammer dat het stopt, maar niet verwonderlijk. Het stoppen met de buurtsuper betekent voor eigenares Vera de Jong het afsluiten van een - veelbewogen - hoofdstuk in haar leven én een nieuw begin. De Jong is dansdocente van opleiding maar eigenlijk een crea tieve duizendpoot. Ze gaat haar creativiteit - die ze naar eigen zeggen in de dorpswinkel nooit écht heeft kunnen botvieren - uiten in de vorm van het opnieuw gebruiken van oude materialen. Van stoffen gaat ze tassen en jas sen maken en uit oud hout wil ze kleine meubelen als bijvoorbeeld kapta fels gaan toveren. Ze gaat ook weven. Maar dan met electriciteitsdraad en led-lampjes. De Jong heeft er zin in. „Ik ben nu 54 jaar. Dat is nog net een leeftijd waarop je met iets nieuws kunt beginnen." KINDEROPVANG OP 686100 langs van maandag c/m zondag 19.00 uur www.juultje.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44