301 zeeland OPEN DAGEN Zwakke start Jaar van de Fiets fV£ P. VAN EIJZEREN B.V. ledereen kent het Fietsjaar FIETSPROVINCIE ZEELAND Het Jaar van de Fiets kwam voor ondernemers wat traag op gang. Maar de basis die gelegd is, is stevig en kan van Zeeland een echte fietsprovincie maken. mechanisatie zaterdag 11 december 2010 150 fietscafés moet Zeeland gaan tel len. Op dit moment zijn er 75. Uitgerekend in het jaar dat Kees van Beveren wat min der aan fietsen toekomt, kreeg hij als kersverse gedeputeer de evenementen als de Giro d'Ita- lia en de Tour de France in zijn schoot geworpen. Voor hemzelf was de passage van de Tour de France op Neeltje Jans een van de hoogtepunten, temeer omdat hij daar ook de vierde etap pe van het Zeeuws jaar van de fiets inluidde. „Voor de mensen is volgens mij de aankomst van de Ronde van Italië in Middelburg het hoogtepunt geweest", zegt Van Beveren terugkijkend op het Zeeuws jaar van de fiets dat bijna afgelopen is. Wat dat jaar de Zeeuwse samenle ving heeft opgeleverd is moeilijk te becijferen. De provincie gaat daar ook geen onderzoek naar doen, maar de gedeputeerde is er van overtuigd dat het positieve ef fecten heeft voor Zeeland. „Twee uur televisie in 140 landen. Ik weet zeker dat daardoor mensen beslui ten eens naar Zeeland te komen. Zo werkt dat. De bekendheid met Zeeland is enorm verbeterd." De gedeputeerde wijst er op dat er meer is gebeurd. De aanleg van fietspaden, de instelling van 75 fietscafés, verschillende voorzienin gen voor fietsers die zijn aange legd, het fietshelmenproject en dat zijn - geeft hij aan - allemaal din gen die blijven. Dat wil niet zeggen dat de provin cie Zeeland het nu even heeft ge had met de fiets. Van Beveren wijst er op dat nog steeds een kwart van het aantal verkeers slachtoffers fietsers zijn en dat vindt hij te veel. Hij heeft geen spijt van de miljoen euro die de provincie aan het fiets jaar heeft besteed: „Uit het oog punt van promotie en door het feit dat het allerlei dingen in gang heeft gezet en aan elkaar gehaakt, is het dat echt waard geweest." Donderdag 16 december Vrijdag 17 december van 13:00 uur - .13:00 uur Zaterdag 18 december van 10:00 uur -16:00 uur - MECHANISATIE- CONSTRUCTIE- EN INSTALLATIEBEDRIJF Quistenburg 21 4454 PZ Borssele Van 13:00 uur - 22:00 uur door Edith Ramakers Het Jaar van de fiets was de hulpmotor om Zeeland als fiets provincie onder de aandacht te brengen. Als je er meer verwachtingen van had, dan kwam je bedrogen uit. „Want na een jaar sta je nog niet op de fietskaart. Trek er maar ge rust vijf jaar voor uit", zegt Piet Landegent van Pannenkoekenmo len De Graanhalm in Burgh-Haam- stede. Enkele ondernemers spreken van een gemiste kans. De organisatie heeft steken laten vallen. Maar toch 'telt een groot aantal uitbaters liever zijn zegeningen'. De toeris tische folders voor de fietscafés werden na het seizoen bezorgd, de website van vwzeeland.nl was lang niet up to date en verwijsbor den naar de fietscafés zijn nog steeds niet geleverd. „Maar er zijn wel 75 wielercafés in een jaar opgericht en we vertrou wen erop dat die verwijsborden er volgend jaar wel komen", zegt As- trid van der Ven van hotel-restau rant de Hemelse Vrede in Cad- zand-dorp. „Dan zal het beter gaan." Enkele rijwielhandelaren zijn te vreden over het Jaar van de Fiets. Arie Joosse van fietswinkel Piet Voskamp in Middelburg durft van een topjaar te spreken. „We heb ben 10 procent meer fietsen ver kocht, terwijl de landelijke ver koop van fietsen gedaald is met 7 procent. We zijn ook nog eens ge nomineerd voor fietswinkel van het jaar. De winnaar wordt in fe bruari bekendgemaakt." Volgens de rijwielhandelaar heeft het jaar van de fiets 'de creativiteit van ondernemers geprikkeld'. De rijwielhandel produceerde een elektrische Zeelandfiets met Zee- landkleuren. De hotelketen de Amadoregroep verhuurde de Zee landfiets aan haar gasten. Op www.zeelandfiets.nl zijn acties ver zameld die spontaan zijn ontstaan in het Jaar van de Fiets. Molen De Graanhalm had in het jaar van de fiets een fiets in top. Jyuri Hendrikse van hotel-restau rant Duinlust in Dishoek was ook officieel aangemerkt als fietscafé. Duinlust ligt op een mooie plek aan een fietsroute. Hij heeft een goed jaar gedraaid. „Maar het is moeilijk aan te geven of dat door het Jaar van de Fiets komt. Ik heb wel de indruk dat er meer Belgen naar Zeeland zijn gekomen. En die hebben de aardige gewoonte om het niet bij een kopje koffie te hou den. Die kopen een pannetje mos sels en blijven vaak lang hangen." Tom ter Horst van bierbrouwerij Emelisse in Kamperland heeft het idee dat de fietscafés iets te snel op de markt zijn gezet. „Het was niet helemaal doordacht. Het schildje dat we kregen omdat we fietscafé zijn, is niet van deze tijd. De voor lichting waar je als fietser allerlei voorzieningen kunt vinden, is be langrijker. Dat was nog niet goed geregeld." Projectleider Reinder de Jong van het routebureau Promotie Zeeland Delta is op de hoogte van de zwak ke start. „2010 hebben we gebruikt om alle activiteiten en initiatieven uit te zetten. Komend jaar moeten we Zeeland als fietsland uitgebreider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38