Stichting kan voor rust 261 zeeland Weumelinghe beetje bij beetje zichtbaar Reünie openbare school Overlast van de schaarse jongeren grootste probleem Noord-Beveland zaterdag 11 december 2010 De nieuwste Wemeldingse woonwijk Weumelinghe heeft over belangstel ling van kopers niet te klagen, stelt AVV Beheer. foto Wilem Mieras door Lilian Dominicus WEMELDINCE - De palen zijn de grond in. Langzaam verrijst woon project Weumelinghe aan de Oos- terscheldedijk bij Wemeldinge. Jurgen Geurts van projectontwik kelaar AW Beheer uit Middelburg verwacht dat de zes dijkwoningen, acht studio's en achttien apparte menten 'begin van het vierde kwartaal 2011' opgeleverd worden. „We zijn ook vol vertrouwen dat het merendeel van de woningen te gen die tijd is verkocht." Hoeveel appartementen er nu ver kocht zijn, vertelt hij niet. De dijk woningen zijn op een na verkocht. De appartementen zitten nog niet op zeventig a tachtig procent, het percentage dat veel projectontwik kelaars hanteren. Geurts: „Liever hadden we op dat percentage gezeten, maar dat we desondanks nu bouwen, geeft aan hoeveel verwachting we van dit project hebben. Als het gaat om be langstelling mogen we namelijk he lemaal niet klagen. De studio's hebben we uit de verkoop ge haaid, omdat de meeste apparte mentenkopers aangeven die erbij te willen hebben als gastenver blijf" De appartementen hebben een uniek uitzicht over Nationaal Park de Oosterschelde, maar kosten wel ruim vijf ton. De dijkwoningen kosten circa 190.000 euro. door Raymond de Frel NIEUWDORP - De openbare basis school in Nieuwdorp is op zoek naar oud-leerlingen en oud-leer krachten van de OLS en De Octo pus. Met een grootse reünie wil de school vieren dat het in 2011 190 jaar is geleden dat de eerste basis school in het dorp werd geopend. Een groep van vijf oud-leerlingen en twee oud-leerkrachten wil op zaterdag 25 juni zoveel mogelijk oude bekenden verwelkomen in dorpshuis Ammekore. Het thema voor de reünie is 'Herinneringen aan Nieuwdorp'. Er wordt vooral gemikt op leerlin gen van voor het geboortejaar 1990. Alle deelnemers wordt ge vraagd iets mee te nemen dat aan hun schooltijd herinnert. Om zoveel mogelijk mensen te be reiken heeft de werkgroep een website in het leven geroepen, waarop geïnteresseerden terecht kunnen. www.openbareschoolnieuwdorp.nl Een stichting die de musea in Goes en Kapelle onder haar hoede neemt, is in de maak. Is die levensvatbaar, dan komt er een einde aan bestuurlijk geharrewar. Voor de goede orde: de ge meenten Goes, Borsele, Kapelle en Noord-Beve land vormen samen een gemeenschappelijke regeling die het Historisch Museum de Beve- landen in Goes en het Fruitteelt museum in Kapelle besturen. Het is een bestuurlijke draak, want in Nederland is bijna geen museum te vinden dat nog op deze manier wordt bestuurd. Het zijn (bijna) al lemaal stichtingen. De Bevelandse museumregeling heeft zeker het afgelopen jaar be wezen dat deze bestuursvorm meer nadelen dan voordelen kent. Het besturen van de musea is één van de vele taken van de afgevaar digde portefeuillehouders, die sa men het dagelijks bestuur vormen. Daardoor is er van nature al min der betrokkenheid. Bovendien hangt de bestuurskracht af van de passie van het viertal. Elke vier jaar kunnen dat andere mensen zijn. Daarnaast moeten belangrijke beslissingen worden goedgekeurd door de afzonderlijke gemeentera den. In de praktijk leidt tot dat tot logge besluitvorming. Bovendien kan een museumbestuur dat di rect voortkomt uit gemeenten, geen subsidies bij het Rijk en fond sen aanvragen. Een stichting is dus een gewenste bestuursvorm. Tot vorig jaar leek het alle maal redelijk goed te mar cheren. Het Fruitteeltmu seum in Kapelle draaide als een tierelier, het streekmuseum in Goes was, na een verbouwing van een miljoen euro, door museumdi recteur Hans Oomen en vele vrij willigers uitgebouwd tot een leven dig expositiegebouw met een groeiend aantal bezoekers. Onder wijl was de begroting bijgesteld, zodat eindelijk reëele inkomsten en uitgaven werden geraamd. Daardoor werden gemeenteraden niet meer elk jaar geconfronteerd met financiële gaten die moesten worden gedicht. De bijdragen per Historisch Museum De Bevelanden te bouwen stationsgebouw van de SGB en splitsing van de collectie, die deels bij de stoomtrein en deels in het voor mindervaliden f ontoegankelijke Goese stadhuis zou worden ondergebracht. De Pooter had als wethouder van Goes in september nog gezegd dat het HMDB aan de Singelstraat kon blijven. Een maand later opperde hij als museumvoorzitter het te genovergestelde. Een geval van dubbele petten, die standpunten onverenigbaar maken. Het DB had ook niet geluisterd naar de advi seurs in het museumbestuur. On der andere 'de Vrienden van het HMDB', die een deel van de collec- gemeente liepen zo iets op. Geza menlijk tot vijf ton per jaar. Het Borselse college van B W werd dat te gortig. Het kondigde aan uit de museumregeling te stappen. De gemeenteraad besloot het nog een jaar aan te zien, mits het museum bestuur met een bezuinigingsplan zou komen en samenwerking/aansluiting zou zoe ken met andere musea, zoals de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) en het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Borsele beschouwt het streekmuseum toch vooral als een Goese voorziening, waar voor al de stad de vruchten van plukt. Naast de druk van Borsele begon de economische cri sis een rol te spelen. Ge meenten krijgen vanaf 2014 miljoe nen euro's minder van het Rijk en moeten dus bezuinigen. Goes kon digde al aan haar bijdrage van drie ton met 75.000 euro te verlagen. Daarmee kon een door het mu seumbestuur gemaakt verbeter plan, dat nauwelijks bezuinigingen bevatte, in de prullenbak. In juli eisten de portefeuillehouders van de vier gemeenten een krimpplan, waarmee anderhalve ton werd be zuinigd op een budget van bijna vijf ton. De korting van dertig procent leid de tot heftige protesten, onder meer van de Vrienden van het HMDB in Goes. Museumdirecteur Oomen sprak zelfs van het einde van het museum. Hij kreeg direct een spreekverbod. Het dagelijks museumbestuur on der aanvoering van de Goese wet houder Jan de Pooter jaste vervol gens een vooral op de wensen van Borsele gericht, maar volstrekt kansloos plan door het algemeen bestuur, waarin het DB een meer derheid heeft. De twee andere, bo ze AB-leden (Gerard Geelhoed en Jan van den Hondel) begonnen een kruistocht tegen vertrek uit het duur verbouwde pand aan de Singelstraat, verplaatsing naar een KINDEROPVANG OP t/m zondag www.Juultje.nl door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Noord-Beveland heeft bijna het kleinste aandeel jongeren in de bevolking van Zee land, maar de overlast van die jon geren vinden de inwoners het grootste probleem van het eiland. Dat staat in de Veiligheidsmonitor van Noord-Beveland. Het onder zoek komt donderdag 16 decem ber in de gemeenteraad aan bod. In diezelfde vergadering vertellen politie en Openbaar Ministerie over het werkplan 2011 van de poli tie. Nummer twee op de ranglijst van hinderklachten is honden poep, gevolgd door hardrijders. Uit het onderzoek, dat via een en quête in 2009 werd gedaan, blijkt dat Noord-Bevelanders het meest ontevreden zijn over de voorzie ningen voor jongeren in de ge meente. Het gebrek daaraan wordt nog voor het schrale openbaar ver voer genoemd. Vijf procent van de ondervraagden zegt last te hebben van herrie en vernielingen door jeugd. Er wordt niettemin weinig aangifte gedaan: 34 procent van de voorvallen is volgens de onder vraagden bij de politie gemeld. Per jaar meldt de gemeente circa 10.000 euro schade aan publieke ei gendommen door vernielingen. Vergeleken met de rest van Zee door Frank Balkenende Axel Goes Philippine Schoondijke Temeuzen Vlisslngen Zaamslag Zuiddorpe land voelen Noord-Bevelanders zich heel veilig in hun woonomge ving. Er wordt ook relatief weinig aangifte gedaan bij de politie van misdrijven. Inwoners van Kats en Geersdijk voelen zich het veiligst. Wissenkerkenaren zijn het meest ontevreden over hun dorp. Samen met de inwoners van Colijnsplaat hebben zij het meeste last van ge voelens van onveiligheid. Ook op de raadsagenda staat ook het plan van aanpak voor de dis cussie over de kerntaken die de raad wil voeren. De raad wil bekij ken wat de gemeente per se wel of niet moet doen in het kader van de bezuinigingen. MEEST GELEZEN 1Goese Westwal is weer open. 2. Taakstraf voor uitkeringsfraude. 3. Vergaderingen worden niet korter. VIDEO Bekijk een video over de opening van de molen in Scherpenisse op onze Thoolse pagina: www.pzc.nl/tholen. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34