Musea Goes en Kapelle in stichting Stichting kan 28 zeeland Dansend energie maken Zorgstroom op televisie Gemeenten moeten blijven betalen zaterdag 11 december 2010 Jfcs'telbst if® 11%« memmmmmmsmmmmsmmmsm Langeviele 52/54 Middelburg MIDDELBURG - De Walcherse thuis zorgorganisatie Zorgstroom is mor genmiddag te zien op de landelijke televisie. Het NTR-programma Gonzo heeft bij Zorgstroom een re portage gemaakt. Deze wordt mor gen vanaf 16.05 uur uitgezonden op Nederland 2. In het program ma worden Anita Aerts (medewer ker thuisbegeleiding), Cindy van de Woestijne (wijkverpleegkundi ge) en Rien Ponse (verzorgende) gevolgd tijdens hun werk. door Frank Balkenende Uitgaan in de eigen regio? Kijk voor de uitagenda op: www.pzc.nl/uit STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl GOES - De musea in Goes en Kapel le kunnen op korte termijn wor den ondergebracht in de op te rich ten stichting Bestuur Musea De Be velinden. Het vaste personeel kan 'meeverhuizen'. Het beoogde bestuur heeft vertrou wen in een bestuurlijke overdracht van gemeenschappelijke regeling naar een stichting, zolang de vier financierende gemeenten (Goes, Borsele, Kapelle en Noord-Beve land) in de huidige museumrege ling de komende drie jaar aan hun financiële verplichtingen, zoals die zijn vastgelegd in de gemeenschap pelijke regeling, voldoen. Het Historisch Museum de Beve- landen in Goes en het Fruitteelt museum in Kapelle zijn zo onge veer de laatste musea in Neder land die door een intergemeente lijk bestuur worden geleid. Er klonk al langer de roep om een stichting, omdat het bestuur daar van meer betrokken is en continuï teit biedt. Nu wordt de koers elke vier jaar bepaald door andere be stuurders van de vier gemeenten. Ook kan een stichting subsidies verwerven. Daarnaast komt de wens om het bestuur in een stich ting om te zetten voort uit bezuini gingen. Goes verlaagt over drie jaar haar bijdrage met 75.000 euro. Borsele heeft onlangs besloten uit te treden. Borsele wil de nieuwe stichting overigens minder geld meegeven dan ze nu betaalt in de museumregeling (75.000 per jaar). De raad stelde een afbouwsubsidie vast van 50.000, 40.000 en 30.000 euro in de komende drie jaar. De stichting in oprichting zal de vier gemeenteraden verzoeken de komende drie jaar nog dezelfde be dragen te geven. „Ook zullen we specifiek Kapelle vragen om onder steuning omdat ook het Fruitteelt museum onder de vleugels van de stichting komt", zegt beoogd voor zitter Toine Wevers. Hij gaat ervan uit dat de gemeenten aan hun ver plichtingen voldoen. „Pas als we garanties hebben, zullen we de stichting oprichten en kan de ge meenschappelijke regeling worden geliquideerd. We hebben dan drie jaar om een beleidsplan te maken en eventueel af te slanken." Naast Wevers (oud-rector) zijn be oogde bestuursleden: Paul Favier (oud-rector in Goes), Cees Hame link (vroeger fruitteler, oud-raads lid Kapelle), Gerard Geelhoed (hui dige AB-Iid, oud-raadslid Noord-Beveland) en Adri Spruit, directeur van AMZ Borssele. Een stichting die de musea in Goes en Kapelle onder haar hoede neemt, is in de maak. Is die levensvatbaar, dan komt er een einde aan bestuurlijk geharrewar. Tot vorig jaar leek het alle maal redelijk goed te mar cheren. Het Fruitteeltmu seum in Kapelle draaide als een tierelier en het streekmu seum in Goes was uitgebouwd tot een levendig expositiegebouw met een groeiend aantal bezoekers. On derwijl was de begroting bijge steld, zodat eindelijk reële inkom sten en uitgaven werden geraamd. Daardoor werden de vier betrok ken gemeenten niet meer jaarlijks geconfronteerd met tekorten. De bijdragen per gemeente liepen zo iets op. Gezamenlijk tot vijf ton per jaar. Het Borselse college werd dat te gortig en kondigde aan uit de regeling te stappen. De gemeen teraad besloot het nog een jaar aan te zien, mits het museumbestuur met een bezuinigingsplan zou ko men en samenwerking/aansluiting zou zoeken met andere musea, zo als de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) en het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Borsele beschouwt het streekmuseum toch als een Goese voorziening, waar vooral de stad de vruchten van plukt. Naast de druk van Borsele begon de financiële/ economische crisis een rol te spelen. Goes kondigde al aan haar bijdrage van drie ton met 75.000 euro te verlagen. Daarmee kon een door het museumbestuur door Frank Balkenende gemaakt verbeterplan, dat nauwe lijks bezuinigingen bevatte, in de prullenbak. In juli eisten de porte feuillehouders van de vier gemeen ten een krimpplan, waarmee an derhalve ton werd bezuinigd op een budget van bijna vijf ton. Een korting van dertig procent leidde tot heftige protesten, onder meer van de Vrienden van het HMDB in Goes. Museumdirecteur Oomen sprak zelfs van het einde van het museum. Hij kreeg direct een spreekverbod. Het dagelijks museumbestuur on der aanvoering van de Goese wet houder Jan de Pooter jaste vervol gens een vooral op de wensen van Borsele gericht maar volstrekt kansloos plan door het algemeen bestuur, waarin het DB een meer derheid heeft. De twee andere, bo ze AB-leden (Gerard Geelhoed en Jan van den Hondel) begonnen een kruistocht tegen vertrek uit het duur verbouwde pand aan de Singelstraat, verplaatsing naar een te bouwen stationsgebouw van de SGB en splitsing van de collectie, die deels bij de stoomtrein en deels in het voor mindervaliden ontoegankelijke Goese stadhuis zou worden ondergebracht. De Pooter had als wethouder van Goes in september nog gezegd dat het HMDB aan de Singelstraat kon Scholieren van Nehalennia dansen in Friek's Techniektruck, foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Goed opgeleid tech nisch personeel is goud waard. Maar dan moeten er wel voldoen de jongeren een technische oplei ding gaan volgen. Om jongeren te inspireren die stu dierichting te kiezen, reed deze week Friek's Techniektruck door de provincie. De truck stond gisteren bij de ste delijke scholengemeenschap Neha lennia in Middelburg. In de vracht wagen konden de kinderen via spelletjes ervaren dat techniek leuk is, maar ook dat het overal aanwezig is. Zo mochten de scho lieren zelf energie opwekken door te dansen, werd met behulp van een smartphone aan spoorzoeken gedaan en werd een satelliet op af stand gebouwd. De techniektruck is in Zeeland op uitnodiging van het Technocen trum Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30