26! zeeland 'Oost-Souburg heeft behoefte Provincie: begroting Vlissingen is akkoord Aanhoudingen voor overval op Aldi Deal IJsland mogelijk nadelig voor Veere Andere plek windmolens kost veel extra geld VEILIGHEID Overvallen, straatroven, inbraken, vernielingen. Oost-Souburg heeft het de laatste twee jaar zwaar te verduren. „De roep klinkt steeds harder dat de grenzen zijn bereikt." Twee jaar misdaad zaterdag 11 december 2010 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Extra waakzaam zal ze blijven, maar toch ziet de pro vincie de schuldenlast van Vlissin gen door de vingers en gaat ze ak koord met haar begroting. Dat verklapt gedeputeerde George van Heukelom, die het toezicht op gemeentefmanciën in zijn porte feuille heeft, vooruitlopend op het officiële besluit volgende week. In plaats van dat het afneemt, zo als het college zich had voorgeno men, loopt de schuldenlast van de Scheldestad dit jaar op tot 235 mil joen euro. Dat komt omdat de ge meente weer extra geld gaat lenen. Toch zegt Van Heukelom het vol ste vertrouwen te hebben in het Vlissingse college. „Dat vertrou wen baseer ik op feiten. De begro ting is sluitend, maar ik zie 't ook aan de meerjarenbegroting en de onderliggende afspraken." Eén van die afspraken is het om zetten van lange leningen naar kor te leningen, om te profiteren van lage rentes. „Dat keuren we al lang goed en dat blijven we doen.Ik be grijp namelijk waarom ze dat wil len. Het is een goede zaak." Wel blijft Van Heukelom een extra oogje in het zeil houden. „Vlissin gen heeft al een tijdje onze bijzon dere aandacht; het is immers alge meen bekend dat het Scheldekwar- tier niet gemakkelijk is. We over leggen met gemeenten wel eens va ker langer over hun argumenten, en of ze de juiste dekking nemen. En sowieso, in deze tijd van bezui nigingen heeft elke gemeente bij zondere aandacht." OORLOGSDAGBOEK Jaap Komejan hield tijdens de bevrij ding van Walcheren een dagboek bij: www.pzc.nl/oorlogsdagboek STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl door Maurits Sep Een korte en eenvoudige zoekopdracht (overval Oost-Souburg) in het di gitale krantenarchief le vert al meteen een op merkelijk lijstje met misdaden op. De laatste twee jaar lijken de over vallen zich aaneen te rijgen. En dan vinden er ook nog inbraken en berovingen plaats. Daar moet meteen wel iets bij ge zegd worden: bij de gevonden arti kelen zitten ook veel stukjes over aanhoudingen en berechtingen. Politie en justitie slagen er dus ook in daders te pakken. De politie heeft bovendien niet de indruk dat het erger wordt in Souburg. Al thans: uit het aantal meldingen blijkt dat niet. „De overlast door jongeren bijvoorbeeld is nu min der dan een jaar geleden. We zijn wel nadrukkelijk aanwezig op bij voorbeeld het Oranjeplein, maar het valt mee", zegt woordvoerster Mireille Aalders na raadpleging van de wijkagent. Toch vindt Rijnco-Jan Suurmond, ondernemer in het dorp en raads lid voor het CDA in Vlissingen, het tijd voor extra maatregelen. Wat hem betreft wordt het camera toezicht dat Vlissingen sinds kort op enkele plekken toepast ook in Oost-Souburg ingezet. Wethouder Rob van Dooren wil daar nog niet aan. Hij wil eerst ervaringen op doen op andere plekken. Over een jaar is Souburg misschien aan de beurt, zei hij donderdagavond in een commissievergadering. Suurmond laat het daar niet bij zit ten. „Ik durf de discussie wel aan waar camera's op dit moment meer nodig zijn", waarschuwt hij. April 2008: elf jongeren aangehou den voor diefstallen/vernielingen. November 2008: overval woning. April 2009: zeven jongeren aange houden, van wie één betrokken bij woningoverval in november. November 2009: overval woning, daders ook betrokken bij vernielin gen tijdens oudjaar 2007, bij stelen en vernielen auto's, één dader deed mee aan een inbraak in de Grote Kerk in Veere. Nogmaals november 2009: over val op woning en op horecazaak. December 2009: overval winkel. Januari 2010: plofkraak pinauto maat Oranjeplein. Augustus 2010: overval op een man bij pinautomaat Kanaalstraat. September 2010: poging tot over val op het Oranjeplein. December 2010: overval Aldi. Dat geldt ook voor het project Vei lig Ondernemen, dat nu in de Vlis singse binnenstad wordt gebruikt om het voor winkeliers en publiek fijner en veiliger te maken. Het CDA wil het project uitbreiden naar Oost-Souburg. „Dan moeten de ondernemers zelf met zo'n ver zoek komen", vindt Van Dooren. Daar gaat Suurmond voor zorgen. „Ik ga met de ondernemersvereni ging praten. Want de roep klinkt steeds harder dat de grenzen in Souburg bereikt zijn. We hebben het in Vlissingen wel vaak over het Middengebied, maar in Souburg gebeurt de laatste twee jaar ook veel. De overvallen op de Aldi, de Primera, de plofkraak op de pinau tomaat bij de Rabobank, berovin gen op straat in de Kanaalstraat en de Paspoortstraat. Er moet meer blauw op straat, dat helpt echt." Debby Vermaat van de onderne mersvereniging valt hem bij. „De ondernemers hebben behoefte aan meer veiligheid. Ik kan niet voor iedereen spreken, maar ik hoor het wel om me heen. Vorig jaar was er een golf aan overvallen. In de loop van dit jaar was het rus tig maar nu hoor je: 'het begint weer'." Veilig Ondernemen, came ratoezicht, meer politie, het kan al lemaal helpen, zegt Vermaat. „Ik denk dat de ondernemers nu over al over willen praten." door Maurits Sep OOST-SOUBURG - De twee mensen die maandag zijn opgepakt bij een politie-inval in een pand aan de Pas poortstraat in Oost-Souburg worden verdacht van be trokkenheid bij de overval op de Aldi in het dorp, en kele dagen daarvoor. Dat heeft het Openbaar Ministe rie gisteren bekendgemaakt. Het gaat om een vrouw van 42 en een man van 22 jaar. De man is gisteren voorgeleid voor de rech- ter-commissaris in Middelburg. Hij wordt nog min stens een week langer vastgehouden. Over zijn rol bij de overval wilde het Openbaar Ministerie in het be lang van het onderzoek nog niks zeggen. De vrouw die wordt verdacht van betrokkenheid bij de overval, zit niet meer vast. Ook over haar mogelij ke rol bij de overval op de supermarkt wil het Open baar Ministerie nu nog niets zeggen. De Aldi aan de Vlissingsestraat in Oost-Souburg werd op vrijdagochtend 3 december rond acht uur overval len. Een half uur voordat de winkel open zou gaan, drongen twee mannen in donkere kleding de winkel binnen. Het is niet bekend hoe ze dat deden en wat zich binnen heeft afgespeeld. De overvallers gingen er met een onbekend geldbedrag vandoor in de rich ting van de Karolingenbaan. Maandagmiddag 6 december rond kwart voor vier deed een zwaarbewapend arrestatieteam van de poli tie een inval in een huis in de Paspoortstraat. Met veel lawaai werd de voordeur geforceerd. door Maurits Sep DOMBURG - De deal die IJsland heeft gesloten met Nederland over het terugbetalen van spaargeld, is mogelijk helemaal niet zo gunstig voor de gemeenten Veere en Goes. Volgens Veere dreigen zij nu lager op de ladder van schuldeisers van de andere failliete IJslandse bank Landsbanki te komen. De staat IJsland heeft zich name lijk geschaard onder de schuld eisers van Landsbanki. Veere en Goes, die daar samen vijftien mil joen euro op een rekening hadden staan, nemen nu met andere Ne derlandse overheden een vrij hoge plek in onder de schuldeisers. Als de staat IJsland daar bij komt, ver andert de pikorde misschien, vreest Veere. Op dit moment lopen nog rechts zaken over de exacte rangorde van de schuldeisers van Landsbanki. Veere verwacht dat een rechter daar half volgend jaar uitspraak over doet. Dan wordt dus duide lijk welke plek de Zeeuwse ge meenten krijgen. Dat heeft weer gevolgen voor de kans om geld te rug te krijgen en ook op de hoe veelheid geld die ze dan terugkrij gen. Veere had drie miljoen euro op een rekening bij Landsbanki staan, Goes twaalf miljoen euro. NEELTJE JANS - De kans lijkt klein dat de gemeente Veere besluit om de geplande windmolens op een andere plek neer te zetten dan bij de voormalige bouwdokken op Neeltje lans. Uit een onderzoek door landschapsarchitecten Bosch Slabbers blijkt dat het verplaatsen grote financiële gevolgen heeft. Het bureau brengt naar voren dat de negen windmolens in een vier kant geplaatst moeten worden om zo een zelfstandig en herkenbaar beeld te blijven houden. Volgens het bureau kunnen de ne gen wel wat worden opgeschoven. Maar dat heeft wel financiële gevol gen. Als het cluster iets naar het zuiden wordt verplaatst, komen twee turbines in het water te staan. Bouwen in het water is veel duurder dan op het land, meldt het bureau. „Ook beheer en onder houd verloopt omslachtiger." Als de turbines wat worden opge schoven in zuidoostelijke richting moet ook rekening gehouden wor den met veel extra kosten, aldus Bosch Slabbers. Dan moeten na melijk de strekdammen worden aangepast. Het bureau stelt dat de ze optie misschien haalbaar is door het project te combineren met de aanpak van zandhonger in de Oosterschelde. Uitgebreid on derzoek is in dat geval wel nodig. mmsm KINDEROPVANG OP Tel 0115-686100 Locaties: Axel Goes Hulst Philippine Schoondijke Terneuzen Vlissingen Zaamslag Zuiddorpe langs van maandag t/m zondag 19.00 uur www.juultje.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28