meningen 117 Groene kernenergie is mogelijk met thorium Boekje Keukenlijken brieven cor de jonge te gast THEPMW5 www.pzc.nl/webwinkel Lezersprijs 12,95* zaterdag 11 december 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Kerncentrale Als Nederland zich serieus neemt in de bestrijding van het terroris me en er alles aan gelegen is dit te voorkomen dan is het plan om een tweede kerncentrale pal naast de eerste te plaatsen gelijk aan het lont in een kruidvat drukken en de aansteker erbij leggen. Kernenergie is volgens de beleidsmakers veilig dus waarom geen kerncentrale in de Randstad plaatsen. Het voor deel is dat je met het heerlijke war me water dat vrij komt bij produc tie de steden en inwoners kan ver zorgen met warmte zodat dat niet nodeloos de Westerschelde in stroomt. Het afval kan in de regeringsbun ker worden opgeslagen want die is bedacht op een beetje afval. Deze oplossing zou de toeristen provin cie Zeeland kunnen gebruiken om nog meer gezellige oosterburen aan te trekken mits de Thermphos draait zoals Karla Peijs het zegt maar dat komt wel goed zie het Scheldeverdrag. Slaap lekker. Abko Paauwe 's-H-Hendrikskinderenstraat 63, Goes Strooibeleid 2 Er wordt niet genoeg of te laat ge strooid, de gemeente verstrekt geen gratis strooizout meer aan burgers, wegen worden afgesloten omdat ze gevaarlijk zijn door sneeuw of gladheid. En boos dat we zijn. Waarom bekijken we het ook niet eens van de positieve kant in plaats van maar kritiek te leveren! Strooidiensten kunnen nu eenmaal niet overal tegelijk zijn, ze moeten ergens beginnen en ergens eindigen. Sta er eens bij stil dat de mensen van de strooidiensten zich als eersten door de gladheid wagen om ervoor te zorgen dat wij veilig op weg kunnen. Als we allemaal ons eigen trottoir schoonmaken (en dat van diegenen die dat zelf niet kunnen) is de stoep begaan baar. Laat ons onze eigen verant woordelijkheid nemen en ons af vragen of we er nu echt vandaag uitmoeten, of dat het ook wel een dagje kan wachten en niet onmid dellijk met beschuldigende vinger in de richting van allerlei instan ties wijzen. Strooizout wordt ver kocht bij meerdere winkels. Als overheidsinstanties het dan gratis gaan verstrekken is dat dan geen valse concurrentie? Enkele wegen werden korte tijd afgesloten vanwe ge een gevaarlijke situatie door sneeuw. Wees blij, het is voor onze veilig heid, niet om te plagen. Jacqueline van Stellemans Zwinstraat 20, Retranchement Ziekenhuis 'Elementaire zorg niet gegaran deerd' in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (krant 9 december) Ab surd! Waar is het bestuur van dit ziekenhuis mee bezig? Ziekenhuis bestuur draag svp de macht over voordat er nog meer ziekenhuis structuur verloren gaat. W.N. Osterman, 27,5 jaar huisarts De Kempenaerst 2, Vlissingen door Peter de Jaeger, wetenschapsjournalist, en Henk Huizing,stafmedewerker van de organisatie InnovatieNetwerk Kernenergie? Ja, graag! Dat zou de slogan kunnen worden op but tons. Maar dan wel kernenergie op basis van thorium; het ura nium van deze eeuw. Minister Maxime Verhagen wil in deze kabi netsperiode vergunning verlenen voor twee nieuwe kerncentrales in Nederland. Even los van mogelijke alternatieven, zoals zon- ne- en windenergie, willen we de minister vragen na te denken over kernenergie en niet klakkeloos de huidige aanpak, met ura- niumreactoren, verlengen. Kernenergie pro duceert weliswaar geen broeikasgassen, maar heeft vele nadelen. Denk aan het ra dioactieve kernafval. Uranium raakt op. Een ander probleem is dat uit het bijproduct van atoomenergie kernwapens gemaakt kunnen worden.En dan hebben we het nog niet over de mogelijke rampen met kernreac toren, zoals bij Three Mile Island in 1979 en Tsjernobyl in 1986. Al deze risico's zijn te vermijden door over te stappen van uranium naar thorium, een zilverwit metaal dat slechts licht radioactief is. Bestaande reactoren kunnen eenvoudig worden aangepast. Het is vergelijkbaar met de switch van loodbenzine naar loodvrije benzine. Deze vorm van kernenergie is ove rigens niet nieuw en komt uit de koker van de Italiaanse Nobelprijswinnaar Carlos Rub- bia. Deze fysicus en oud-directeur van de deeltjesversneller CERN in Génève ont wierp al in de jaren vijftig van de vorige eeuw de thoriumreactor. Deze kan niet ont ploffen, heeft amper afval en de 'brandstof is overal aanwezig. Thorium is makkelijk te winnen en behoeft voor gebruik geen dure verrijking, zoals uranium. En met het rest- product is met de beste wil geen atoomwa pen te maken. Volgens berekeningen van CERN is een thoriumcentrale drie maal zo goedkoop als een kolengestookte centrale en vijf keer zo goedkoop als die op aardgas. Honderden tests bewijzen dat de reactor werkt. Toch kiest de politiek niet voor deze veilige en goedkope optie. De reden is dat Amerika in een Koude Oorlog verwikkeld raakte met Rusland. De Amerikaanse regering koos in de jaren zestig bewust voor met uranium ge voede reactoren, omdat die plutonium pro duceren dat gebruikt kan worden voor de ontwikkeling van kernwapens. De kernwa penindustrie heeft het been dwars gezet voor ontwikkeling van thoriumcentrales. De dreiging van het rode gevaar is inmid dels na de val van de Muur verdwenen. Daarom is er in vele landen hernieuwde aandacht voor thorium. Het verst gevorderd is India. Daar wordt gebouwd aan een proto type in Kalpakkam met een capaciteit van 500 MW. Ook China en Zuid-Afrika heb ben plannen. Is Nederland de volgende? categorie boeken De succesvolle rubriek uit de bijlage Wonen is gebundeld! Ruim een jaar hebben we elke zaterdag een serie over vergeten keukengereedschap gepubliceerd. Onze 'culi naire rechercheurs' hadden de schone taak de levens wandel van deze verschoppelingen te achterhalen. mijnbestseller.nl """exclusief verzendkosten van 61,95 WEBWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17