'Aanvankelijk hac 12 failli Jaarlijks zijn oplichters betrokken bij zo'n 2.500 faillissementen. De meesten komen er mee weg. zaterdag 11 december 2010 Nederla door Ruud de Jager beeld Studio Centraal In Nederland wordt op zeer grote schaal gefraudeerd met bv's. Vorig jaar gingen 10.000 bedrijven failliet. Volgens justitie was in een kwart van de gevallen spra ke van fraude. Hoewel die jaarlijks 7.000 banen kost en een schade post oplevert van circa een miljard euro, gaan de daders veelal vrijuit. Volgens Wolter Schaap, frau de-coördinator van de Kamer van Koophandel Oost Nederland, is het rammelende systeem de oor zaak dat er honderden miljoenen in illegale circuits belanden. „Ne derland is een eldorado voor frau deurs." Telkens wordt dezelfde tactiek ge hanteerd. Oplichters kopen voor een symbolisch bedrag slecht lo pende bv's. Daarmee bestellen ze in korte tijd onder meer grote hoeveelheden goederen en halen alles wat aan waarde in het bedrijf zit (inventa ris, voorraad) eruit. Als het bedrijf dan failliet gaat, is er geen cent meer te halen. De fraudeur ont snapt doordat het bedrijf meestal op naam is gesteld van een 'katvan ger', vaak aan lager wal geraakte personen die in ruil voor een ver goeding wel als kop van jut willen dienen. En bij wie dus ook niets te halen valt. Volgens Schaap zijn er in Neder land minstens twintig beroepsop lichters werkzaam die op grote schaal bv's leegplukken. Hij zou het liefst een krachtige vuist ma ken tegen 'de rotzakken' in onder nemersland. „Helaas voel ik mij zelf vaak een roepende in de woes tijn. Met dit soort grootschalige fraude is de pakkans beduidend ge ringer dan wanneer je een keer door rood rijdt." Als hoofdoorzaak noemt Schaap het ontbreken van nauwe samen werking met instanties als Open baar Ministerie, politie, fiscus en curatoren. Schaap: „Je gaat al snel je boekje te buiten met onze regel geving, vooral vanwege de privacy wetgeving. Daarom zijn veel gege vens niet met elkaar uit te wisse len." Bijkomend probleem is dat ook cu ratoren, die de faillissementen be geleiden, maar in 10 procent van de vermoedelijk frauduleuze geval len aangifte doen. Zij moeten hun eigen vergoeding uit het faillisse ment halen. Als echter blijkt dat er niets te halen valt, verdienen zij evenmin iets en staken ze hun on derzoek. Het Financieele Dagblad meldde deze week dat de belastingdienst met een speciaal team faillisse mentsfraude gaat aanpakken. Dankzij jarenlange ervaring weet Wolter Schaap dat het nog steeds een koud kunstje is schatrijk te worden met fraude en oplichting. Volgens de fraude-coördinator zijn er wel degelijk mogelijkheden de fraudeurs aan te pakken. „Nauwe samenwerking tussen alle instan ties zou zeker resultaat opleveren, dan kun je in eikaars registers kij ken." Curatoren moeten verder een pro minentere rol spelen in het oplos sen van faillissementsfraude stelt Schaap. „Dan kan echt beter. Het notariaat heeft eveneens een be langrijke rol in het voorkomen van fraude, onder meer door de le gitimatieplicht bij het oprichten van een rechtspersoon stringent te hanteren. Het ligt er soms duimen- dik bovenop." Er zijn volgens hem verschillende trucs die worden toegepast om al les snel te kunnen doorschuiven, vaak mogelijk gemaakt door een gat in de wetgeving. Wat ook zou helpen, is dat gedupeerden zich bundelen en een gezamenlijke aan klacht neerleggen. „Het is een be kend fenomeen. Bij één aangifte gebeurt er niks en als je met hon derd mensen aangifte doet, dan móét justitie wel. Dan heb je kans dat de plukze-wetgeving kan wor den ingezet en er toch nog wat te verhalen valt." Ook de Kamer doet meer aan de bestrijding van de fraude: „Als Ka mer van Koophandel hebben wij geen kerntaak op het gebied van fraude. In die zin dat we bij de deur geen politieagent mogen spe len als men een nieuwe onderne ming wil inschrijven. Maar op de achtergrond zijn we steeds actie- Faillissementsfraude met bv in zes stappen De eigenaar van een bedrijf heeft schulden en is op zoek naar een oplossing. De eigenaar wordt benaderd door een persoon die zijn be drijf voor een symbolisch bedrag wil overnemen met alle lusten en lasten. y Na de overname wordt de bv razendsnel leeggeplukt. Er worden door de bv grote bestellin gen gedaan die nooit worden be taald. Wat aan waarde in het be drijf zit (bijvoorbeeld apparatuur, voorraden) wordt weggesluisd. 4 Personeel wordt aan het lijn tje gehouden met beloftes, maar niet betaald. 5 De administratie verdwijnt op raadselachtige wijze. De bv gaat failliet. Fiscus, cu ratoren en schuldeisers vis sen achter het net. Hij kwam als de grote ver losser die Billy's Party Ranch in Heino van de ondergang zou redden. Maar tijdens zijn slechts dertien weken durende bewind liet Hans de Boer een spoor van vernieling achter. En een lange stoet schuld eisers, met vorderingen van naar schatting in totaal 150.000 euro. Het restaurant is failliet, personeel brodeloos. Slachtoffer van een klas sieke faillissementsfraude. Enschedeër De Boer werd in mei van dit jaar eigenaar van het zielto gende bedrijf. „Aanvankelijk had den we de hoop dat het goed zou komen met ons restaurant", blikt een van de ex-werknemers terug. Billy's begon ook te lopen. Rob van Klinken, tot mei eigenaar van Billy's, heeft zijn Billy's Party Ranch al een tijdje voor 145.000 euro te koop staan. Door de crisis kampt hij met schulden. Van Klin ken besluit tot een noodsprong. Hij verkoopt zijn bv (en dus zijn schulden) aan Hans de Boer voor het symbolische bedrag van hon derd euro. De flamboyante De Boer zegt dat hij met een consortium investeer ders werkt: de Twentse Investe ringsmaatschappij. Die is nooit bij de Kamer van Koophandel geregis treerd. Van Klinken gelooft De Boer. De eigenaar van het pand waarin Billy's is gehuisvest, Ger van der Horst, schat al meteen in dat De Boer en zijn gevolg 'fout' zijn. Zijn argwaan wordt gewekt door de oude grijze Volvo waarin De Boer rijdt. Van der Horst besluit dat hij niet wil verhuren aan De Boer. Maar de nieuwe eigenaar heeft zijn in trek al genomen. Van der Horst neemt een advocaat in de arm om het huurcontract ongeldig te laten verklaren. Hij zegt niet bang te zijn voor De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12