Huistra wil ook als trainer naar de top Aanbod van een andere energieleverancier? Thuiswedstrijd! broers Mesu in Breda Wij helpen u niet een goede vergelijking DELTA, voordelig en dichtbij. FC GRONINGEN Friese oud-voetballer komt uit een echte sportfamilie Pieter Huistra wil ook als trainer slagen. Met FC Groningen is hij aan een uitstekend seizoen bezig. foto Dennis Beek/GPD door Jan Mennega GRONINGEN - Pieter Huistra haalde als voetballer de top en heeft als trainer ook de ambitie voor het hoogste te gaan. „Of ik ooit trainer hoop te worden van het Neder lands elftal?" Glimlachend: „Dat is wel hoog, hè." Dan: „Mocht blij ken dat ik er goed genoeg voor ben, dan is Oranje, net als voor een speler, het hoogst haalbare voor een trainer." Huistra zegt een 'moderne trainer' te willen worden. „Een trainer met veel inzicht, die samenwerkt met zijn staf, met mensen die alle maal dezelfde kant op willen. Sa men iets bereiken' dat is mis schien nog wel mijn grootste uitda ging. De autoritaire leider als voet baltrainer, dat werkt niet meer. De trainer wordt nog vaak te belang rijk gemaakt. Het gaat om de spe lers, om de prestaties op het veld. Het gaat niet om de mooie groot spraak van de trainer of om gek doen. De trainer is onderdeel van het geheel. Hij moet aansturing ge ven waardoor andere mensen maximaal kunnen presteren; de medische staf, de assistent-trai ners, de krachttrainers, iedereen rond het elftal. Daarvoor is het noodzakelijk de groepsdynamie- ken goed te begrijpen. En of je nu een Ai-elftal traint, een eerstedivi- sieclub of een eredivisieclub, die zijn volgens mij overal hetzelfde. Alleen de druk en de afleidingen waarmee je bij een topclub te ma ken krijgt, zijn veel groter. Er zijn dan veel meer mensen die over je schouder meekijken en ergens iets van vinden. Maar ook dan moet jij toch die dingen blijven doen waar van jij vindt dat ze moeten gebeu ren. Als voetballer was ik ook am bities, wilde ik alles eruit halen wat erin zat. Maar je hoeft dat niet altijd van de daken schreeuwen. Ook toen was ik nieuwsgierig waar ik met mijn kwaliteiten te recht zou kunnen komen. Was ik alleen goed genoeg voor Neder land, of kon ik ook het buitenland aan? Zou ik me ook in Japan kun nen redden? Zou ik de Cham pions League aankunnen? Ik stond er blanco tegenover en dan kom je tot de mooiste ontdekkin gen. Heel veel mensen zijn voorin genomen, maar dan sluit je je voor heel veel dingen af In de voetballe rij moet je ook overal iets van vin den. Mensen bellen me wel eens: wat vind je hier van en wat vind je van die en die? Nou, misschien vind je het gek, maar ik vind er niks van. Wie ben ik om iets te vinden van dingen waarvan ik niet de hoed en de rand weet? Hoe kan ik nu iets roepen over een trainer die ik doordeweeks niet zie werken? Ja, ik zie wel dat zijn team niet goed speelt, maar ik weet niet hoe hij in kleedkamer omgaat met zijn spelers en met zijn technische staf Dat zijn grijze gebieden, maar toch vindt ieder een er vaak iets van. Als mensen dat saai vinden, moet je dat dan maar op de koop toenemen. Of ik mezelf saai vind? Ik verras mezelf nog geregeld, dus eh... Ik zeg altijd: WHÊMS& 8®®®$!f&ÜiS&g'Si"W&. Als het elftal maar niet saai speelt. Daar gaat het om. Dat is de kern." Pieter Huistra werd geboren in Goënga, een dorpje vlakbij Sneek. „In het huis van mijn pake en bep- pe. Mijn ouders woonden in een woonark in de buurt van Joure, maar die was te klein om een kind je in te baren. Ik heb drie maan den bij mijn grootouders ge woond, daarna zijn mijn ouders te ruggegaan naar hun woonark. Hoe het was om daarop te wonen heb ik alleen van horen zeggen." La chend: „We gingen wel eens op va kantie naar Noorwegen. Dan sta ken we over met een veerboot. Ie dereen was dan altijd zeeziek, be halve ik. Dat zal wel door die woonark gekomen zijn." De trainer van FC Groningen komt uit een echt sportgezin. „Mijn vader en moeder korfbal den. Zij hebben elkaar op het korf- balveld leren kennen. Ik heb drie broers, ik ben de oudste. Mijn tweede broer, Auke-Willem, heeft gekorfbald in de hoofdklasse bij DOS'46 en is daar nu assis tent-coach. Mijn eerste broer, Hans, heeft ook gekorfbald en ook getennist en is al vroeg in het be drijfsleven terechtgekomen en naar het buitenland gegaan. Hij zit nu in Bangkok. Mijn jongste broer, Gezienus, was een goede tennis ser. Hij behoorde tot de top in het Noorden. Ik ben begonnen met voetballen bij SC Joure. Je kon pas op je achtste lid worden. Op Sinter klaas kreeg ik al voetbalschoenen en toen ik in januari jarig werd, kreeg ik het shirt van SC Joure en mocht ik meteen meedoen. Een wit shirt, met een groene baan. Ik kan het me nog goed herinneren." Zijn broers en hij waren 'multi functioneel' wat sport betreft, ver telt Pieter Huistra, die ook nog even heeft gekorfbald ('maar dat kon ik niet zo goed') en aan ten nis, gymnastiek en fierljeppen heeft gedaan. „We vonden heel veel dingen leuk en maakten over al wedstrijdjes van. Op een gege ven moment was fietscross in. Dan haalden we ergens een oud fietsje vandaan en sprongen we over bultjes en als het rolschaatssei- zoen aanbrak, deden we dat. We bedachten van alles. Slalom op tijd, hockey, in de wintermaanden ijshockey, met eigen sticks en schaatsen op Noren. Het was geen gezicht, maar wel leuk. En we wil den allemaal winnen. Er was rivali teit. Het liep geregeld uit de hand. En thuis, zeker in de winter, ston den de puzzels op tafel en stond de tafeltennistafel midden in de ka mer en dan deden vader en moe der ook mee. De weekeinden ston den in het teken van de sport. Op zaterdag ging iedereen zijns weegs. Om half zes werd er dan gegeten en daarna gingen we voor de tv zit ten om naar het Duitse voetbal te kijken." Zijn vader was journalist bij het Friesch Dagblad. „Wij waren een van de eersten die een telex thuis hadden. Wij moesten altijd contro leren of de telexband wel goed door al die gaatjes ging. Hij mocht beslist niet breken. Dan had je een probleem. Ik heb altijd veel begrip gehad voor de journalistiek en be sef ook dat de journalistiek heel be langrijk is voor het voetballen. An dersom is dat ook zo, denk ik. Het is mooi als je daarin kunt samen werken." Vijf jaar geleden kwam zijn vader te overlijden. „Hij heeft longkan ker gehad en is anderhalf jaar ziele geweest." Zijn moeder woont in Drachten en was lerares op een la gere school. „Ik heb nog bij haar in de klas gezeten. Mijn ouders wa ren er altijd bij toen ik in Neder land voetbalde en ook als mijn broers moesten sporten vlogen ze er altijd naar toe. Ook nu ik trai ner ben komt mijn moeder nog steeds kijken. Ze zegt er niet zo veel over dat ik trainer ben gewor den, maar vindt het wel span nend." BREDA - De marathonschaatsers strijken vandaag weer neer in Bra bant. Na Eindhoven volgt Breda voor de achtste wedstrijd van de KPN Marathon Cup. Voor de broers Erwin en Niels Me su is het een thuiswedstrijd, want de baan in Breda is de vaste trai ningslocatie van de twee Middel burgers. In het schaatsseizoen zijn ze er gemiddeld twee keer per week te vinden. Na een sterk seizoen in de eerste divisie debuteerde Erwin Mesu (21) eind oktober in de topdivisie. Gelet op zijn tiende plaats in Eind hoven ruim een maand later, blijkt hij zich snel te hebben aangepast aan het marathonschaatsen op het allerhoogste niveau. Zowel Erwin als Niels schaatst voor het Schaats- en skeelerteam Fryslan. Erwin rijdt onder de vlag van die stichting in het team Habo- vo-Bwaste, terwijl Niels namens Adviesbureau Harry de Wolff de ij zers onderbindt. Niels (18) rijdt voor het tweede jaar in de eerste divisie. Hij behaalde dit seizoen al een vijf de plaats in Eindhoven, een vierde plaats in Den Haag en een achtste plaats in Heerenveen. Net als zijn broer is hij gebrand op een goed re sultaat in Breda. Vorig jaar kwam hij in de klasse ring niet voor, terwijl Erwin als zestiende eindigde. Het programma: 17.30 uur: mannen, eerste divisie, honderd ronden; 19.00 uur: vrouwen, topdivisie, zeventig ron den; 20.00 uur: mannen, topdivisie, 125 ronden. Bel gratis 0800-5150

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 119