Oost-Europese 'aso' aangepakt Eerste hyenakeutel uit Noordzee 6l "Bewering over platleggen UT onzin' 'Belgische jeugd in cel Nederland' POLITIE Jacht steeds intensiever op verkeersovertreders uit Polen en Roemenië Hof: ondernemer Nieuwe 'Synode van Dordrecht' wilde wethouder 1 1 1 r 11 vermoorden za^ niet leiden tot iusiegesprekken vrijdag 10 december 2010 Ondanks een Europese af spraak kan het nog jaren du ren voordat bekeuringen in landen als Polen en Roeme nië kunnen worden geïnd. De politie wacht niet af door Gerard den Elt Politiekorpsen in Neder land willen niet langer toe zien dat Oost-Europese au tomobilisten straffeloos verkeersovertredingen maken. On danks een vorige week gemaakte Europese afspraak kan het volgens hen nog jaren duren voordat be keuringen in landen als Polen en Roemenië kunnen worden geïnd. Die landen werken nog niet sa men met de Nederlandse justitie, waardoor verkeersboetes niet ach teraf kunnen worden geïnd. De po litie Amsterdam heeft om die re den deze week een speciaal ver- keersteam opgericht dat specifiek gaat jagen op notoire Oost-Europe se overtreders. „Een plaag is mis schien een groot woord, maar we hebben er wel veel last van", zegt Ebe van der Land. Het Team Bui tengewone Opsporing maakt ge bruik van de analyse van ANPR-ca- meratoezicht (Automatic Number Plate Recognition) en geconstateer de overtredingen, bijvoorbeeld door roodlichtcamera's. Onlangs werd een Bulgaar aangehouden die met zijn BMW X6 liefst 126 overtredingen had begaan. „Die au to is een mooi onderpand voor de uitstaande boetes", aldus Van der Land. „We willen niet dat buiten landers de dans ontspringen." De politie in Twente handhaaft in nauwe samenwerking met de ma rechaussee en de Duitse politie de opsporing van te snelle automobi listen die zich onaantastbaar wa nen. Over de intensiteit van de controles zijn gisteren bindende af spraken gemaakt. De straffeloosheid van de automo bilisten uit vooral Oost-Europa is een grote ergernis. Van alle snel heidsovertredingen wordt circa 15 procent gepleegd door auto's zon der Nederlandse nummerplaat. Volgens het Openbaar Ministerie is het beleid in steeds meer regio's gericht op het staande houden van buitenlandse kentekenhou ders, als blijkt dat een verkeersover treding is gemaakt. „Dat gebeurt door het KLPD, maar ook in alle politieregio's waar Oost-Europea nen werken, wonen of naartoe rij den", aldus een woordvoerder. ROTTERDAM - Een vissersschip heeft half augustus voor het eerst een hyenakeutel opgevist uit de Noordzee. Het uitwerpsel is naar schatting tussen 30.000 en 40.000 jaar oud en kwam 15 kilometer ten westen van Hoek van Holland bo ven water. Daar laat het Havenbe drijf Rotterdam zand opzuigen voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Dat meldt Jelle Reumer, directeur van het Natuurhistorisch Museum Rotterdam in het decembernum mer van het eigen blad Straatgras. Het vissersschip viste in opdracht van het museum naar fossiele zoogdierresten. Het museum ziet de vondst als het derde bewijs dat de hyena in het gebied tussen Nederland en Enge land leefde. Eerder werden al bot ten van hyena's gevonden. Vol gens Reumer is de keutel goed be waard gebleven omdat hyena's bot- knagers zijn waardoor in hun uit werpselen veel kalk zit. „Waar schijnlijk is de drol vrijwel direct onder een zandlaag bedekt", ver klaarde Reumer nader. ARNHEM - Een 43-jarige onderne mer uit Almelo probeerde wethou der Anthon Sjoers te vermoorden. Dat acht het gerechtshof in Arn hem bewezen, anders dan de recht bank en het Openbaar Ministerie. Het gerechtshof legde daarom gis teren elf jaar cel op aan de vermin derd toerekeningsvatbare man, die in juni 2008 een collega-wethou der van Sjoers uren vasthield. De rechtbank achtte eerder poging tot moord niet bewezen en kwam tot negen jaar cel. De man stak in juni 2008 zijn ei gen grand café in brand en daarna zijn auto. Vervolgens gijzelde hij met twee geladen vuurwapens urenlang wethouder Bert Kuiper en vier ambtenaren. Hij vroeg steeds om wethouder Sjoers, van wie hij geen horecavergunning kreeg, en riep dat hij eerst hem wilde doden en daarna zichzelf. door Joost Bosman DORDRECHT - Hangt er weer een hereniging van protestantse ker ken in de lucht? Je zou het wel licht vermoeden: vandaag en mor gen komen in Dordrecht afgevaar digden en gewone protestantse kerkleden bijeen onder de naam 'Nationale Synode'. Dat was ooit het bestuur van de hervormde 'moederkerk'. In 1618/1619 kwam het (ook in Dordrecht) voor het laatst bijeen. Nadien volgden scheuringen en afsplitsingen in het protestantse landschap en kreeg iedere denominatie zijn ei gen bestuur. Nu willen ze onder zoeken wat ze aan opvattingen de len in plaats van wat hen verdeelt. Predikant-Gerrit de Fijter uit Kam pen, initiatiefnemer van de syno de, kwam op het idee toen hij op vakantie was: „Tijdens een kerk dienst in het buitenland zaten Ne derlandse gelovigen van allerlei ge zindten bij elkaar. Ik dacht: waar om kan dat ook niet als we straks weer terug zijn in Nederland." De Rooms-Katholieke Kerk is al leen als waarnemer aanwezig. Over de vraag waarom antwoordt De Fijter behoedzaam „Daaraan liggen kerkpolitieke overwegingen ten grondslag", is alles wat hij er over kwijtwil. De Nationale Synode zal waar schijnlijk op korte termijn niet lei den tot fïisiegesprekken van de ge zindten (zoals bij de hervormden, gereformeerden en lutheranen die in 2004 opgingen in de Protestant se Kerk in Nederland). Volgens De Fijter is dat ook niet bedoeling: „Als deze bijeenkomst goed ver loopt, kunnen we moed vatten om in 2018 opnieuw bijeen te ko men." Historicus Fred van Lie- burg, hoogleraar in de geschiede nis van het Nederlands protestan tisme aan de Vrije Universiteit, ver wacht niet te veel van de Nationa le Synode. Hij noemt de naam een 'strategische fout'. „Die creëert te veel verwachtingen. Als kerkgan ger vind ik het een mooi initiatief, als historicus een interessante hap pening. Maar ik denk niet dat er veel terecht komt van de eenheid tussen de kerken." Hij vindt een fusie ook niet nodig: „Mensen zitten niet meer te wach ten op institutionele eenheid, wel op een relevante boodschap. Mis schien haalt de Nationale Synode het NOS-Journaal, maar verder zal de samenleving er weinig van mer ken. Het kan wel een stap zijn in de ontwikkeling naar een 'net- werkkerk', waarbij op basis van persoonlijk initiatief christenen bij elkaar komen." ENSCHEDE - De Universiteit Twente (UT) ontkent dat dit voorjaar haar computersysteem is gecrasht door toedoen van iemand van buitenaf Computer-beveiligingsexpert Arn- oud Vermeer beweerde deze week in een uitzending van De Wereld Draait Door dat hij 'een half jaar geleden in een dronken nacht de computersystemen van de Univer siteit Twente en de Universiteit Eindhoven heeft platgelegd'. Maar een woordvoerder van de UT verwijst deze bewering naar het rijk der fabelen. „Volkomen on zin. Op 26 april is er volgens de mensen van ons computercen trum wel iets geweest dat lijkt op een aanval. Uiteindelijk is maar een enkel servertje voor studenten een kwartier uit de lucht geweest." In 2005 lukte het een hacker wel om de computers van de UT lam te leggen. Duizend werkplekken werden toen getroffen. De UT deed toen aangifte van computer inbraak. De UT was in het verle den vaker doelwit van hackers. In dezelfde uitzending gaf Vermeer, die zich uitsprak over cyberaanval- len op creditcardmaatschappijen: „Een klein land kan ik in mijn een tje offline halen. Ook een paar lan den offline halen is makkelijk." m'jk zie onze website:binnenland Fragment uit DWDD van eergis- teren met Arnoud Vermeer. DEN HAAG - Verschillende jeugdge vangenissen krijgen tijdelijk een andere bestemming. Zij gaan jon geren uit de jeugdzorg huisvesten en in navolging van reguliere ge vangenissen mogelijk ook Vlaamse criminele tieners. Dat zei staatsse cretaris Fred Tee ven van Veilig heid en Justitie gisteren in de Tweede Kamer. Teeven neemt deze maatregelen omdat er momenteel honderden plaatsen in de jeugdgevangenissen niet bezet zijn. Steeds minder jon geren zitten een straf uit omdat zij eerder worden doorverwezen naar jeugdzorg. In november kondigde de staatssecretaris in een brief aan zes jeugdgevangenissen tijdelijk te sluiten. Tegelijkertijd worden op verschil lende plekken in het land wel nieu we gevangenissen gebouwd. Ka merleden van alle partijen uitten gisteren in de Tweede Kamer hun zorgen over deze 'verspilling van belastinggeld'. Teeven temperde daarop de onrust door te stellen dat nieuwbouwprojecten in Maas sluis en Almere al zijn stopgezet. Door de gevangenissen deels een andere bestemming te geven, blijft een deel van de ongeveer 1.200 per soneelsleden verzekerd van een baan. Toch sluit hij gedwongen ontslagen niet uit. infographic AA bron Natuurhistorisch Museum Hoek van Holland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6