veel goed aan hulptraject Gasunie verlamd door onduidelijkheid tarieven Meer meldingen dan in Ierland: bijna 2000 Boerenkool met vorst vrijdag 10 december 2010 'Dit rapport gaat over processen en aantallen. Ik vind dat teleurstellend en pijnlijk' Ruard Ganzevoort, hoogleraar Vrije Universiteit Amsterdam 'Er verandert eigenlijk niet veel. Dit wordt een Rondje Rome, ze houden alles in eigen hand' Bert Smeets, slachtoffer en oprichter van Mea Culpa United Adviezen van commissie-Deetman gekomen. „We hebben wel een lijst met daders, gebaseerd op de meldingen van slachtoffers. Er heb ben zich een paar daders gemeld en in een enkel geval hebben we mensen gesproken", zegt Deet- man. Dat wil nog niet zeggen dat zij hun daden bekennen. „Er zijn daders die zeggen: er wordt gezegd dat ik dader ben, maar dat klopt niet en wilt u dat onderzoeken." „De slachtoffers zijn in het rapport buiten beeld gebleven", zegt hoog leraar praktische theologie Ruard Ganzevoort van de Vrije Universi teit Amsterdam. „Dit gaat over pro cessen en aantallen. Ik vind dat te leurstellend en pijnlijk." De aanbe velingen zullen zeker zorgen voor een betere organisatie, denkt Gan zevoort. „Maar dit is een rapport van bestuurders voor bestuurders. Deetman denkt: als je het bestuur goed regelt dan komt het vertrou wen vanzelf weer." Maar zo werkt het volgens hem niet. „Vertrou wen begint ermee dat je luistert naar de verhalen van mensen en dat zij het idee hebben dat ze wor den gehoord. Dat mis ik." zie onze website:binnenland Het tussenrapport van commis sie-Deetman. Hulp Recht moet compleet op de schop. Een transparante werk wijze moet daarbij voorop staan, bijvoorbeeld door een openbaar jaarverslag dat voor iedereen be schikbaar is. Verjaring van het misdrijf mag geen excuus zijn om geen schade vergoeding toe te kennen. Een col lectieve regeling is mogelijk. Slachtoffers moeten professionele hulp kunnen krijgen. Vier instellin gen voor geestelijke gezondheids zorg en Slachtofferhulp Nederland hebben hun medewerking inmid dels al toegezegd. De organisaties zijn: RIAGG Maastricht, GGZ Eind hoven en de Kempen, GGZ Fries- land-Leeuwarden, Parnassia/PsyQ Den Haag. De katholieke kerk zou de kosten moeten betalen. Klachten moeten direct terechtko men bij de behandelaars. De klach tenprocedure moet onafhanke lijk zijn om wantrouwen weg te nemen. Een op te richten centrum kan slachtoffers helpen bij het opzet ten van bijvoorbeeld lotgenoten groepen. leder jaar moet er een onafhanke lijke, externe evaluatie komen van de klachtencommissie. Een 'onafhankelijk iemand van hoog aanzien' moet de veranderin gen in de gaten houden. Deze nieuwe organisatie moet zo snel mogelijk functioneren, het liefst binnen een jaar. Zowel Wim Deetman (r) als slachtoffer Bert Smeets (I) geven tekst en uitleg aan de pers. foto Valerie Kuypers/ANP DEN HAAG - Vanaf maart dit jaar ontving de commissie-Deetman ongeveer 1350 meldingen van sek sueel misbruik en/of fysiek geweld door katholieke geestelijken. Daar naast kreeg de commissie zo'n 1225 meldingen via Hulp 8c Recht. In zo'n zeshonderd gevallen was er sprake van een dubbeling, waar door het verzamelde totaal meldin gen bijna 2000 bedraagt. De com missie zal 1975 meldingen gebrui ken om haar onderzoek uit te voe ren, dat eind volgend jaar klaar moet zijn. De commissie heeft vijf geanonimiseerde meldingen door gestuurd naar het Openbaar Minis terie om te laten beoordelen of de ze zaken in aanmerking komen voor vervolging. Deetman is zich bewust van het grote aantal meldingen. Het zijn er meer dan in Ierland, waar tijdens een vergelijkbaar onderzoek zo'n vijftienhonderd mensen zich heb ben gemeld. Maar is dat schandalig veel en zegt het iets over de mate waarin paters en priesters zich heb ben vergrepen, voornamelijk aan minderjarige jongens die onder hun hoede stonden? „Over zo'n conclusie kan ik nog niet veel zeg gen", antwoordt Deetman bedacht zaam. Want zijn wetenschappelijk onderzoek naar de aard en om vang kan nu pas echt goed begin nen. Eind 2011 wil Deetman zijn eindrapport klaar hebben. BROEK OP LANGEDIJK - Boerenkool smaakt het lekkerst als het gevro ren heeft, zo is de algemene opvat ting. Maar de vorst komt voor tuin der Peter Vroegop ook op een ande re manier bijzonder gelegen. Via de bevroren kanalen van het natuurge bied Oosterdel (bij het dorp Broek op Langedijk) kan hij zijn oogst aan boerenkoolstronken een stuk snel ler vervoeren. Oosterdel bestaat uit 200 eilanden. foto Koen Suyk/EPA GRONINGEN - De Gasunie vreest twee miljard aan voorgenomen in vesteringen in het gasnetwerk te moeten schrappen. Het bedrijf kan er geen beslissingen over ne men zo lang onduidelijk is welke tarieven de Nederlandse Medede lingsautoriteit (NMa) voor het transport van gas toestaat. De toezichthouder moet ook ak koord gaan met het rendement van de investeringen. Komt er voor 1 april 2011 geen acceptabele uitspraak, dan gaan volgens Gas unie-topman Paul van Gelder alle voorgenomen uitbreidingen en versterkingen van het rietwerk op de helling. De NMa maakt pas in de tweede helft van volgend jaar bekend welke tarieven en investe ringen ze toestaat. Die gaan vervol gens per 1 januari 2012 in. De pro blemen zijn het gevolg van een uit spraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB), dat de tarieven die Gasunie sinds 2006 hanteert onrechtmatig verklaarde. Volgens Van Gelder treft de onze kerheid ook de Nederlandse ambi ties om centrum van handel, op slag en distributie van gas voor Noordwest-Europa te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5