K TO©S Er was niet Z 4 h 'Hyves' nummer 1 op Google Kind van gescheiden ouders heeft drie keer zo veel kans op strafblad Slap een goed g Hoogbejaarde rant illegale zaak Bedrijven slordig met gegevens van anderen Brand treft gemeentehuis Wim Deetman was onder de indruk van de emoties van de misbruikslachtof fers. Hij komt met een reeks adviezen. Ei !l Swiss Sense vrijdag 10 december 2010 M Meld U aan! Zondag a.s. van 13.00 -17.00 uur Crea-Kerstmarkt in Veere In het Akkoord, Oudestraat 9 Gratis deelname, tafel 120 x 80 cm, plus 1m2 grondplaats. Verwarmde ruimte! Uitsluitend zelfgemaakte producten, zoals (Kerst)kaarten, poppen, beeldhouwen, keramiek, breiwerk, schilderijen, etc. etc. Aanmelden: kerstmarkt@zeelandnet.nl Of tel. 0118-501416. Maximaal 24 deelnemers. Dez %3t slu BEk b' Deze Crea-Kerstmarkt sluit aan op de druk bezochte buitenkerstmarkt op de Markt van Veere (11.00 - 17.00 uur). BAEXEM - Tegen een tachtigjarige man uit Baexem is proces-verbaal opgemaakt omdat hij illegaal han delde in sigaretten en drank. De douane onderzoekt of het bij de in beslag genomen rookwaar gaat om vervalste merksigaretten. AMSTERDAM - Social media en aan bieders van e-mailaccounts scoren dit jaar wederom goed in de top tien van de meest gezochte zoek termen door Nederlanders op in ternet. Dat blijkt uit de gisteren ge publiceerde Zeitgeist- lijsten van Google. Nederlanders zochten dit jaar net als in 2009 het meest op de term 'Hyves', gevolgd door 'YouTube'. Google zelf verstootte 'online' van de derde plaats, de vierde plek was net als vorig jaar voor Marktplaats. Nummer vijf is dit jaar Facebook, waar dat vorig jaar nog Google was. „Mensen vinden het makkelijker om via de zoekmachine van Goog le op Hyves of Facebook te komen in plaats van het hele webadres in te typen", verklaarde een woord voerder van Google. Google zelf rukte in 2010 twee plaatsen op naar een derde plek. „De reden dat veel mensen op ons zoeken, heeft te maken met pro ducten van Google die mensen willen vinden", aldus de woord voerder. PAUL KUSTERS AMSTELVEEN - Nederlandse organi saties gaan slordig om met per soonsgegevens van klanten, rela ties en medewerkers. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van advies- en ac countantsorganisatie KPMG en TNS Nipo onder bijna driehon derd organisaties. Bovendien zijn de bedrijven niet goed op de hoog te van de wettelijke eisen die aan privacybescherming worden ge steld. De organisaties zijn ook am per in staat om privacyrisico's op waarde te schatten en de juiste maatregelen te nemen. VOERENDAAL - Een deel van het ge meentehuis van Voerendaal is gis terochtend door brand verwoest. Daarbij is asbest vrijgekomen en raakten twee politieagenten be dwelmd door de rook, maakte de brandweer bekend. Rond half een 's middags gaf de brandweer het sein brand meester. COMMISSJE-DEETMAN Hulpverlening moét en kan beter, concludeert de com- missie-Deetman. Maar niet iedereen is tevreden over zijn adviezen. „De slachtof fers blijven buiten beeld." door Arjen de Boer veel emoties. Zó veel verdriet en leed. Jarenlang bleef het misbruik door katho lieke geestelijken ette ren in de hoofden en harten van de slachtoffers. „En soms werkt dat zelfs door in het gezin en fami lie", weet oud-minister Wim Deet man en voorzitter van de commis sie die het misbruik in de kerk on derzoekt. Hij heeft de emoties met eigen ogen kunnen zien tijdens twee bijeenkomsten voor slachtof fers die werden gehouden in Utrecht en Eindhoven. Het maakte een diepe indruk op hem en sterkte hem in zijn over tuiging dat er met spoed aandacht moet komen voor de slachtoffers. De aangewezen instantie daarvoor was lange tijd de stichting Hulp 8c Recht, een door de kerk zelf opge zette organisatie die meldingen en klachten beoordeelt en slachtoffers bijstaat. Maar die directe band met de kerk zorgt voor veel wantrou wen, want hoe onafhankelijk is de organisatie? En hoe transparant is de werkwijze? De antwoorden die Deetman, na een onderzoek naar Hulp 8c Recht, gisteren gaf, zijn hard: de rooms-katholieke organi satie is tekortgeschoten in de hulp verlening. Dat ligt niet aan de vrij willigers die mensen bijstaan. „Zij zijn heel integer en zorgzaam te werk gegaan", aldus Deetman. Nee, het euvel zit in de manier waarop de organisatie in elkaar steekt. Er is sprake van 'tegengestel de belangen en botsende structu ren' waar de hulpverlening onder lijdt. Ook is het bestuur ernstig te kort geschoten toen begin dit jaar een stroom aan meldingen op gang kwam, die de organisatie met grote moeite wist te behappen. Dus moet Hulp Recht op de schop, zichzelf opnieuw uitvin den. „Verbeteringen zijn nodig, met spoed. Dat hebben slachtof fers nodig om weer vertrouwen te krijgen in kerk en samenleving", al dus Deetman. De commissie kwam met een was lijst aan adviezen (zie kader). Zo moet de werkwijze open en trans parant worden. Moet er een goed hulpaanbod komen en een even tuele schadevergoeding op een 'or delijke manier' worden geregeld. De bal ligt nu bij de Rooms-Katho- lieke bisschoppenconferentie en de Konferentie Nederlandse Reli gieuzen (KNR), zij moeten bepa len wat met de adviezen te doen. Bert Smeets, slachtoffer en oprich ter van Mea Culpa United, krijgt er een zure smaak van in zijn mond. „Er verandert eigenlijk niet veel. Dit wordt een Rondje Rome, ze houden alles in eigen hand. Ie dereen moet afwachten. Dat is een beetje vermoeiend." Smeets' organisatie publiceerde woensdag een zwartboek over Hulp 8c Recht met verhalen van slachtoffers. Daaruit blijkt volgens Mea Culpa United dat de kerkelij ke organisatie bewust feiten achter houdt. „Het is nu dus van doofpot naar doolhof', zegt Smeets over de vele aanbevelingen. Hulp 8c Recht trekt zich de kritiek van onderzoekscommis- sie-Deetman „zeer aan." Dat heeft de woordvoerder van het meld punt laten weten. Het bestuur is bereid op te stappen, mochten de bisschoppen en de Konferentie Ne derlandse Religieuzen (KNR) dat verlangen. De commissie-Deet- man heeft bijna tweeduizend mel dingen verzameld van slachtoffers. Het liefste wil ze ook daders spre ken om te achterhalen hoe het mis bruik heeft kunnen gebeuren. Op een oproep is nog weinig respons meiasmmsemtssmm NIJMEGEN - Kinderen van geschei den ouders hebben drie keer zo veel kans op een strafblad als kin deren uit een volledig gezin, onge acht of vader wel of niet met justi tie in aanraking is geweest. Dat blijkt uit onderzoek waarop so ciologe Marieke van de Rakt op 11 januari promoveert aan de Rad boud Universiteit Nijmegen. „Echtscheiding is voor kinderen zeer traumatisch. Ze komen vaak in een andere siaiatie, ook finan cieel en soms ontbreekt het aan toezicht. Juist in de adolescentie is de band tussen kinderen en ouders erg belangrijk. Raakt die ontwricht, dan kunnen kinderen crimineel gedrag ontwikkelen." Van de Rakt veronderstelde dat echtscheiding ook een positieve ontwikkeling kon hebben op kin deren. Het opgroeien bij de moeder en losmaking van een vader met een strafblad zou hen dan juist kun nen behoeden voor criminaliteit. Daarvoor vond ze geen bewijs. De onderzoekster analyseerde de levensloop van 3500 mannen die veroordeeld waren voor delicten variërend van winkeldiefstal tot mishandeling en moord. Het me rendeel van hen had kinderen. Ze inventariseerde ook de levens loop van de Sooo kinderen van de ze mannen vanaf hun twaalfde jaar. Die gegevens vergeleek ze met die van een controlegroep. Uit haar onderzoek blijkt dat kin deren van criminele vaders meer kans lopen zelf ook het verkeerde pad op te gaan. Wanneer een vader meer dan vijf keer is veroordeeld, is de kans drie keer zo groot dat zijn kind ook met justitie in aanraking komt. II iK Sense 2500 va 2228,-\ 700,- voordeel www.swiss sense.nl Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 Kijk c-p de website voor de openingstijden van de filialen Prijswijzigingen cn/of zetfouten voorbehouden. Week 49 WlKlLEAKsj IM HET ÖELAM© VAM fc>E ALLE ÖA6&OEKEN VROUW ER OP SE2ET. WAS MEVROUW OOK MOS WOEfcEN&i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4