Overheden die WikiLeaks van het internet willen bla zen, mysterieuze hackers die overheden en bedrijven 'bombarderen'. De 'cyber-oorlog' rond WikiLeaks schetst de contouren van een nieuwe, blijvende vorm van geweld. Een cyber war is digitale oorlog tussen landen. Cyber crime is minder groot: het richt zich op oplichting en identiteitsfraude. Eerste voorbeeld van cyber war: Rusland zou tij dens een ruzie met Estland in 2007 de over- heids- en bankensites van het Baltische land da genlang onbereikbaar hebben gemaakt. Tijdens het gewapende conflict tussen Rusland en Georgië in 2008 was het laatst genoemde land slachtoffer van een cyber-aanval, Rusland ontkent betrokkenheid bij beide incidenten. Een Iraanse kerncentrale werd twee maanden geleden getroffen door het Stuxnet-virus. Tehe ran sprak van 'elektronische oorlogsvoering'. Het vrijdag 10 december 2010 door Joep Trommelen en Koen Verhelst beeld Mark Reijntjens en Ruud Willems Er wacht ons een sombere toe komst, stelt Bart jacobs, hoogleraar computerbeveiliging aan de Rad boud Universiteit Nijmegen. Want 'cyber-oorlogen' als die rond Wiki Leaks, leiden volgens hem onher roepelijk tot meer controle op de doorsnee bur ger. „Wij burgers zijn in toenemende mate afhanke lijk van internet. De hackers hebben de afgelo pen dagen een punt gemaakt: you touch Wiki Leaks, you got a problem. Dat schrikt af, daarom denk ik dat de boel niet zo heel snel zal escale ren." Volgens Jacobs is er bij MasterCard, dat uren onbereikbaar was, ongetwijfeld een spoedverga dering geweest over wat ze tegen de Ameri kaanse overheid moesten zeggen. „Hou op met WikiLeaks pesten of pak ze nog veel harder aan. Het lijkt mij dat ze het eerste hebben ge zegd. En de overheid kan zelf het volgende doel zijn. Willen ze dat? Ik vind de hele hou ding van Amerika overigens behoorlijk hypo criet. Het is nu kill the messenger, terwijl ze na tuurlijk zelf hun informatiebeveiliging niet op orde hebben." Jacobs voorspelt dat overheden het internet strenger gaan controleren, zoals nu al in China gebeurt. „Internet zal minder vrij worden door dat de toegang wordt beperkt. Of doordat men sen zich moeten legitimeren met een soort 'in- ternetpaspoort' voordat ze het internet op kun nen. Willen we dat? China loopt nu voorop in dat soort maatregelen, maar die kunnen straks net zo goed in een democratie opduiken. Je ziet nu al dat zelfs in Nederland dingen gebeu ren die je eerder in een politiestaat verwacht: het centraal opslaan van verkeersgegevens van telefoon en e-mail en vingerafdrukken van alle burgers, niet alleen van verdachten. Onder het mom van terrorismebestrijding komen overhe den er gewoon mee weg." Er zijn al voorbeelden van wat er ook met Ne derland kan gebeuren. Rusland zou in 2007 tij dens een ruzietje met Estland banken- en over heidssites onbereikbaar hebben gemaakt. Jacobs: „Estland is een geavanceerde samenle ving met een grote rol voor internet dat syste matisch verstoord raakte. Stel je voor dat wij in Nederland een week niet kunnen pinnen ofin- ternetbankieren, dan hebben wij een groot pro bleem." Toen Rusland in 2008 Georgië binnenviel, was de cyberaanval al geopend toen de eerste tanks het land inrolden. „Dat wordt de toekomst van iedere oorlog", schat Jacobs. „Of zelfs dat de 'gewone' oorlog geheel achterwege blijft. Noord - Korea heeft de VS en Zuid-Korea al digitaal aangevallen. De dader ontkent meestal en het is ook lastig te bewijzen wie er achter een aan val zit. En wanneer is het cyberoorlog? Als bij Groesbeek de tanks het land intrekken, is dui delijk wat er aan de hand is. Maar wanneer is Nederland in cyberoorlog? Als er bedrijven er gens vanuit China worden aangevallen en de staat een tegenaanval doet? En tegen wie voer je dan eigenlijk oorlog? Dat weten de Amerika nen bij WikiLeaks ook niet precies." Het internationale oorlogsrecht schiet hier ern stig tekort, stelt Jacobs. „Een mooie taak voor de Verenigde Naties wellicht." In Nederland is een werkgroep bezig met een strategie rond cyberaanvallen. „De houding hier is tot dusver: laten we vooral onze net werkdefensie op orde hebben", weet Jacobs. „We moeten bijvoorbeeld prioriteiten stellen in wat we willen beveiligen en ons afvragen of zaken wel te beveiligen zijn. Beveiliging is tot op zekere hoogte mogelijk. Je kunt ervoor zor gen dat je niet meteen bij het eerste duwtje omvalt. Maar als alle hackers als een collectief bijvoorbeeld ABN Amro aanvallen, kun je erop rekenen dat de site van die bank omvalt. Dat zou de vaderlandse penose ook zomaar kun nen doen. Je moet als organisatie vooral zorgen dat je niet in een kruisvuur terechtkomt." Jacobs kan zich voorstellen dat de drempel om een cyberoorlog te starten lager is dan die van een echte oorlog, waar meteen bloed vloeit. Hij weet niet precies waarom terroristen het middel niet veel vaker en grootschaliger inzet ten. „Ik kan daar slechts over speculeren. Een reden kan zijn dat terroristen zelf afhankelijk zijn van het internet. Moslimfundamentalisten gebruiken internet voor communicatie en wer ving. Ze zien internet als instrument, niet als doel. Als ze dat zouden aanvallen, slaan ze zich zelf een middel uit handen." Cyber-oorlog deel van echte conflicten liet in het midden yan wie de aanval kwam. Greg McKinnaon kraakte 97 computers van het Amerikaanse leger en de NASA in de groc hack ooit, vlak na 11 september 2001. De NAVO wordt 100 keer per dag aange' zei alliantiebaas Rasmussen onlangs, maar nooit succesvol Ghostnet, vorig jaar ontmaskerd, omvatte spionerende computers, die zelfs de dak bespiedden èn webcams konden besturer China bleek veel Ghostnet-pc's te herberg maar ontkende betrokkenheid. De Chines heid zei ook niets te maken te hebben m< censuur op Google-zoekresultaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12