China heeft het gehad met Noorwegen geen incident ïland9 Abbas: overleg met Israël in crisis 'Ongelukje' bij formatie in België SUPERVOORDELIG naar AZIE! 699 donderdag 9 december 2010 (Kerst)shoppen Shanghai 8 dgn inci. 5 x ontbijt Vertrek: 20/12/101/m 25/3/11 verblijf in centraal gelegen hotel! incl. vlucht, transfers, verblijf in 4- of 5-sterren hotel naar keuze en ontbijt schitterend optioneel excursiepakket bij te boeken voor slechts 99 per persoon! Zie www.kras.nl/36318 of www.kras.nl/36281 Rondreis Exotisch Zuid-Thailand 15 dagen incl. 13 x ontbijt Vertrek: 18/1/11 t/m 29/10/11 garant vertrek op 18/1 en 8/2/2011! incl. vlucht, verblijf, rondreis, excursies en Nederlandssprekende reisleiding met o.a. Bangkok, Kanchanaburi, Koh Phangan, Koh Samui en Khao Sok NP Zie www.kras.nl/36190 Rondreis Java Bali 17 dgn incl. 14 x ontbijt Vertrek: 22/1/11 t/m 30/4/11 cultuur, natuur én strand in één reis! •incl. vlucht, verblijf, rondreis, excursies en Nederlandssprekende reisleiding met o.a. Jakarta, Bandung, de imposante Borobudur, Bromo en 5 vrije dagen op Bali Zie www.kras.nl/36204 Rondeis Ontdek Vietnam 17 dgn incl. 13 x ontbijt Vertrek: 12/2/11 en 9/3/11 100% vertrekgarantie op 9/3/2011! incl. vlucht, verblijf, rondreis, excursies en Nederlandssprekende reisleiding met o.a. Hanoi, de sprookjesachtige Halong Bay, Hoi An en Ho Chi Minh City 5 Zie www.kras.nl/36309 waarom zou je meer betalen NOBELPRIJS VOOR DE VREDE De verhouding tussen Chi na en Noorwegen is ijskoud sinds toekenning van de No belprijs voor de Vrede aan Liu Xiabo. De winnaar is er morgen niet bij. door onze correspondent Windy Kester en schaamteloze provo- B j catie' en 'Steun aan een I criminele handeling', ft i Reus China (1,4 miljard inwoners) is boos op dwerg Noor wegen (4,5 miljoen inwoners). Sinds de bekendmaking begin ok tober dat mensenrechtenactivist Liu Xiabo dit jaar de Nobelprijs voor de Vrede krijgt, haalt China regelmatig openlijk uit naar het Scandinavische land. Liu zit een gevangenisstraf uit van 11 jaar wegens 'ondermijning van de Chinese staat'. Het Nobelcomi- té kent hem echter de prijs toe vanwege 'zijn lange en niet geweld dadige strijd voor mensenrechten.' „Dit maakt het lastig om de vriendschappelijke band met Noorwegen in stand te houden", verklaarde Peking deze week nog. „Het politieke fundament voor bi laterale betrekkingen is beschadigd doordat de regering openlijk een verkeerd besluit steunt", zei de woordvoerder. Maar het blijft niet bij harde woor den. Zo schortte het land onlangs de onderhandelingen op over een vrijhandelsverdrag met Noorwe gen. Bovendien bleek vorige maand dat hackers het op het com putersysteem van het Nobel Insti tuut hebben gemunt. Bezoekers van de officiële Nobel-website kre gen met een virus te maken. Wie er achter de computerinbraak zit is niet duidelijk, maar sporen lei den naar een computer in Taiwan. Het meest verrassende is volgens Geir Lundestad, directeur van het Nobel Instituut, dat China druk uitoefent op andere landen om morgen niet bij de ceremonie aan wezig te zijn. „Het is waarschijn lijk de eerste keer in de geschiede nis van de vredesprijs dat een am bassade contact opneemt met an dere ambassades om deze op te roepen niet te gaan." Meestal zeg gen 10 tot 15 ambassadeurs af, dit jaar zijn het er al 20. De Nederland se ambassadeur komt wel. Maar de grote afwezige is natuur lijk de winnaar zelf Hij wordt dit jaar vertegenwoordigd door een le ge stoel met daarop een foto. Nor maal houdt de laureaat een toe spraak, maar nu zal actrice Liv Ull- man eerdere teksten van Liu voor lezen. Het is de eerste keer in 75 jaar dat de Vredesprijs niet kan worden uit gereikt. De vorige keer was in 1935, toen de Duitse vredesactivist Carl von Ossietzky won. Hij zat in een concentratiekamp. In 1991 werd de Birmese Aung San Suu Kyi in Oslo vertegenwoordigd door twee zoons. Alleen familieleden kun nen de prijs komen ophalen, maar Lius vrouw heeft huisarrest. Opvallend is ook dat de 7.000 Chi nezen in Noorwegen zich van ie der commentaar onthouden. Vol gens het Nobelcomité omdat de ambassade op hen druk heeft uit geoefend. De ambassade zeifis niet bereikbaar voor een reactie, en houdt de gordijnen al sinds de bekendmaking gesloten. Familie van de gedetineerden schreeuwen het uit van pijn als ze toekijken hoe de gevangenis van San Miguel brandt. foto Aliosha Marquez/AP naar aanleiding van een gevange- nisbrand waarbij tien gedetineer den omkwamen. Onderzoekster Mónica Maldonado constateerde dramatische hygiëne, slechte voe ding en ongecontroleerd geweld. Ze kwalificeerde het systeem als 'onmenselijk, vernederend en wreed'. 'Onmenselijk' was ook het woord dat president Sebastian Pinera gebruikte in zijn reactie op de tragedie. „Het gevangenissys teem is een land dat zijn burgers op een beschaafde manier behan delt niet waardig." Pinera kondig de drastische hervormingen aan. zie onze website:buiteniand Beelden en foto's van de brand in de gevangenis van Santiago. BOEK ONLINE.of bel 0900-9697 iscpm m of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \j Arke of -reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reseryeringskosten en Calamiteitenfonds. ATHENE - Volgens de Palestijnse president Mahmoud Abbas ver keert het vredesoverleg met Israël in een crisis na het besluit van de Amerikaanse regering om de eis voor een nieuwe bouwstop in de Israëlische nederzettingen in de be zette Westoever te laten vallen. Dat zei hij gisteren na overleg met de Griekse premier George Pa- pandreou. „Er is geen twijfel dat er een crisis is", aldus Abbas. Hij hoopt dat de Europese Unie zich met het vrede sproces gaat bemoeien. De VS maakten dinsdag bekend niet langer bij Israël aan te dringen op een bouwstop. De Palestijnen stellen als voorwaarde voor hervat ting van het vredesoverleg een be vriezing van de bouwactiviteiten in de nederzettingen. Binnen de rechtse regering van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu be staat echter veel weerstand tegen een nieuwe bouwstop. Door de vastgelopen onderhande lingen krijgt het Palestijnse plan B steeds vastere vorm: zoveel moge lijk landen ervan overtuigen de Pa lestijnse staat op de Westelijke Jor- daanoever, in de Gazastrook en in Oost-Jeruzalem te erkennen en dat gebruiken als lobbymiddel om te voorkomen dat de VS hun veto recht in de VN-Veiligheidsraad uit spreken over de erkenning van de staat. BRUSSEL - In de kabinetsformatie in België zijn de verhoudingen op nieuw flink bekoeld doordat een mailtje van een van de onderhan delaars per ongeluk in de open baarheid is gekomen. Uit het bericht blijkt dat deze par tijgenoot van bemiddelaar Johan Vande Lanotte (lid van de SP.A, de Vlaamse socialisten) dagen eer der over een belangrijk voorstel be schikte dan de onderhandelaars van de andere partijen. Het mailtje was afkomstig van SP.A-kopstuk Frank Vanden- broucke en bestemd voor een me dewerker. Door een verkeerd inge tikt adres belandde het in de publi citeit. Uit het bericht wordt duide lijk dat Vandenbroucke niet alleen een informatievoorsprong had, maar ook dat hij bezig was met po litieke spelletjes. De Vlaams-nationalistische N-VA, de grootste partij in België, reageer de woedend. De partij vindt dat het vertrouwen geschonden is en voelt zich vernederd. Vandenbroucke maakte gisteren bekend dat hij opstapt als onder handelaar 'om de sfeer niet te ver troebelen'. Vervolgens sprak Van- de Lanotte met de N-VA-leider De Wever en andere onderhande laars. Na afloop is gezegd dat het gesprek morgen verder gaat. aSen v.a. Nu boekbaar t/m 29 okt. 2011!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9