Brand in gevangenis 8l Doden na bekend worden uitslag Haïti Sympathisanten Julian Assange vallen massaal websites aan Alcohol en koud weer eisen veel levens onder Polen Amerikaan wilde legerbasis opblazen Vrouw met helikopter uit boom gered Veertig gewonden door tornado Portugal Onbekende dodelijke ziekte in Uganda SpaceX brengt raket in baan om aarde TRAGEDIE CHILI Gedetineerden stikken en verbranden in te vol complex donderdag 9 december 2010 WASHINGTON De Amerikaanse veiligheidsdien sten hebben een man gearresteerd die van plan was een legerkantoor in de staat Maryland op te blazen. De verdachte werd al maanden in de gaten gehouden en de explosie ven waren onschadelijk. Justitie maakte alleen bekend dat de man afkomstig is uit Baltimore. De ar restatie volgde op een reeks under coveroperaties. TOULOUSE Een Franse vrouw is met een heli kopter uit een boom gered. De 30-jarige vrouw was bij een wande ling nabij Bagnères-de-Luchon op de vlucht geslagen voor wilde zwij nen. Ze klom in een boom. Toen de dieren weg waren, probeerde ze naar beneden te klauteren, maar ze viel in een stel takken. De vrouw belde om hulp met haar gsm. Een helikopter werd ingeschakeld. De raket van SpaceX. WARSCHAU foto EPA TOMAR Een tornado in Portugal heeft min stens veertig mensen verwond en zware schade aangericht. Onder de gewonden zijn negentien kinde ren. Minstens tweehonderd hui zen, talrijke scholen en honderden auto's werden verwoest. Veel men sen zijn dakloos geworden. De tor nado trok door het midden van het land. De regio kreeg gisteren te kampen met overstromingen. KAMPALA Een onbekende ziekte heeft in een maand tijd de dood veroorzaakt van zeker 38 inwoners van Uganda. Media in Uganda stelden eerder nog dat de sterfgevallen waar schijnlijk waren veroorzaakt door builenpest. Onderzoek in de VS heeft echter uitgewezen dat hier van geen sprake is. De 'nieuwe' ziekte werd op 10 november voor het eerst geconstateerd. WASHINGTON Het Amerikaanse bedrijf SpaceX is er gisteren in geslaagd een raket in een baan om de aarde te brengen. De lancering van het onbemande ruimteschip had plaats op Cape Canaveral, Florida. Het is voor het eerst dat een Amerikaans bedrijf een ruimteschip in ïen baan om de aarde brengt. Het ruimteschip heeft ruimte voor zeven beman ningsleden en vracht voor het ISS. In de eerste week van december zijn in Polen 53 mensen door kou om het leven gekomen. Dat maakte de politie in Warschau gisteren be kend. Sinds november zijn in het Oost-Europese land 68 mensen door de kou gestorven. De politie roept burgers op infor matie te verstrekken over mensen die in parken, stations of volkstuin tjes bescherming zoeken tegen de kou. Ook wordt gevraagd om oude re alleenstaanden extra in de gaten te houden. PORT-AU-PRINCE - De uitslag van de eerste ronde van de presidentsver kiezingen in Haïti heeft tot een massale woedeuitbarsting geleid, waardoor zeker twee mensen de dood hebben gevonden. Duizen den woedende betogers stichtten in verscheidene plaatsen brand, wierpen barricades op en blokkeer den straten. De verkiezingsuitslag druist in te gen .voorspellingen van waarne mers, ambassades, internationale instanties en peilingen. Die gingen ervan uit dat de populaire Michel Martelly meer stemmen zou halen dan Jude Célestin, de protégé van president René Préval. Voorlopige balans in buiten wijk hoofdstad Santiago: 83 doden. Hartverscheurende taferelen voor gevangenis van San Mi guel. Cipiers zouden nagelaten heb ben brandweer te bellen. door onze correspondent Rob van Gemert SANTIAGO - De gedetineerden za ten als ratten in de val toen het vuur zich razendsnel door de ge vangenis van San Miguel verspreid de, in een buitenwijk van de Chi leense hoofdstad Santiago. De voorlopige balans: 83 dode gevan genen. Dat aantal kan nog op lopen. Sommige gedetineerden stikten in de rook, de meeste verbrandden le vend. Het is de grootste gevange nistragedie in de geschiedenis van Chili. In de gevangenis zaten vol gens de ambassade geen Nederlan ders vast. De taferelen voor de poort waren Brand Chileense gevangenis Bij een brand in de San Miguel-gevangenis in de Chileense hoofdstad Santiago zijn veel doden gevallen. San Miguel 1 g gevangenis Santiago CHILI De Poolse politie voert sinds de in val van de winter in het land extra controles uit op plaatsen waar veel daklozen verblijven. „Maar we kun nen niet overal zijn", aldus een po litiewoordvoerder. Hij waarschuwt tegen alcoholcon sumptie als middel tegen de kou. Volgens de zegsman hadden de meeste slachtoffers voor hun dood grote hoeveelheden alcohol gedron ken. Vorig jaar stierven in Polen door onderkoeling 289 mensen, van wie 102 in december. O o£ 300 km infographic CRW gisteren hartverscheurend. Vrou wen schreeuwden, zonken hui lend op de grond. De sfeer was grimmig. Familieleden van de gevangenen probeerden de gevangenis in te ko men, maar de ME blokkeerde de ingang. Stenen vlogen door de lucht. De gevangenisdirecteur pro beerde de menigte te kalmeren door een eerste lijst met overleven den voor te lezen. Het werkte ave rechts. Familieleden die de naam van hun man, zoon, vader of broer niet horen, concludeerden dat die is omgekomen. Geruchten voedden de woede van de mensenmassa. De autoriteiten zeggen dat de gevangenen zelf de brand hebben veroorzaakt door tij dens een vechtpartij matrassen aan te steken. Maar bewoners van het cellencomplex beweren dat het vuur ontstond door kortslui ting. De cipiers zouden hebben verzuimd de brandweer te waar schuwen. Een gevangene zou met een mobiele telefoon het alarm nummer hebben gebeld. De bewakers zouden de deuren van het cellenblok niet hebben ge opend en de hulpdiensten de toe gang hebben geweigerd. Pedro Hernandez, voorzitter van de Chileense vereniging voor ge vangenispersoneel, verdedigt de ci piers. „Zij zijn helden. Ze hebben met gevaar voor eigen leven cellen geopend en meer dan zestig gevan genen gered." Hernandez wijst er op dat op het moment van de brand slechts vijf cipiers verant woordelijk waren voor 1.900 gede tineerden. Het ontstaan van de brand en de reacties van de bewakers worden onderzocht. Eén conclusie staat al vast: de tragedie was geen inci dent. Met het hele gevangenissys teem in Chili is iets grondig mis. In het cellencomplex zaten 1.900 mannen, terwijl de maximale capa citeit 1.100 is. Zo'n overbevolking is volstrekt normaal in Chileense gevangenissen. In sommige strafin richtingen zitten meer dan twee keer zoveel gevangenen als waar voor ze zijn gebouwd. Binnen- en buitenlandse mensen rechtenorganisaties hebben het ge vangenissysteem keer op keer ver oordeeld. Volgens Human Rights Watch heeft Chili het hoogste aan tal gevangenen per hoofd van de bevolking van Zuid-Amerika. De organisatie noemde in een rapport van vorig jaar de overbevolking in de gevangenissen een groot pro bleem. Het hooggerechtshof deed vorig jaar onderzoek naar de situatie Dit heeft de verdenkingen van stembusfraude verder aangejaagd, waardoor betogers in toorn ontsta ken. In de hoofdstad Port-au-Prin- ce zijn verschillende gebouwen, waaronder het partijkantoor van regeringspartij Inité (Eenheid), in brand gezet. VN-militairen zou den waarschuwingsschoten heb ben gelost toen demonstranten het gebouw aanvielen. Ook in de kustplaats Leogane ten westen van de hoofdstad en in het zuidelijke Les Cayes woedden branden en is het sinds de bekend making van de uitslag onrustig. Ook wordt er flink geplunderd, al dus lokale media. LONDEN - Aanhangers van Wiki- leaks hebben gisteren de websites aangevallen van het Zweedse open baar ministerie, van de Zweedse advocaat die de belangen behartigt van de eisers in de rechtszaak te gen Julian Assange en de Zwitser se bankenautoriteit die de reke ning van Assange in dat land blok keerde. Ook Mastercard, dat dins dag de zakelijke relatie met Wiki- leaks verbrak, ondervond techni sche problemen. Het lijkt erop dat er denial of servi ce-aanvallen zijn uitgevoerd, waar bij tal van computers op internet gebruikt worden om websites te blokkeren door massaal en op het zelfde moment toegang tot de si tes vragen. In de echte wereld staat Wikileaks onder grote druk, maar de steun op internet neemt nog dagelijks toe. Twitter stond gisteren vol met steunbetuigingen, terwijl de Face- book-pagina van de website nu meer dan een miljoen fans telt. Anonymous, een losse groep van webactivisten, zit waarschijnlijk achter de aanvallen. Eerder richtte de groep zijn pijlen op de Sciento logy Kerk en de muziekindustrie. Op zijn website liet Anonymous weten Assange te hulp te komen door vijandige websites aan te val len. „We vechten om dezelfde rede nen", aldus de verklaring. „We wil len transparantie en we zijn tegen censuur." Iedere aanval werd op internet met gejuich ontvangen. De Austra lische regering heeft de VS giste ren de schuld gegeven van de pu blicatie van vertrouwelijke diplo matieke documenten van Ameri kaanse ambassades en van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Washington. Kevin Rudd, de Au stralische minister van Buitenland se Zaken, stelde dat Wikileaks-op- richter Assange niet verantwoorde lijk is voor het informatielek. Daarmee gaat Rudd in tegen de mening van veel politici in de VS. Die menen dat Assange strafrechte lijk vervolgd moet worden. „Me neer Assange is niet persoonlijk verantwoordelijk voor de clandes tiene vrijgave van 250.000 docu menten uit het Amerikaanse diplo matieke communicatienetwerk", aldus Rudd in interviews met jour nalisten in Australië. „De Amerika nen zijn daarvoor verantwoorde lijk." Rudd, in een van de documenten omschreven als 'een controlfreak', wees erop dat meer dan twee mil joen mensen toegang hadden tot de berichtenstroom tussen de Amerikaanse ambassades en Was hington.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8