6 luit Als het om aftiaaleten gaat, wordt het al gauw een keuze tus sen vier dingen: de Chinees, de frietboer, de pizze ria of het broodje shoarma. Bui ten Zeeland komt daar een aan trekkelijk alternatief bij: de roti of het broodje bara van de Suri naamse toko. donderdag 9 december 2010 door Ondine van der Vleuten uit de (sub)tropen. cosmetica-lijn Black Opal voor de donkere huid. Maar het belangrijk ste zijn de producten voor de Suri naamse en Afrikaanse keuken. Zo als: kant en klare bara-mix, meel van yam of taro, grootverpakkin gen geelwortel en andere kruiden, echte Surinaamse chutney van Evert Birambie, oranjebloesemwa ter, siropen, petehbonen en grote, kleurige zakken met onder meer jasmijnrijst uit Thailand en Akahs Basmati, nu in de aanbieding: 20 kilo voor 35 euro. In de vriezer lig gen zoetwatervissen als red snap per en botervis. Ashwin wil het assortiment nog gaan uitbreiden met Thaise pro ducten. Vulling voor een broodje bara, hét Surinaamse afhaalgerecht. Haarverzorgingsproducten voor weerbarstig, krullend haar. Zeeland heeft niet veel toko's en al helemaal weinig Surinaamse za ken waar warme maaltijden ver kocht worden. Vlissingen heeft: in de Scheldestraat maar liefst twee Surinaamse afhaaltoko's gevestigd zijn: Toko Soerin en Tropische Winkel Prem. Mijera, gevestigd in de Middelburgse Sint Janststraat, heeft wel producten maar geen maaltijd. In die leemte voorziet nu Toko Ashwin in de Segheersstraat. Wie vóór 16 uur bestelt, kan een uur la ter zijn eten komen ophalen. Naast Surinaamse nasi of bami (ge woon, speciaal, chilli kip of mok- sie speciaal) zijn er de bara's. Bara komt uit de Hindoestaanse keu ken. Het wordt gemaakt van deeg waarin urdi (zwarte gespleten erw ten) tajerblad, knoflook en ko mijnzaad worden verwerkt. Het ge frituurde broodje heeft wat weg van een bagel. Bara wordt 'bloot' gegeten of belegd. Desgewenst met sambal. Een waarschuwing: Surinaamse sambal is heet. Heel, heel heet. Qua beleg is er keuze uit kipkerrie, de hetere variant kipchil- li, bakkeljauw (gedroogde en ge zouten vis), fachong (droge Chine se worstjes) of pom. Dat is een Su- rinaams-creools ovengerecht, ge Toko Ashwin verkoopt producten maakt van de wortels van tayer, kip en vlees. Een ander populair Surinaams-hin- doestaans afhaalgerecht is roti. De basis vormt een grote pannen koek, de zogenaamde roti plaat. Die wordt gegeten met een vulling van gekruide aardappel, kousen band (een soort sperzieboon), en kip of ander vlees. Toko Ashwin verkoopt ook haar verzorgingsproducten speciaal voor donker, weerbarstig haar en haar om te weaven: het prijzige Braziliaanse is het beste (130 euro voor 40 cm), het net iets minde ren Human Hair of het goedkoop ste, synthetisch, slechts 15 euro voor 40 cm. Ook voert hij de DONDERDAG 9 DECEMBER Middelburg Kerstmarkt, de Stadsring, Kruitmolenlaan, 11.00-20.00 uur. Nieuwerkerk Evangeliebijeenkomst met zendeling José Stoutjesdijk. Ons Dorpshuis, 19.30 tot 20.30 uur. Brouwershaven Kerstmarkt in Grote of Sint Nicolaaskerk. 10.00-21.00 uur. Bruinisse KerstEvent met onder meer proeverijen, workshops en modeshows. Voormalige C1000 aan de Dreef, 17.00 tot 22.00 uur. Kats Piet'Korteknie, Gerard van der Wal, Jan Schuurman Hess, Wim Stolk en Piet van der Maas vertellen verhalen uit de ge schiedenis en het dorpsleven van Kats. De verhalen worden afgewisseld met mu ziek van het duo Corella Nijsse en Michae- la Schijve (cello en klarinet), Eric Hoogen- boom (piano) en het trio Tony Wesdijk met zang van Roos Giljamse. De op brengst gaat naar het fonds voor de res tauratie van het kerkgebouw. Katse Kerk, Kerkstraat 3, 20.00 uur. Middelburg 'Geschiedenis van Middelburg in vogel vlucht', lezing door archivaris Peter Sijn- ke, wijkcentrum Griffioen, Griffioenstraat, 19.30 uur. *Kerstmarkt, de Stadsring, Kruitmolen laan, 11.00-21.00 uur. Veere Adventsmarkt voor goede doelen, 'Kleine kerk', Kapellestraat, 19.00-21.00 uur. Vlissingen Swingavond met salsaworkshop en vanaf 22.00 uur muziek van Rose Motion, De Paljas, Pablo Picassoplein, 20.00 uur. ZATERDAG 11 DECEMBER Brouwershaven Kerstmarkt in Grote of Sint Nico- laasskerk. 12.00-21.00 uur. Bruinisse KerstEvent met onder meer proeverijen, workshops en modeshows. Voormalig pand C1000 aan de Dreef, 10.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Winterfair. Burghse Schoole. Dreischor Kerstmarkt en open dag bij peuterspeel zaal de Drie Schorren. Van 10.00 tot 15.00 uur. kerstuitvoering koor Luscinia in Adriaanskerk. Aanvang 20.00 uur. Ellewoutsdijk Openstelling kerk en expositie 'Sprookjes van Grim' (foto's van Piet Grim). Kerkje van Ellesdiek, 13.30-16.00 uur. Sneeuw, van amateur fotograaf Piet Grim uit 's-Heerenhoek. Kerkweirve Kerstmarkt in 't Kerkerf aan de Ring. Van 09.30 tot 14.30 uur. Middelburg De Algemene Danssport Vereniging Zee land (ADVZ) houdt op een nieuwe loca tie haar maandelijkse dansavond met dit keer als thema: Black White. Leuke prijs voor het mooiste Black en White Danspaar. De livemuziek wordt verzorgd door Les Autres. Toegang met ledenpas gratis, zonder pas 5 euro per persoon. Golf By The Sea, Podium 21, Vrijetijds- park ZEP, 20.00 uur. *Filosofisch Café Middelburg. Gallery Ko d'oooooooor, Lange Noord- straat, 16.00-18.00 uur. Oost-Souburg Kerstmarkt Stichting Christoforus Zee land. Diverse pianisten verzorgen live ach tergrondmuziek. De markt wordt om 16.00 uur met een sfeervol kamercon cert afgesloten.Woonzorgcomplex Nieuw Bachtenpoorte, Oranjeplein, 10.00 uur. Ouwerkerk Dansavond. In het dorpshuis aan de Ring 42. Vanaf 20.30 uur. Renesse Griezeltocht voor kinderen in de bossen rond de Vroonpias in Renesse, Theater camping Julianahoeve, 19.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78