Leegte schept dromen en vreemde fascinaties uit 15 donderdag 9 december 2010 filmscan Bestel Mè De Zeeuwse Rowwen Hèze-tribu- te band Bestel Mè leek met een concert in Heeswijk-Dinther al de finitief afscheid te hebben geno men, maar heeft besloten nog één keer op te treden. De band, die de afgelopen jaren door geheel Neder land heeft getourd, staat bekend om het hoge feestgehalté. Zaterdag 11 december, Bar Walk-lnn, 's-Heerenhoek, 22.00 uur. La Pat Patty Trossèl (La Pat) zingt behal ve Duitstalige liederen van haar laatste cd Erinnerung, geïnspireerd op de gedichten van Rainer Maria Rilke, ook bestaande werken in meerdere stijlen van Piazzolla en Abbey Lincoln tot Mahler en Brahms. Maar dan wel op haar ei gen manier. Zaterdag 11 december, De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur. Moldova lasi Het koor van de Roemeense Staats Philharmonica Moldova lasi brengt onder leiding van Doru Mo- rariu de mooiste Ave Maria-gezan- gen. Moldova lasi zingt daarnaast authentieke Roemeense en beken de internationale kerstliederen. Zaterdag 11 december, Schelde- theater, Terneuzen, 20.00 uur. Zondag 12 december, Stadsschouw burg, Middelburg, 15.00 uur. Het nieuwe theaterprogramma Wakker van het cabaretduo Speel man 8c Speelman is een voorstel ling vol met liedjes - ze zingen in dit programma meer dan ooit - en rake teksten. De broers Daan en Joost zijn op zoek naar het onbe kende, naar contact en nieuwe lief des. Woensdag 15 december, Arsenaal theater, Vlissingen, 20.15 uur. Grootse plannen zijn plannen gebleven. De Avonden nog eens he lemaal herlezen. Of in tegraal beluisteren, voorgelezen door de meester zelf. Ter voorbe reiding op de toneelversie, die volgende week woensdag te zien is in Middelburg. Ik zal het moeten doen met oude herinne ringen. Waar nog iets van 'magi straal' in doorklinkt. Maar ook iets van 'maar tijdgebonden'. Die gestorven is (in 2006) als Ge rard Reve, heette eigenlijk Gerard Kornelis van het Reve en publiceer de in 1947 als Simon van het Reve zijn eerste roman: De avonden. 'Een winterverhaal', zoals de on dertitel luidt. En dat beschrijft dan de laatste tien dagen van 1946 van uit de beleving van de kantoor klerk Frits van Egters. In die tien dagen gebeurt er niets van belang, en het is dat lege, beklemmende, kleinburgerlijke, wat zeker een deel uitmaakt van het 'shockeffect' dat de roman veroorzaakte. Som mige critici hadden het over 'mens onterend proza'. Godfried Bomans had 'zelden een boek gelezen zo naargeestig, zo grauw, cynisch en volstrekt negatief. Een andere oorzaak voor die slech te ontvangst was het macabere, dat met die leegte ondertussen wel onder de huid van Frits van Egters gekropen blijkt te zijn. Hij heeft enge dromen, vreemde fasci naties (voor eczeem en kaal hoofdigheid), doet krasse uitspra ken (bijvoorbeeld over kanker, wat hij een 'mooie, machtige ziekte' noemt) en gedraagt zich vreemd (zo pist hij uit verveling in de laaiende kolenkachel). Allemaal za ken die De avonden in de jaren vijf Scène uit De Avonden. tig vooral populair maakte bij pu bers en adolescenten. Misschien zit daar het tijdgebondene, wat misschien dus eerder het leeftijdge- bondene is. Maar het boeiende en tijdloze aan de roman is natuurlijk de dubbele bodem. Achter of onder dit lege en provocerende leventje van Frits gaat een problematiek schuil. Reve benoemt die niet, maar weet hem 'aan te kondigen' in minutieuze de tails. Er is al veel gezegd over de verdrongen erotiek die eruit spreekt. De latere levensloop van Gerard Reve, zijn 'wilde' relaties met 'Teigetje', 'Woelrat' en 'Ma troos Vos' - het plaatst de roman overduidelijk in een autobiogra fisch perspectief. Minder bekend is misschien dat de schrijver in de ja ren vijftig vijfjaar in Engeland woonde en daar onder meer enke le maanden als verpleger in het Na tional Hospital for Nervous Disea ses werkte. De manier waarop hij zakelijk koelbloedig de kleine tics van Frits van Egters beschrijft (om de haverklap op zijn horloge kij ken, elke stilte die dreigt te vallen gaan opvullen), verraden in 1947 al die intense en oprechte (en ze ker niet zieke) belangstelling voor het ziekelijke in de menselijke geest. De avonden is verfilmd (1989), vers- tript (2003), vertoneeld (1996). De bewerker van toen, Léon van der Sanden, heeft het nodig gevonden om een nieuwe toneelbewerking te maken. Ik kan daarover zeuren ('armoe aan verhalen'). Ik kan er over juichen ('een verhaal dat nog altijd nieuwe bewonderaars vindt). Ik kan er - laat ik dat maar doen - beter uitermate nieuwsgie rig naar zijn. Het afgelopen weekend zat vol toneel. Op Zeeuwse bodem of net daarbuiten. Daar kom ik er 'buitengaats' niet zo heel veel van tegen. Zelf vind ik het ook wel eens lastig om ver(der) te moeten reizen voor to neel, maar het loont vaak de moei te. In De Werf (Brugge) zag ik Theater Antigone De Kajka's spe len, een vrije interpretatie van een vijftal personages die zo uit de wer ken van Kafka weggelopen zouden kunnen zijn. Hilarisch en fantasie rijk. Het spelplezier droop eraf In het Zuiderpershuis in Antwer pen was ik een dag later bij Swchuirm, een toneelbewerking foto Leo van Velren van het kinderboekenweekge schenk (1998) van Toon Tellegen- Een begaafd toneelmaker (Guy Cassiers) die put uit het werk van een begaafd schrijver, dat kan heel mooi worden. En dat was het. In ventief vormgegeven, knap ver teld, nog in een tweetalig project ook, in Vietnamees en Neder lands. Wonderlijk, hoe je een ver haal ook kunt begrijpen zonder elk woord te verstaan Zondagavond dan in Middelburg bij Zeikstad Urinetowneen sati- risch-komische musical. Soms niet onaardig, maar de knipogen naar musicals als Les Misérables en West Side Story waren me toch een beet je te 'amicaal'. Déja vu. De Avonden, wo. 15 dec., Stads schouwburg Middelburg, 20.00 uur. Met de uitvoering van Bachs Mag nificat en twee delen uit het Weih- nachtsoratorium luidt Luscinia Kerst 2010 in. Het ensemble wordt bijgestaan door het Randstedelijk Begeleidings Orkest Sinfonia en de solisten Hieke Meppelink, Martine Straesser, Jan van Elsacker en Mar- tijn Sanders. Zaterdag 11 december, Adriaanskerk, Dreischor, 20.00 uur. Speelman Speelman Luscinia Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77