Harde, maar gevaarlijke knal 6 [binnenland DE komt met kloon koffiecup Nespresso Kledingbank bezig aan opmars PW van Geert Wilders groeit, ondanks opeenstapeling van crises VUURWERK Nitraatbommen populair bij tienerjongens Schrijfster zegt lezing af na bedreiging donderdag 9 december 2010 Nitraatvuurwerk is illegaal in Nederland. In België mag het wel verkocht worden. foto Emiel Muijderman/GPD Nitraatvuurwerk is populair der dan ooit. Vooral jongens van veertien tot zeventien maken elkaar er gek mee, maar beseffen niet dat het le vensgevaarlijk is. door Dick HofSamid Een blikje spat in scherven uiteen, van een pak melk is niets meer terug te vin den en van je ogen blijft, als je er vlakbij staat, weinig heel. Zo gevaarlijk is nitraat. „Zeg maar gerust levensgevaarlijk", luidt het oordeel van Cees Meijer, leider van de jaarlijke vuurwerkcampag ne van de stichting Consument en Veiligheid. „Het zijn mortierbom- men, die bij militaire oefeningen worden gebruikt. Je moet er heel ver van uit de buurt blijven." Nitraten zitten in groenten als an dijvie en spinazie, maar in dit ge val gaat het om een buitengewoon explosieve stof in rotjes. Ze heb ben namen als Thumping Thun der en Crêpe Nitraat en zorgen niet alleen voor 'absurd harde knal len', maar zijn vooral illegaal. Net als cobra's, lawinepijlen, vlinders en mortierbommen. Ouders houden hun hart vast, di verse scholen zijn extra alert. Voor al jongens tussen de veertien en ze ventien smullen van het kabaal waarvoor nitraten zorgen. Het vuurwerk is in België in alle vuur werkwinkels te koop zonder dat men daar papieren voor nodig heeft. Ook op internet worden de diver se soorten aangeboden. De Chooêt Spanish Cracker is het duurst: tien stuks voor acht euro. De 'originele' Thunder Cracker, twintig stuks, kost daar dertien eu ro en voor zes stuks Thunder King - 'knal mortiertje' - moet je drie euro betalen. Er zijn wel enige twijfels over de echtheid, omdat het wel heel riskant is om zulke la dingen per post te verzenden. AMSTERDAM - De Marokkaans-Ne derlandse schrijfster Naima El Be- zaz heeft een lezing vandaag in de bibliotheek van Nieuwegein afge zegd omdat ze is bedreigd door een buurman. Dat liet een woord voerster van uitgeverij Querido gisteren weten. De buurman bedreigde El Bezaz afgelopen weekeinde in verband met haar nieuwe autobiografische roman Vinexvrouwen, die vorige maand is verschenen. In dit boek beschrijft zij het het wel en wee van haar gezin in een typisch Ne derlandse nieuwbouwwijk in Zaandam. El Bezaz woont al tien jaar in de ze wijk en kijkt als Marokkaanse naar de Hollandse gewoontes. De buren figureren in de roman. Vol gens de uitgever is El Bezaz 'heel erg geschrokken' van de bedrei ging. De jongens die het op wat voor manier dan ook in bezit hebben, scheppen er over op tegen leeftijd genoten, die het stoer vinden. Ze verkopen het aan elkaar door of ge ven elkaar onder meer via internet sites als Hyves tips waar het te ver krijgen is. Ze vinden het overdre ven dat er over 'bommen' wordt gesproken, want volgens hen valt het wel mee. Een aantal vindt zelfs dat de overheid nitraatvuurwerk legaal moet maken, omdat ze 'erg veilig' zijn, zolang je maar vijftien meter afstand houdt in plaats van door Frank Hendrickx DEN HAAG - Hero Brinkman stapt opgewekt door de gangen van de Tweede Kamer. De PVV'er lag een dag eerder nog onder vuur wegens 'de draai' van zijn partij over de aankoop van een JSF-testtoestel. Vroeger was Brinkman namens de PW fel tegen, nu is hij vóór. Hij gaat er niet gebukt onder. „Ik geef het gewoon toe: we heb ben een draai gemaakt. We heb ben wel meer draaien gemaakt. En daar hebben we van alles voor te rug gekregen, zoals een strenger immigratiebeleid. Zo werkt het in een democratie. Dat snappen men sen goed." De peilingen lijken Brinkman ge lijk te geven. Bij Maurice de Hond staat de PW nog steeds op een winst van twee zetels in vergelij king met de uitslag van de verkie- de zes meter die bij legaal vuur werk worden voorgeschreven. Bij scholengemeenschap Cam bium in Zaltbommel denken ze daar heel anders over. Drie jaar ge leden ontplofte er een nitraatbom in de gang van deze school, waar door een leraar gehoorschade op liep. „We controleren uitgebreid op bezit van vuurwerk en daar naast doen we mee aan voorlich tingscampagnes", zegt afdelingslei der Jeroen van Roosmalen. Een vijftienjarige jongen bleek het zwa re vuurwerk te hebben afgestoken. zingen in juni. En dat terwijl de oppositie de afgelopen weken stee vast inhakte op de 'extreme make over' van de PW, die als gedoog- partner van het kabinet opeens ty pisch Haagse koehandel bedrijft en pijnlijke compromissen sluit. Daar bovenop kwam nog eens alle ophef rond PW'ers als Eric Lucas- sen en Jhim van Bemmel. Nu het stof is neergedaald, komt voor tegenstanders de ontnuchte rende conclusie: de meest roerige weken uit de geschiedenis van de PW hebben ogenschijnlijk alleen blikschade veroorzaakt. Een belo ning voor 'eerlijke politiek', meent Brinkman. „Traditionele partijen willen nooit toegeven dat ze een draai maken. Fractieleden krijgen dan training hoe ze om bepaalde vragen heen moeten draaien." De onkwetsbaarheid van de PVV in de peilingen komt niet alleen Hij had de nitraatbom gekocht van een veertienjarige jongen uit Ammerzoden. De politie vond bij hem thuis nog eens 140 nitraat bommen en ander vuurwerk. De jongens die het stoer vinden om nitraatvuurwerk af te steken, hebben volgens deskundigen door gaans geen idee wat voor risico ze lopen en wat voor gevaar nietsver moedende voorbijgangers lopen. Elk jaar blijken vier van de tien vuurwerkslachtoffers mensen die het niet zelf hebben afgestoken. En bij nitraten is dat risico nog veel groter, zeker als ze het, zoals de meeste jongens doen, in blik jes, busjes of flesjes stoppen voor dat ze het afsteken. Op internetsites waarschuwen vuurwerkliefhebbers voor dit spe cifieke vuurwerk. 'Kleine nit raat-cake niet kopen! Of je moet willen duiken voor de scherven die om je oren vliegen', schrijft ie mand. Een ander verhaalt van een wandelingetje met zijn oma, toen jongeren nitraatvuurwerk naar hem gooiden. 'Ten eerste zijn dat levensgevaarlijke dingen en ten tweede loop je voor de rest van de dag met een pieptoon in je oren.' Hij sprak de jongens er stevig op aan, precies zoals Cees Meijer dat graag ziet. „Als je weet dat iemand dit vuurwerk heeft, moet je dat meteen aangeven bij de politie", zegt hij. Worden ze door de politie be trapt, dan moeten zich melden bij bureau HALT. Ze krijgen dan taak straffen die variëren van twee tot zestien uur. Het Openbaar Ministe rie (OM) richt zich dit jaar overi gens niet zozeer op de individuele gebruikers van illegaal vuurwerk, maar op de netwerken die dit soort vuurwerk verspreiden. Tot nu toe is er minder in beslag geno men dan vorig jaar, maar wel even veel als de jaren daarvoor. Daaruit blijkt volgens Meijer dat vooral nitraten steeds vaker in de illegale handel worden verspreid. zie onze website:binnenland Video: jongens steken zelfge- maakt vuurwerk af. bij de oppositie als een verrassing, maar ook bij het CDA. De christen democraten wisten zeker dat Wil- ders een prijs zou gaan betalen voor het regeringsbeleid. Het CDA is juist weggezakt in de peilingen. De verklaring is volgens voormalig LPF-leider Mat Herben helder: „Niet de PW lijdt aan de LPF-toe- standen, maar het CDA. Net als bij ons is er bij het CDA discussie over het leiderschap van de partij. Kiezers houden daar niet van. Het leiderschap van Wilders is onom streden. Hij houdt de PVV over eind." Frank van den Heuvel, bestuurslid van het wetenschappelijk instituut van het CDA, blijft er van over tuigd dat de PW gaat 'implode- ren'. „Straks bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten komen er veel PW-politici bij. De risico's voor Wilders nemen toe." UTRECHT - Douwe Egberts (DE) bindt de strijd aan met Nespresso. Het Nederlandse koffiemerk ver koopt sinds deze week koffiecups die bruikbaar zijn op de espresso machines van het Zwitserse merk. DE is daarmee de eerste die in Ne derland alternatieve Nespresso- cups aanbiedt. Sinds april deed moederbedrijf Sa ra Lee dat al in Frankrijk, waar naar eigen zeggen dertig miljoen cups zijn verkocht. Nespresso wist tot nu de komst van klonen tegen te houden, met een beroep op auteursrechten, ze ventig patenten voor de cups en zeventienhonderd patenten voor de bijbehorende apparaten - die door derden worden geprodu ceerd. In Frankrijk en Zwitserland lopen rechtszaken tegen Sara Lee en ECC, een andere aanbieder van cupklonen die is opgericht door een oud-topman van Nespresso. Douwe Egberts verwacht geen pro blemen met Nespresso Benelux. „Dit is echt ons eigen ontwerp", zegt een woordvoerder. „Deze cups wijken qua vorm, inhoud en maat af" Daniel Blarer, directeur van Nes presso Benelux, zegt 'competitie' te verwelkomen, 'maar als ons in tellectueel eigendom wordt ge schonden, verdedigen we onze rechten." DEN HAAG - Het aantal kledingban- ken waar arme mensen gratis kle ren kunnen halen neemt snel toe. In vijf jaar tijd zijn er al ongeveer dertig opgericht. De kledingbanken moeten alle zei len bijzetten om het groeiend aan tal mensen te helpen dat een be roep doet op deze hulporganisa ties. Uit een rondgang langs kle dingbanken die zich hebben vere nigd in de Koepel Nationale Kle dingbanken blijkt dat jaarlijks dui zenden mensen een beroep doen op deze organisaties. Enkele jaren geleden waren dat nog maar een paar honderd. Het gaat dan vooral om alleenstaande moeders zonder werk die moeite hebben de eind jes aan elkaar te knopen. Bij de meeste kledingbanken moe ten mensen die langs willen ko men een afspraak maken. Met het vallen van de winter groeien de wachtlijsten. De agenda van de kle dingbank in Rotterdam is al tot half januari vol, die in Arnhem heeft een wachtlijst van honderd aanvragen en de kledingbank Lim burg gooit haar deuren nu ook 's avonds en op zaterdag open. Er is een tekort aan vooral winterjassen en schoenen. De relatief nieuwe hulporganisa ties krijgen nog zelden een subsi die van de overheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6