sport 131 driedimensionaal vastleggen IIE II II Zeelandia Middelburg Epke Zonderland laat zich Nieuwbouw Kloetinge vrijdag geopend Stuivertje wisselen in poolklassement Dé specialist met jarenlange ervaring, mooie ontwerpen, goed advies en betaalbare kwaliteit! donderdag 9 december 2010 W MIDDELBURG KLOETINCE Oud-burgemeester Dick van der Zaag, zijn opvolger René Verhulst en kinderburgemeester Jordi Bot van Goes zullen vrijdagmiddag om 16.30 uur de nieuwe kleedaccomo- datie van voetbalvereniging Kloe tinge feestelijk openen. Na jarenlang wachten staat er een modern gebouw met tien kleedka mers, een bestuurskamer en diver se andere ruimtes. Naast de nieuwe kleedruimtes is er recentelijk een vierde veld bijgeko men. Ook is de club op dit mo ment druk bezig om een extra kunststof trainingsveld aan te leg gen. Volgend jaar wordt gestart met de bouw van een voetbalkooi. MIDDELBURG De poolers van Roadhouse Roadies hebben de leiding in de regionale eerste klasse weer overgenomen van de Roadhouse Blues. Roadies wonnen met 5-1 van Pompa 6, de Blues gingen onderuit tegen Pom pa Bowling Team. De Roadies hebben een voor sprong van twee partijpunten op de huisgenoten van de Blues, die de laatste weken van slag zijn. De Roadies daarentegen verkeren in de winning mood. Vooral de zege van Robbin Jobse op Youri Luiken viel op. Luiken was tot nu toe lei der in het individuele klassement. Voor de Blues scoorden alleen Bas Berg en Jeroen Damman. Voetbaltrainer Arjo den Dekker heeft zijn contract bij Zeelandia Middelburg met een jaar verlengd. De oefenmeester uit Kapelle is be zig aan zijn eerste jaar bij de zon dag-derdeklasser. Zeelandia Middel burg werd vorig jaar kampioen in de vierde klasse en gaat nu op nieuw aan de leiding, met 24 pun ten uit tien wedstrijden. Kwadendamme en trainer Lieven van Belzen gaan eveneens met el kaar door. Het contract is met één jaar verlengd. De rake vrije trap van Juriën Dam al gezien? Het filmpje staat op www.zeeuwsevoetbalawards.nl 'Stamgast Hontenisse is in gevaar'. Lees er meer over op het weblog: www.pzc.nl/blog/rudyboogert STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl door Marius Oussel LEEUWARDEN - Schijnbaar moeite loos draait Epke Zonderland om zijn as aan de rekstok. De sensoren op zijn speciale turnpak geven beelden door aan de computer waar hoogleraar bewegingsleer Bert Otten van de Rijksuniversi teit van Groningen gebiologeerd naar staart. Op het scherm van Ot ten zijn driedimensionale beelden te zien van de verrichtingen van de turner. De sensoren kunnen tot 120 beelden per seconde maken, veel meer dan gewone sensoren, die zo'n dertig beelden per secon de vastleggen. De driedimensiona le registraties geven daardoor in 'slow motion' haarscherpe beel den weer. Zonderland en zijn broer Herre gaan er thuis samen met hun trai ner goed voor zitten. Mogelijk kun nen ze er hun prestaties mee ver beteren. Want dat was het doel waarvoor beide atleten gisteren in de studio van Gameship aan de Willemskade in Leeuwarden wa ren. Game- en animatiestudio Games hip ontwikkelde een methode om de bewegingen van levende perso nen om te zetten in driedimensio nale beelden. Een techniek die in eerste instantie bedoeld is om de computerspellen die het bedrijf Epke Zonderland ontwikkelt te voorzien van driedi mensionale beelden. Personages als Gollem uit de film 'Lord of the Rings' en die uit de film 'Avatar' zijn op een soortgelijke wijze ge creëerd. Maar de techniek kan ook voor an dere doeleinden worden gebruikt, ontdekte Otten. Bijvoorbeeld bij de revalidatie van mensen die lang durig ziek zijn geweest of een on geluk hebben gehad. De sensoren kunnen nauwkeuriger dan het menselijke oog vaststellen of bewe gingen goed worden uitgevoerd. Een andere toepassing is het aanle ren van valtechnieken aan oude ren. Jaarlijks raken duizenden ouderen gewond door valpartijen. Otten doet studie naar een moge lijkheid om de door Gameship ont wikkelde 'motioncapture-tech- niek' te gebruiken als hulpmiddel om ouderen te leren hun val te breken. Volgens Albert Sikkema van Ga meship is 'gamen' allang niet meer het nutteloze tijdverdrijf zoals het door velen nog altijd wordt be schouwd. Bij de ontwikkeling van computerspellen worden uiterst ge avanceerde technieken gebruikt. Technieken die op veel terreinen nuttig kunnen zijn. Sikkema: „Het is eigenlijk net als bij de ruimtevaart. Ook daar bleek de techniek om raketten de lucht in te sturen geschikt voor vele an dere industriële toepassingen." In het onderwijs zijn computerspel len en -animaties al niet meer weg te denken. „Computerspellen zijn een wezenlijk leerhulpmiddel. Eerst had je leerboeken, daarna kwamen de educatieve films en nu heb je educatieve spellen", al dus Sikkema. Vlissingen: Marie Curieweg 9-13, 0118 - 69 00 25 Goes Noord: Albert Joachimikade 33, 0113 - 21 54 01 Goes Zuid: Nobelweg 10113 - 24 95 31 (alleen tegels)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63