Jacob de Roo, een eenzame veldrijder 301 sport 2 Henk Timmer aan de slag als trainer Jacob de Roo doet mee aan ATB-wedstrijden omdat er in Zeeland geen wedstrijden voor veldrijders zijn. °6 Ro°stflflt der^'" het °'semeen „Veldrijden is in Zeeland niet populair." veldritcompetitie. WEESMÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈÊÊ Mountainbiken verdringt veldrijden donderdag 9 december 2010 VELDRIJDEN 0 klassement van de West-Brabantse door Koen de Vries KAPELLE - Afgelopen maandag stond zijn naam weer eens in de krant. Jacob de Roo uit Kapelle had de ATB-wedstrijd in Wemel- dinge om de Ereprijs Wim van Stel gewonnen. Hij kwam als eer ste over de streep, maar eigenlijk telde dat niet. De 20-jarige inwo ner van Kapelle reed op een veld- rijfiets en op zo'n tweewieler doe je in Zeeuwse ATB-wedstrijden voor spek en bonen mee. „Veldrij den is in Zeeland niet bepaald po pulair. Ik rij mijn wedstrijden in Brabant, in de West-Brabantse veldritcompetitie. Daar tel je wel mee", vertelt de kraanmachinist. door Marco Jansen HIERDEN - Interim-coach Henk Timmer verwacht dat hij FC Horst voor degradatie uit de eerste klasse kan behoeden. Hij werd door de club gevraagd om 'even te komen praten'. Vijf minuten later was Henk Timmer coach voor de rest van het seizoen. „Ik heb geleerd dat duidelijkheid heel belangrijk is. Je komt het verst als je allemaal dezelfde kant op gaat." De oud-keeper van Oranje (7 inter lands) en van de profclubs FC Zwolle, AZ, Ajax en Feyenoord wil zijn opgedane kennis in het voet bal graag overbrengen. „Zoals het bij FC Horst ging, bleek het niet te werken", vertelt Henk Timmer (39) in zijn restaurant Onze Woud stee in Hierden. „Dat ligt aan de trainer én de spelers. Maar we moeten niet meer terugkijken. Nu gaan we het op mijn manier doen. Dat was voor mij ook een voor waarde om er in te stappen. Ik heb dat mijn ideeën breed ge dragen moeten worden. Iedereen moet dezelfde kant uit, alleen dan kun je een eind komen." Timmer gaat zijn leerervaringen als voetballer nu in de praktijk brengen. „Ik heb de diploma's Oe- fenmeester 2 en 3 behaald. Dat was nog in mijn tijd bij Zwolle, ruim tien jaar geleden. Ik zat toen op de cursus met Fred Rutten, Hans de Koning, Youri Mulder en Raimond van der Gouw. Allemaal jongens die nu in het voetbal werk zaam zijn." BILJARTEN Driebanden. Vierde divisie. Reynaert/dranken Pluym - 3B-SD Hydrozorg 6-2: Robin Claer- houdt - Jean Louis Smulder 30-18, 24; Rob Claerhoudt - Philip van der Male 24-25, 46; Jan de Rechter - Sjaak de Visser 25-18, 55; Walter Mortier-John Hatzman 20-14, 46. Unit 8 - De Ceslootene Boom 0-8: Martin Sturm - Dirk Smet 25-30,56; Piet Verschure - Jo Boogaert 24-25, 49; Eric Niewenhuyse - Rien Sandrini 24-25, 63; Rob Jacobs - Rob Dui- temeyer 17-20, 53. SCHIETINGEN Ovezande. Ravenstein wip 1: 1e hoofdvogel en 2e zijvogel P.Rentmeester (Ovezande), 2e hoofdvogel H.Franse (Kwadendamme), 1e en 3e zijvogel W. v. lersel (Ovezande), 4e zijvogel B.Vermeulen ('s-Heerenhoek), 1e kal W.Hart- hoorn (Ovezande), 2e R.de Koning (Kloetinge), 3e en 4e kal W.v.lersel (Ovezande). Wip 2: 1e hoofdvogel en 4e zijvogel L.Rent meester (Ovezande), 2e hoofdvogel J.Kopmels ('s-Gravenpolder), Ie zijvogel H.Franse (Kwa dendamme), 2e zijvogel J.Verbart (Ovezande), 3e zijvogel P.Rentmeester (Ovezande), 1e kal C.Riemens (Kwadendamme), 2e kal D.v.d.Bo- sche (Kloetinge). Meeste kleine vogels F.Koens (Ovezande). Ellewoutsdijk. Zorgvlied wip 1 1e hoofdvogel E.Maat (Ellewoutsdijk), 2e hoofdvogel B. Ver meulen (Ellewoutsdijk), 1e en 2e zijvogel E.Nutzman (Ellewoutsdijk), 1 e en 3e kal R.Ver- straate (Goes), 2e kal L.Verstraate (Goes). Wip 2: 1e hoofdvogel E.Nutzman (Ellewouts dijk), 2e hoofdvogel J.Boonman (Ovezande), 1e zijvogel L. Verstraate (Goes), 2e zijvogel B.Vermeulen ('s-Heerenhoek), 3e zijvogel P.Flipse (Terneuzen), 4e zijvogel J.Vermeule (Ovezande), 1e kal P. Maat ('s-H.Kinderen), 2e kal C.Riemens (Kwadendamme), 3e kal E.Maat (Ellewout.), 4e kal B.Vermeulen ('s-Heerenh.). Meeste kleine vogels F.Koens (Ovezande) Veldrijden mag zich in Zeeland al vele jaren niet in een grote belang stelling verheugen en het lijkt al leen maar minder te worden. Waarom dat zo is, weet De Roo niet. „Misschien omdat de wed strijden wat verder weg zijn", doet hij een poging. „Voor ATB-wed strijden kun je in Zeeland bijna elk weekeinde terecht, voor veldrij den moet je de provincie uit." Eens per jaar strijkt de West-Bra bantse veldritcompetitie (WBVC) in Zeeland neer, maar ook dan is schraalhans keukenmeester. Op ro februari van dit jaar gingen er in Kruiningen tussen de vele Belgen en Brabanders zes Zeeuwse jeugd leden van start (verdeeld over acht categorieën) en tien Zeeuwse vol wassenen, onder wie Jacob de Roo. Zelf rijdt De Roo ook op de moun tainbike, maar alleen 's zomers. Hij is lid van de BeeBikes-moun- tainbikeploeg en koerst in sterkbe- zette wedstrijden in de Benelux. In de winter doet hij het liefst aan veldrijden. „In een groep rijden vind ik niks", stelt de Bevelander vooraf. „Ik was ooit betrokken bij een valpartij en dat heeft me bang gemaakt. Op m'n tiende reed ik voor het eerst op een mountainbi ke. Ik was meteen verkocht. Twee jaar later maakte ik kennis met veldrijden en ook dat vond ik su perleuk. Dat wil ik blijven doen. Het is een leuke afwisseling." Afgelopen zaterdag hoefde De Roo - zijn vader is een neef van Jo de Roo - niet te werken en had hij wel zin in een wedstrijdje. Van daar dat hij naar Wemeldinge reed. Op het besneeuwde parkoers was hij op zijn aangepaste racefiets iedereen te snel af Normaal ge sproken is een veldrijder sneller dan een mountainbiker. Een veld- rijfiets heeft onder meer grotere wielen en dunnere banden, waar door hij wat meer vermogen heeft. Maar in deze winterse om standigheden waren daar twijfels over. De Roo had echter toch vol doende grip op de sneeuw. „Mis schien omdat ik een goede tech niek heb en steeds in de wat mulle re sneeuw kon rijden." Zaterdag rijdt De Roo op zijn veld- fiets in Kruiningen misschien weer mee in de Zeeuwse ATB Cup. Een dag later is hij present in de West-Brabantse veldritcompeti tie. Er zijn nog twee wedstrijden te gaan. Zondag in Ossendrecht, een week later is de finale in Hoo- gerheide. De Roo staat derde in het algemeen klassement, achter een Brabander en een Belg. „Ik ben van plan om volgend jaar aan landelijke wedstrijden mee te doen. Dit jaar werd ik in Harder wijk twintigste en daar was ik best tevreden mee. Maar de Brabantse wedstrijden laat ik zeker niet schie ten. Ik heb een paar wedstrijden gewonnen en dat motiveert enorm. Als je op het podium hebt gestaan, wil je nog harder trainen omdat je weet dat het nog beter kan." BORSSELE - Veldrijden is en blijft een Belgische sport. In andere landen, waaronder Nederland, verliest veldrijden steeds meer terrein op moun- tainbiken. De Zeeuwse wielerconsul Ian van Haneghem uit Borssele denkt dat het te maken heeft met de beschikbaarheid van het materiaal. „Een moun tainbike is overal te koop. Ie kunt er overal op fietsen, zomer en winter. Mountainbiken groeit nog steeds." Dat gaat ten koste van het veldrijden, weet Van Haneghem. „Als je een veldfiets wilt aanschaffen dan moet je daar moeite voor doen. En ze zijn niet goedkoop." De laatste wedstrijd veldrijden op Zeeuwse bodem dateert van 2008. Tot dat jaar haalde het wielercomité uit Yerseke de beste veldrijjeugd van Nederland naar het dorp. Yerseke wilde het NK voor de jeugd organiseren, maar toen de bond het comité passeerde, was het gedaan met het veldrijden. Van Ha neghem: „Er zijn nog wel Zeeuwse rennertjes die meerijden in wedstrij den van de Brabantse federatie en er gaan er naar trainingen in Breda. Maar ook in Brabant wordt het minder."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54