'Gastvrijheid zit bij 22 Jan-Corné (10) nieuwe kinderburgemeester Ingrijpen op Coudorp is niet noodzakelijk' Ouders: gemeente treft blaam voor letsel zoon Archief Goes deels ontruimd donderdag 9 december 2010 door Raymond de Frel KAPELLE - Alweer ziet commissaris van de koningin Karla Peijs haar wens niet in vervulling gaan. De nieuwe burgemeester van Kapelle, de dinsdagavond voorgedragen An ton Stapelkamp, is een man. En ook de nieuwe kinderburgemees ter is van het mannelijke geslacht. Tijdens een spannende verkiezing in het gemeentehuis in Kapelle re fereerde de huidige burgemeester Siebe Kramer gistermiddag nog even aan de wens van Peijs. „Wel licht dat we nu toch nog een vrou welijke burgemeester krijgen", zei hij. Die kans was ook best groot, om dat zeven van de elf kandidaten uit Kapelle en Wemeldinge zich meisje mogen noemen. Alle kandi daten moesten onder meer laten zien dat zij iemand een warm wel kom kunnen heten en hartelijk be- door Raymond de Firel NIEUWDORP - Op de Coudorp in Nieuwdorp worden geen snel- heidsbeperkende maatregelen ge nomen. Nieuwe metingen wezen uit dat daar het gros van de auto mobilisten zich keurig aan de maximumsnelheid houdt. Over een eerdere meting, op initia tief van inwoner Pieter Akkerman, was nogal wat te doen. De dorps raad trok de uitslag van een snel heidsmeting in twijfel (82 procent van de voertuigen hield zich tus sen 15 en 28 juli aan de maximum snelheid van dertig kilometer). De dorpsraad vermoedde dat, vanwe- GOES - Vanwege dreigende lekkage door de hevige sneeuwval en dooi van afgelopen week is een deel van de archiefbewaarplaats in het Goese stadskantoor preventief ont ruimd. De bescheiden worden tijdelijk el ders opgeslagen, in het provincie huis in Middelburg en in de ar- chiefkluis van het UWV (Magno liagebouw) aan de M.A. de Ruijter- laan. De krantenverzameling van AFSCHEID Harry en Betsie Coremans stoppen na 35 jaar als beheerders danken. Een van de opdrachten was namelijk om een 'fictieve' bur gemeester Kramer na acht jaar en drie maanden met een taart te be danken voor al zijn bewezen dien sten. Alle meiden en drie jongens dolven het onderspit. Jan-Corné van der Wekken toonde namelijk volgens de jury aan dat hij over de beste kwaliteiten beschikt om een jaar kinderburgemeester te zijn. Jan-Corné woont in Kapelle, is tien jaar jong en zit in groep 7 van basisschool 't Honk. Hij kreeg de ambtsketting overhandigd door de kinderburgemeester van het afgelo pen jaar, Kim Lamper. Zij bleef wat langer aan dan gebruikelijk, omdat zich aanvankelijk geen kin deren in de goede leeftijdscatego rie (groep 7) hadden aangemeld. kijk naar de reactie van Jan-Cor- né op www.pzc.nl/bevelanden door Luc Oggel Jan-Corné draagt de ambtsketen van Kapelle met trots, foto Izaak Verkeste ge klachten van omwonenden, dat er iets met de meetapparatuur aan de hand was. Gisteren bespraken wethouder Jan Zandee en de dorpsraad de resulta ten van een nieuwe meting. „Die wijkt nauwelijks af van onze eer der bevindingen. Tussen 10 en 23 november hield 76 procent van de automobilisten op de Coudorp zich aan de regels. Dat is voor ons reden om nu geen maatregelen te nemen", aldus Zandee. „We hebben de meetapparatuur nu samen met de dorpsraad afge steld en de meting samen uitge voerd. Er kan dus geen twijfel meer bestaan", aldus Zandee. Wie deze dagen dorpshuis Luc- tor et Emergo in Rilland bin nenstapt, krijgt meteen zin in glühwein. De grote zaal en de foyer zijn omgetoverd tot een haast sprookjesachtig kerst paradijs. Voor het laatst door be heerders Harry en Betsie Core mans, want het echtpaar zet er na 35 jaar een punt achter. Zeg Luctor et Emergo en je zegt Harry en Betsie Coremans. Zeg Co remans en je zegt gastvrijheid. Het zit het stel in het bloed. „We heb ben geen klanten, maar gasten. En die probeer je te verwennen", zegt Betsie. En dat hebben zij en haar man de afgelopen decennia dan ook met hart en ziel gedaan. Dat Harry en Betsie Coremans be heerders moesten worden van het dorpshuis, leek bijna voorbes temd. Niet alleen woonden (en nog steeds) ze ernaast, ze hebben elkaar er ook ontmoet, tijdens een feestje van de ontspanningsvereni ging'van militairen. „Mijn vader was als beroepsmilitair in Ossend- recht gestationeerd, in 1957 zijn we vanuit Zeeuws-Vlaanderen op Ril land komen wonen", vertelt Bet sie. Harry kwam ook vanwege het werk van zijn vader in Rilland te recht. „Hij zat bij de spoorwegen, we woonden in Gilze-Rijen. Na de watersnoodramp is hij in Zeeland gaan werken en zijn we verhuisd." Harry was eigenlijk bakker en kok van beroep, maar werkte als dak dekker toen de vraag kwam of hij en zijn vrouw het beheer van het dorpshuis op zich wilden nemen na trammelant met de toenmalige exploitant. Betsie deed er al poets en bedieningswerk. „We hebben er niet lang over hoeven naden ken. Kon ook niet, want de vraag kwam op maandag en een week la ter zouden we moeten beginnen", herinnert Harry zich. Het beheer van een dorps huis is, als je het goed doet, een hectisch be staan. „Gemiddeld draai ik hier zo'n zeventig uur in de week", zegt Harry. Vooral voor hem is Luctor et Emergo zijn lust en zijn de gemeente gaat naar de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De ar chieven kunnen daardoor niet worden geraadpleegd. De externe gebruikers van de archiefbewaar plaats worden hierover geïnfor meerd, naar een oplossing wordt gezocht. Een aannemer is aan de slag om de oorzaak van de dreigende lekka ge te zoeken en het euvel te verhel pen. MEEST GELEZEN 1Getuigen straatroof Goes gezocht 2. Ostrea stopt met schoolwacht 3. Vliegwiel Yerseke gaat draaien. EN VERDER Weblogs van PZC-verslaggevers over cultuur, natuur, politiek en voetbal op www.pzc.nl/blog TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl ■«ITffl ft KI r.l i'H Aan dit vertrouwde plaatje komt op 1 januari een einde. Betsie en Harry leven. „Ik ben hier zes dagen in de week. Ik lees 's ochtends thuis de krant, drink een kopje koffie en dan ga ik hier naartoe." 'Thuis' is weliswaar één deurtje verder, een directe doorsteek tussen de wo ning en het dorpshuis is nooit een optie geweest. „Je moet werk en privé gescheiden houden", vindt Betsie. Een dorpshuis heeft bovenal een sociaal-maatschappelijke functie en die heeft Luctor et Emergo on der het bewind van de Coreman- sen dubbel en dwars gekregen. „Van bruiloften tot uitvaarten en alles wat er tussenin zit hebben we hier gehad'\ zegt Betsie. Maar ook hebben zij de Polen uit het voormalig gemeentehuis aan de overkant van de straat opgevangen met koffie en broodjes nadat het gebouw op nieuwjaarsdag 2008 af brandde. „Dat staat op ons net vlies gebrand, gelukkig zijn er toen geen doden of gewonden geval len." Ook de talloze bekende arties ten die in het dorpshuis optreden, kunnen altijd rekenen op een warm onthaal. Het wordt zeer ge waardeerd. „We krijgen regelmatig kaartjes." Tien jaar geleden is het dorpshuis door Frank Balkenende GOES - Ouders van een 14-jarige jongen uit Wilhelminadorp stellen de gemeente Goes aansprakelijk voor een dijbeenbreuk die hun zoon dinsdag opliep na een val in de spekgladde Violenstraat. De scholier wilde op de fiets stap pen, maar ging vrijwel meteen on deruit. Hij brak zijn dijbeen en is dezelfde dag geopereerd. „Hij heeft een plaat en 44 hechtingen in zijn been", zegt moeder Ellen van der Hoek. Volgens haar is de gemeente als wegbeheerder verplicht het weg dek te strooien. Wethouder Loes Meeuwisse zegt dat de gemeente 'ruimhartig' strooit, maar alleen op ringwegen en hoofdroutes in wijken en dorpen. „Dat is vastge legd in ons strooiplan. Om die re den is de Violenstraat niet ge strooid. Ik snap wel dat scholieren die straat nemen, want het is een doorsteek." Meeuwisse zegt dat een gemeente niet onbeperkt verantwoordelijk is voor de toestand van haar wegen. Weggebruikers hebben ook een ei gen verantwoordelijkheid, onder lijnt ze. „Er is niet één gemeente in Nederland die alle straten strooit. Dat is fysiek en financieel ondoenlijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48