geniet na en kijkt al vooruit 30 Atleten kunnen met twee lopen in één weekeinde hun hart ophalen In de rubriek 'Kriskras door Zeeuws-Vlaanderen' worden (oud-) sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 31: Anton Wattèl. donderdag 9 december 2010 door René van Stee AXEL - Een obsessie wil hij het niet direct noemen. Feit is echter dat zaterdag een last van Anton Wattèls schouders is gevallen. De kwieke zeventigjarige Axelaar leid de Road Running Axel naar de ze ge in de Aflossingsmarathon van Terneuzen. „Uitgerekend de der tiende keer was het raak. Fantas tisch", geniet hij nog steeds na. De overwinning had nog mooier kunnen zijn als grote rivaal Racing Club Gent aanwezig was geweest. De Belgen lieten vanwege de barre weersomstandigheden verstek gaan. Wattèl maalt er niet om. Hij spreekt over een topprestatie van zijn grotendeels uit Axelaren be staande zestal Niek den Exter (Ter- neuzen, maar afkomstig uit Axel) Benjamin Gerrits (Axel), Edwin de la Ruelle (Koewacht, dat Wattèl oud-Axel noemt), Marcel Mang- nus (Hulst), Nitin Klapwijk (Axel) en Niek Wieland (Axel). Welis waar was de winnende tijd van 2.28.06 uur een kleine zeven minu ten langzamer dan de toptijd van Gent in 2009, maar toen was het weer lang zo slecht niet. „Ik had het zaterdag nog wel eens willen zien", klinkt het uitdagend. „Natuurlijk, Gent heeft altijd een formidabele ploeg, maar ik weet bijna zeker dat wij er dit keer niet voor zouden hebben onderge daan." Wattèl kijkt al uit naar volgend jaar. Dan hoopt hij met het maxi mum toegestane aantal van acht lopers aan de start te staan. „Na tuurlijk om een nog snellere tijd neer te zetten. Daar ben ik alweer mee bezig. Ik heb ook twee nieu we jongens op het oog. Of ze zul len toehappen, is nog maar de vraag. Maar goed, daar hebben we een jaar de tijd voor." Wattèls gedrevenheid komt vooral voort uit concurrentiedrift. „Ik vind het prachtig om met Zeeuws-Vlaamse jongens de strijd met die Belgen aan te gaan. Op een gezonde manier natuurlijk. Anton Wattèl met de schoenen waarop hij zijn beste tijd op de halve marathon liep. Hij draagt ze soms nog, om in de tuin te werken, foto Mark Neelemans Want ik heb veel respect voor die gasten." Zijn aanwezigheid bij de Aflossingsmarathon voelt ook een beetje alsof hij zelf weer loopt. Dat doet Wattèl al geruime tijd niet meer. „Het is raar om te zeggen, maar ik heb mezelf kapot gelopen. Vooral m'n enkels hebben er nu zwaar van te lijden. En in de loop der jaren ben ik niet altijd onge schonden uit de strijd gekomen." De waslijst aan blessures is lang. Zo brak Wattèl zo'n zes jaar gele den zijn heup na een valpartij met de koersfiets. Ook de banden in de rechterschouder zijn verdwenen. Verder heeft hij een bloemkooloor en versleten grote tenen. Het zijn overblijfselen uit de jaren dat hij ju- dode. Wattel bracht het in de ja ren zeventig tot Zeeuws kampioen én de zwarte band „Een geweldige tijd", zegt de in Serooskerke opge groeide Axelaar over die periode. „Uiteraard was Anton Geesink mijn inspiratiebron. In Axel kwam ik vanzelfsprekend bij Staf de Moor terecht. Door hem ben ik écht van het judo gaan houden." De overgang naar atletiek was min of meer toevallig. Af en toe eens hardlopen werd alom beschouwd als een goede conditietraining voor een judoka. „M'n buurtge noot Gilles van Doeselaar haalde me over. Ik raakte redelijk snel ver slingerd aan het lopen. Eerst kwam ik niet veel verder dan heen en terug naar het oude patronaat. Dat was hooguit een kilometer. Daarna volgden de trimloopjes. Natuurlijk vaak georganiseerd door wijlen Remy Mangnus. De eerste keer was in Heikant. Een ramp. Het sneeuwde, maar ikzelf heb toen zwarte sneeuw gezien." Gaandeweg ontwikkelde Wattèl zich tot een begenadigd loper. Zijn snelste tijd van 1.24.30 uur op de halve marathon, gelopen in Axel, vormt hiervan het bewijs. Eind ja ren tachtig trad hij toe tot het be stuur van Road Running Axel, de stichting die tekent voor de organi satie van de Bevrijdingsloop, de Appelloop, de Erpelkappersloop, de Ronde Drieschouwen en de Omloop van Axel. Wattèl doet het bestuurlijke werk nog altijd met plezier. Net zoals eropuit trekken met de koersfiets of met de cros- sfiets. „Lekker rijden op de paadjes waar ik vroeger liep." Al te vaak te rugkijken doet de oud-atleet niet. Weggooien doet hij echter niks. Bekers, vaantjes, medailles of wed strijdverslagen, het is er allemaal nog. Ook de loopschoenen waar mee hij zijn beste tijd op de halve marathon liep. Droogjes: „Die draag ik nog regelmatig. Om mee in de tuin te werken." door Wim de Vos TERNEUZEN - Een halve marathon over verharde wegen en een negen tien kilometer lange loop over het strand. De liefhebbers van lange af standen kunnen komend weekein de behoorlijk hun hart ophalen in Zeeuws-Vlaanderen. Zaterdag wordt de Scheldoradoloop in Ter- neuzen gelopen; een dag later staat de Jules Unlimitedloop over het strand bij Breskens op het me nu. Beide wedstrijden staan intussen alweer verschillende jaren op het programma. Bijna jaarlijks leveren ze een sterke winnaar op, waarbij de weersomstandigheden vaak een belangrijke rol kunnen spelen. „Maar op het strand kan altijd goed gelopen worden. De onder grond is daar altijd hard. We gaan geneutraliseerd van start en pas op het strand valt de startvlag en kun nen ze er aan beginnen. Zondag zal dit daarom opnieuw weinig problemen geven", stelt Jules van Muiken uit Groede, die jaren gele den het initiatief nam tot en nog altijd organisator is van de Jules Unlimited. Als het even kan be hoort hij als deelnemer ook nog tot het peloton atleten. „Het is fijn om op zondagochtend zo over het strand te lopen", weet Van Mui ken uit eigen ervaring. Vorig jaar ging de zege naar de Belg Mark Demylle, die finishte in 1.22.36 en daarmee ruim zeven minuten voorsprong had op Marco Ottjes uit Ossenisse. Om 10.30 uur wordt er gestart nabij camping Napoleon hoeve bij Breskens. Naast de ne gentien kilometer kan ook geko zen worden voor vijf en tien kilo meter. In Terneuzen is zaterdag de Scheldoradoloop, waarbij met na me de Belgische atleten vaak de bo ventoon voeren. De start is om 14.00 uur bij zwemparadijs Schei- dorado. De nevenafstanden zijn vijf en tien kilometer. Om 13.45 uur gaat de jeugdloop van start. UIT BASKETBAL Atlanta. NBA. Atlanta Hawks - New Jersey Nets 116-101, Charlotte Bobcats - Denver Nuggets 100-98, Philadelphia 76ers - Cleve land Cavaliers 117-97, Dallas Mavericks - Gol den State Warriors 105-100, Houston Rockets - Detroit Pistons 97-83, Portland Trail Blazers - Phoenix Suns 106-99, Los Angeles Lakers - Washington Wizards 115-108. BILJARTEN Driebanden. Grand Prix ZVB. Poule B. Theo van Esbroek (27 te maken) - Rinus Dingeman- se (25) 27-13, 51; Jacques van de Bliek (20) - Carel van Meelen (30) 7-30, 35; Theo van Es broek - Carel van Meelen 17-30, 57. Fred van-Rompaay (25) - Frans Haak (22) 25-14, 40; Leon de Zutter (20) - Frans Haak 14-22, 42; Fred van Rompaay - Leon de Zutter 20-20, 46. Van Meelen en van Rompaay naar derde ronde. Driebanden. Vierde divisie. Reynaert/dranken Pluym - 3B-SD Hydrozorg 6-2: Robin Claer- houdt - Jean Louis Smulder 30-18, 24; Rob Claerhoudt - Philip van der Male 24-25, 46; Jan de Rechter - Sjaak de Visser 25-18, 55; Walter Mortier - John Hatzman 20-14, 46. Unit 8 - De Geslootene Boom 0-8: Martin Sturm - Dirk Smet 25-30,56; Piet Verschure - Jo Boogaert 24-25, 49; Eric Niewenhuyse - Rien Sandrini 24-25, 63; Rob Jacobs - Rob Dui- temeyer 17-20, 53. Pool. Regionale eerste klasse. Roadhouse Blues - Pompa Bowling Team 2-4: straight. Martien Neumann - Paul Spee 47-50; Dennis van Belzen - Thomas Kleinjan 32-50. 10-ball. Jeroen Damman - Thomas Kleinjan 6-3; 9-ball. Bas Berg - Paul Spee 7-5. 8-ball. Jan Roskam - Jordi Schouteren 3-6; Joris Lodder - Jordi Schouteren 4-6. Pompa 6 Pack - Roadhouse Roadies 1-5: straight. Alex Leppens - Mark van Wijungaar- den 29-50; Youri Luiken - Ido Leenders 50-15. 10-ball. Youiri Luiken - Robbin Jobse 4-6. 9-ball. Chantal van de Wee - Ido Leenders 2-7. 8-ball. Chantal van de Wee - Abel van de Sande 1-6; Alex Leppens - Mark van Wijngaarden 3-6. Regionale tweede klasse. Roadhouse Rhythm - Chalkie's Allstars 4-2: straight. Dennis Die- rickx - Serge Lievens 20-40. 9-ball. Maarten Grashoff - Mathijs Achterhof 6-5; Stefan van Rossum - Susan Verhage 6-1; Jasper Vantricht - Nick van Oers 6-5. 8-ball. Jaspoer Vantricht - Serge Lievens 1 -5; Craig Yeaman - Mathijs Ach terhof 5-3. VOETBAL Abu Dhabi. WK clubteams. Kwalificatie: Al Wahda (VAE) - Hekari United (PNG) 3-0 (2-0).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44