Masten van Hall gaan de hele wereld Zonder steun geen 'zonnepark' gipsberg 24|zeelanc MASTENBOUWER Bressiaans bedrijf levert aan wedstrijdzeilers en particulieren Sluis bindt ook strijd aan tegen alcoholgebruik Maritieme avond door World Ship Society Gezinsviering van donker en licht Zondagmiddag-uitje met de Mafföoos Weekmarkt gehuld in kerstsfeer donderdag 9 december 2010 Z Op de voorgrond links de 54 meter lange carbon mast (het maximum voor de Breskense werkplaats) voor een Engelse opdrachtgever. Het zeiljacht wordt in Istanbul gemaakt. De mast wordt in juli geleverd. foto Mark Neelemans door Sheila van Doorsselaer Een mast is meer dan een holle paal. De juiste mast betekent in de wed- strijdzeilsport het ver schil tussen winst of ver lies. Bij een plezierjacht bepaalt de mast de stabiliteit, het comfort, in het water. Een mast kun je van veel materialen en op nog meer manieren maken; bij Hall Spars 8c Rigging in Breskens doen ze geen concessies op materiaal en procédé en dat maakt de Breskense masten zo uniek. Carbon, de ultralichte maar ijzer- sterke koolstofvezel, maakt de mas- door Wout Bareman ZELZATE - De aanleg van het groot ste zonne-energiepark in de Bene lux op de gipsberg in Zelzate-west staat op losse schroeven. De initia tiefnemers vrezen het project fi nancieel niet rond te krijgen zon der steun van de Vlaamse rege ring. En die heeft juist besloten de subsidiëring .van zonnepanelen versneld te staken. De financiering dreigde uit de hand te lopen. Het consortium Terra Nova, met de bedrijven Jan De Nul, Envisan, DEC en Dredging International als participant, nam na het faillisse ment van het chemische bedrijf Nilos de voormalige gipsberg en belendende industrieterreinen over, in totaal 140 hectare. Daar hoorde ook de saneringsplicht bij. Het consortium wilde de kosten daarvan terugverdienen met de ten van Hall zo gewild. „Onze grootste concurrent zit in Nieuw Zeeland", zegt André Vermeulen, die samen met Jos van den Heu vel, de Breskense vestiging van het mondiale Hall bestiert. Op bedrijventerrein Deltahoek in Breskens heeft Hall de beschikking over twee fabricageloodsen waar carbonmasten van elf meter (voor boten van dertig voet, oftewel ne gen meter) tot 54 meter (schepen van 125 voet/ 38 meter) gemaakt worden, inclusief beslag. De masten worden gemodelleerd rondom een aluminium mal. Daar van heeft Hall er zo'n veertig in huis, van allerlei afmetingen. Een aanleg van een immens zon ne-energiepark van 44 hectare aan de noordzijde van de berg, vlakbij de sociale woonwijk Klein Rus land. Het zou bestaan uit 91.000 grote of 130.000 kleine zonnepane len, die samen goed zouden zijn voor de levering van meer dan twaalf megawatt elektriciteit per jaar. Het besluit van de Vlaamse rege ring om de subsidiëring via zoge noemde groene stroom-certifica- ten vanaf 1 april 2011 snel af te bou wen is een ferme streep door de re kening. Volgens een woordvoerder van Terra Nova ziet het consor tium af van het project, ook als de bezuinigingsmaatregel door aller lei procedures wordt vertraagd. De sanering is momenteel nog in vol le gang. Het park zou op z'n vroegst eind 2011 gereed kunnen zijn. Te laat voor subsidie dus. team van engineers heeft dan al be rekend hoe dik de carbonlaag moet zijn en vervolgens gaan de medewerkers aan de slag om de mal te voorzien van de gewenste lagen carbonlaminaat, afkomstig van rollen, aangebracht in verschil lende hoeken om een zo glad en sterk mogelijk resultaat te krijgen. Is de mal helemaal 'ingepakt', dan gaat die, vacuüm gezogen, in een 45 meter lange, zogenoemde Auto claaf oven. Daar wordt de mast bij een temperatuur van 120 graden Celcius en onder zes Bar druk ge bakken. Het resultaat is een naad loos profiel, bestand tegen alle mo gelijke belastingen die tijdens wed- SLUIS - Na de gemeenteraden van Hulst en Terneuzen gaat ook die van Sluis later deze maand ak koord met uitvoering van het Pro jectplan Jeugd en Alcohol. Dat is opgezet door de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten. Jongeren moeten van de alcohol gehouden worden, onder meer door voorlich ting en afspraken met organisato ren van evenementen, horeca en detailhandel. Vooral de leeftijd waarop jongeren voor het eerst drinken, moet omlaag. Nu drinkt bijna de helft van de 14-jarigen wel eens vijf consumpties of meer. Net als eerder in de andere twee gemeenten, zijn er in Sluis vooral kleine kritiekpunten op het plan. Zo vraagt een aantal raadsleden zich af waarom omringende Vlaamse gemeenten er niet bij be trokken zijn. Desalniettemin is een ruime meerderheid positief strijden of tijdens het oversteken van de oceaan en zelfs het omzei len van de wereld kunnen ont staan. Klanten kunnen vervolgens kiezen in welke kleur ze hun masten willen laten spuiten (dat gebeurt ook in eigen huis) of dat ze de mast willen afrie- men in het kenmerkende hoog- glanzende carbonmotief Desge wenst komt schildersbedrijf Wil helm uit Zaamslag de carbonmas ten 'houten'. Dat wil zeggen; de hightech masten met een speciale verftechniek het uiterlijk van een traditionele houten mast geven. NIEUW- EN SINT JOOSLAND De afdeling Zeeland van de World Ship Society (WSS) houdt vandaag weer een maritieme avond in het dorpshuis van Nieuw- en Sint Joos- land bij Middelburg. Op deze avond is een fotopresentatie door Jan Anderiesse uit Vlissingen on der de titel 'Schepen met een (rook)pluim'. Ook is er gelegen heid om foto's te ruilen. Het dorps huis is geopend vanaf 19.00 uur. De werkgroep kinderliturgie houdt zaterdag om 19.00 uur een gezinsviering van donker en licht in de basiliek van Hulst met als the ma 'Sancta Lucia lichtdraagster'. Naar Scandinavisch voorbeeld wordt in een volledig donkere kerk het licht binnengedragen. Kinderkoor De Walnoten luistert de dienst op. Het productieproces vanaf het ont vangen van een order, totdat de mast kant-en-klaar Breskens ver laat, bedraagt" zo'n drie tot negen maanden. Hall Spars 8c Rigging in Breskens levert aan scheepswer- ven wereldwijd, maar ook aan par- f ticulieren die de prestaties van hun bestaande zeegaande zeiljacht aanzienlijke willen verbeteren. Ook de top in de wedstrijd- I zeilsport weet Hall te vinden. Een carbonmast scheelt immers veer- tig procent aan gewicht in vergelij- king met een traditionele alumini: urn mast. Zo zijn de afgelopen ja- ren vanuit Breskens masten en tui gages (de verstaging en het touw- HULST TERNEUZEN Buurthuis de Kameleon aan de Le liestraat in Terneuzen houdt maan delijks een 'gezellig zondagmid dag-uitje' met optredens van arties ten uit de regio. Vaste gasten zijn de twee MafFooos. Zondag staan er weer verschillende optredens op het programma, waaronder die van Roy en Fil Filips. De MafFooos openen en sluiten de middag met een optreden. Aanvang: 15.00 uur. HULST De weekmarkt in Hulst is maan dag 20 december gehuld in kerst sfeer. De kramen worden feestelijk aangekleed met kerstversiering en er staan verspreid over de markt di verse vuurkorven. Ook komt de Kerstman langs en klinkt er kerst- muziek over het marktplein. Verder worden gratis oliebollen en chocolademelk uitgedeeld. De Baltic 112' (38 meter) Nilaya, gebouwd bij de Finse werf Baltic Yachts in Pietarsaari, heeft een carbon mast van 47 meter, geproduceerd in Breskens. foto Baltic Yachts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40