241 zeeland De familie Verton nestelde zich in een Gratis strooizout afhalen HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met bijzondere namen. In deze wekelijkse serie worden ze verklaard. De Zaete Johan Hendriks nieuwe eerste man bij Pontes donderdag 9 december 2010 Zaete is het Zeeuwse woord voor de ligplaats van een schip in een haven die bij eb droog valt. De holte in de zeebodem waarin het schip bij laag water terechtkomt wordt 'een zaete genoemd. door Marijke Vael De meeste Bruenaren moeten er voor naar de havendijk wandelen. Maar Liesbeth de Rui- ter-Verton kan altijd genieten van het uitzicht op de Bruse vissers vloot, water en de Grevelingen- dam. Vanuit haar hoog gelegen keuken kijkt ze uit over havenpla teau en Zijpe. De Zaete, waarin ze sinds haar derde jaar woont is dan ook een bijzonder huis. „Het is voor 1900 gebouwd als pakhuis en later is Piet Maaskant hier zijn ma chinefabriek begonnen." Hoewel geboren in Brabant, heeft de 46-jarige pacemaker technicus Bruse wortels en weet ze veel over het pand dat van haar moeder huisnaam De Zaete kreeg. „Zaete is het Zeeuwse woord voor de ei gen ligplaats van een schip wan neer de haven bij eb droog valt. De holte in de bodem waarin het schip dan terecht komt is een zae te." Voor Liesbeth en Leen de Rui ter en hun twee zonen is het pand eveneens een zaete ofwel een veili ge holte; een thuis. Liesbeth: „Het betekent veel voor me omdat het mijn ouderlijk huis is. Maar ook een bijzonder pand en tevens een huis met veel ruimte." Dat zag indertijd ook Liesbeths moeder, Brien van der Weele, die in Bruinisse opgroeide als dochter van een kapitein bij de Visserijpoli tie. Zij trouwde met Arnout Ver ton uit Nieuwerkerk en woonde een groot deel van haar leven in Noord-Brabant, waar haar man werkte als rayonagent voor een meubelbedrijf „Toen de Grevelingendam gereed was wilden mijn ouders terug naar Bruinisse omdat mijn vader, vanwege de betere verbinding, toen ook vanuit Bru zijn werk kon doen." Brien van der Weele liet haar oog vallen op het pand aan de Havenkade, dat in die periode het gesprek van de dag was in de vissersplaats. Dat kwam door een conflict tus sen de gemeente en de toenmalige zierikzee - De Raad van Toezicht van de Pontes Scholengroep heeft lohan Hendriks per 1 februari 2011 benoemd als voorzitter van het College van Bestuur. Vanaf 2006 was hij werkzaam als lid van het Centraal Management van CSG Calvijn in Rotterdam. Pontes is een samenwerking van Pieter Zeeman en het Goese Ly ceum. Leo de Kraker is met ingang van 1 april 2011 benoemd als rector van Het Goese Lyceum. Eerder was hij werkzaam als directielid van Het Goese Lyceum. Hij werd daarna rector van Nehalennia in Middelburg en het Montaigne Ly ceum in Den Haag. eigenaar Dirk van Tuyl. Het pand is voor 1900 gebouwd als pakhuis en werd tot 1947 door beurtschip per Johannes van den Berge als zo danig gebruikt. Zijn dochter Dina en haar man Dirk van Tuyl, die het pand erf den, verhuurden het aan Piet Maaskant die er in 1948 een machi nefabriek begon met zijn zoon. Maar toen hun bedrijf vanwege uit breiding werd verplaatst naar het bedrijvengedeelte van het haven plateau kwam het leeg te staan en verviel. „Door de zware draaibanken wa ren scheuren ontstaan in de bui tengevels waardoor in de jaren '60 stukken steen op de huizen van de buren begonnen te vallen", weet Liesbeth. De gemeente Bruinisse wilde het pand voor 1000 gulden kopen om er een havenmeesterwo ning van te maken. „Dat was, zelfs in die tijd, een belachelijk laag bod." Van Tuyl ging er dan ook niet op in. Evenmin als op het sloopgebod dat hem als reactie werd opgelegd. „Toen Van Tuyl een dag weg was om graan te ver handelen op de beurs liet de ge meente het hele pand omwikke len met prikkeldraad. Hij kon er niet meer in." Maar de Bruenaar zette de hakken in het zand. Hij liet muur voor muur uit het bedrijfsgebouw ha len en weer opbouwen zodat er geen stukken meer afvielen. „Toen kwam mijn moeder in beeld. Zij Liesbeth de Ruiter-Verton: „Mijn moeder wilde haar oude dag slijten in een huis met uitzicht op de Bruse haven." renesse - Linda Belvroy uit Burgh-Haamstede had gisteren de eer om als eerste gratis strooizout van de gemeente te krijgen. Sa men met wethouder Wim Stou ten schepte ze in de werkplaats in Renesse een paar emmertjes vol. De gemeente Schouwen-Duive land biedt alle inwoners tien kilo strooizout aan om de stoep of het straatje te strooien en ijs- en sneeuwvrij te houden. De gakken zijn tussen 8.00 uur en 16.00 uur af te halen bij de districtskantoren in Zierikzee, Renesse en Ooster- land. Scholen, maatschappelijke or ganisaties en verzorgingshuizen kunnen 50 kilo krijgen. Het gratis zout is verkrijgbaar zo lang de voorraad strekt. foto Dirk-Jan Gjeltema Verslaggever Jeffrey Kutteringk be schrijft in zijn weblog Zeeuwse zetel de gang van zaken in Den Haag Het winterweer leverde veel mooie foto's op. Bekijk ze eens op www.pzc.nl/foto TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30