'Achter potten en pannen zitten altijd Vierde huisje aan Luitje Zierikzee voor snackbar 22 'Kinderen zouden tijdens de basisschool elk museum een keer moeten bezoeken' Stapelkamp burgemeester van Kapelle wat vindt u? Geen oplossing voor toekomst Dierenvrienden donderdag 9 december 2010 EDUCATIEF MEDEWERKSTER Rianne Dubois adviseert musea op Schouwen-Duiveland eigen kracht te benutten Visserijmuseum annex Oudheidkamer in Bruinisse Het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk Streek-en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor door Ali Pankow okaal opgegraven potten en pannen hoeven niet meer te rekenen op subsi die. Dat liet staatssecretaris Halbe Zijlstra van Cultuur deze week onomwonden weten. Rian ne Dubois (26) betreurt dat wel een beetje. „Achter potten en pan nen uit de grond zitten altijd ver halen van mensen", verklaart zij haar fascinatie voor archeologie en oudheid. Rianne Dubois is de eerste educa tief medewerkster voor de musea op Schouwen-Duiveland. Na enige tijd van kennismaken en oriënte ren, legt zij nu de laatste hand aan een adviesrapport over de aanpak van educatie in het algemeen en voor elk museum afzonderlijk. Zij verwacht dat het ergens in januari gepresenteerd zal worden. Dubois komt van oorsprong uit Den Haag. Zij legde zich tijdens haar studie aan de Universiteit in Leiden toe op Midden-Amerikaan se archeologie met specialisatie Mexico en Guatemala. Etnografie met de verhalen van het volk, de Maya-cultuur, maar ook de kleder drachten in Guatemala. Dat alles sprak haar zeer aan. Dat ligt toch allemaal wat ver van Schouwen-Duiveland? „Maar het gaat allemaal over mensen en de verhalen over hen", lacht Dubois. „Ik wist al heel snel dat ik in mijn werk beslist met het publiek in contact wilde komen. Ik ben bij voorbeeld geen type om achter de schermen in m'n eentje een ten toonstelling op te zetten. Daarom ben ik me ook bewust gaan toeleg gen op educatie. Na mijn studie kon ik,na een eerdere stage, gaan werken bij 'Corpus, reis door de mens' in Oegstgeest. Daar had ik eerder al stage gelopen. Ik heb er toen bewust voor gekozen daar naast twee dagen per de week als vrijwilliger te gaan werken bij het Museon in Den Haag. Ik werkte als ondersteuner van de conserva toren geschiedenis en archeologie met de nadruk op educatie." Het Brouws Museum De vacature voor de musea op Schouwen-Duiveland trok haar zeer aan. Zij kende Zeeland niet, maar dat kon ook best eens een voordeel zijn. Circa veertig sollici tanten opteerden voor de baan van 'educatief medewerker'. De keus viel op Dubois. Haar werk veld betreft de regionale musea: De Burghse Schoole, het Brouws Museum, Visserijmuseum annex Oudheidkamer in Bruinisse, Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor, het Watersnoodmuseum in Ouwer kerk, de Zeeuwse Museumhaven en - straks na de renovatie - het Stadhuismuseum Zierikzee. Een kruiwagen vol kikkers? „Een grote variëteit aan musea met ieder een eigen identiteit en organisatie, die vooral behouden moet blijven", zegt Dubois doordacht. Haar ad viesrapport over het handen en voeten geven aan educatie voor ziet dan ook in algemene lijnen, maar vooral ook in specifieke richt lijnen per locatie. Bijvoorbeeld: Hoe speel je als museum in op de actualiteit? Hoe laat je de collectie haar eigen verhaal vertellen? Voor al dat laatste acht zij van groot be lang in een tijd waarin het aantal vrijwilligers zal gaan afnemen. Elk museum krijgt de ruimte voor een eigen invulling. Dubois onder steunt, begeleidt, adviseert en coör dineert daarbij. Met elkaar kunnen de musea 'het verhaal van Schou wen-Duiveland vertellen'. Museum De Burghse Schoole Over de noodzaak van pro fessionele inzet voor edu catie waren de leden van het Museumplatform het volledig eens. De financiering door de ge meente en vervolgens de construc tie voor het dienstverband hadden echter nogal wat voeten in de aar de. De gemeenteraad besloot una niem het geld daarvoor (€56.000) te halen uit een extra verhoging van de toeristenbelasting. De educatief medewerkster wordt dus betaald door de gemeente, maar de VW treedt op als werkge ver. De gemeenteraad heeft aange geven dat de medewerkster de mu sea moet helpen educatieve pro gramma's te ontwikkelen, maar ook om nadrukkelijk verband te leggen met het toerisme. Inmiddels heeft de professionele kracht voor de musea met Rianne Dubois een gezicht gekregen. Haar uitvalsbasis is het VW-kantoor in Burgh-Haamstede, maar zij zal met regelmaat de musea in de re gio aandoen. „Educatie is niet al leen bedoeld voor de jeugd, maar ook voor volwassenen", laat Du bois weten. In haar adviesrapport besteedt zij wel specifiek aandacht aan de schooljeugd. „Het zou mooi zijn als elk kind tijdens de ja ren op de basisschool elk museum op Schouwen-Duiveland een keer heeft bezocht", zegt zij daarover. Zij stelt de musea dan ook voor les pakketten te ontwikkelen voor de groepen 1 tm 8. Hoe leuk moet het voor de kinde ren gemaakt worden met interac tieve games en dergelijke? „Als je als museum met low budget com puterspelletjes wilt bieden, schiet je je doel voorbij. De jeugd is op dat gebied immers al zoveel ge wend. Daarmee kun je ze niet meer mee verrassen. Als klein mu seum is het beter uit te gaan van je eigen krachten." KAPELLE - CDA'er Anton Stapel kamp (49) zal worden voorgedra gen als de nieuwe burgemeester van Kapelle. Dat heeft de vertrou wenscommissie dinsdagavond be kend gemaakt. Stapelkamp volgt medio februari de huidige burge meester Siebe Kramer op, die eind december zijn stopt. „Ik ben de ko mende tijd bezig met het afron den van mijn huidige baan", zegt Stapelkamp. „Mijn vrouw en ik zullen zo snel mogelijk op zoek gaan naar een woning in de ge meente Kapelle." Stapelkamp stu deerde recht aan de Rijksuniversi teit in Leiden. Van 2001-2010 was hij bestuurder Rotterdamse deelge meente Hillegersberg-Schiebroek. 1. Duur jachtverbod is onduidelijk 2. TBS voor automoord Flakkee 3. Gemeente praat over zoutlevering Is het terecht dat het Rijk stevig be zuinigt op het budget van Staatsbos beheer? Reageer op onze site. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Dagelijks vers nieuws uit de regio www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Aan 't Luitje in Zierik zee wordt over enige tijd een vier de huisje gebouwd. Dat is bedoeld voor de snackbar van ondernemer Ger Lagerweij. Aan 't Luitje bij de haven van Zie rikzee staan nu drie kotjes. Daarin zijn het kantoor van de haven meester en een openbaar toilet ge huisvest. Er wordt nu een vierde kotje tegen aan gebouwd, waarin Lagerweij zijn broodjes kan sme ren en zijn frites kan bakken. La gerweij mag ook een terras inrich ten. Het geheel mag vier parkeer plaatsen, ofwel 80 vierkante me ter, beslaan. Voor vestiging van de permanente snackbar is een ont- werpbestemmingsplan opgesteld. Het gemeentebestuur werkt mee aan de vestiging. „Het heeft daar toe in al zijn onthutsende traag heid besloten," meldt Lagerweij. Met het stenen gebouwtje krijgt de Zierikzeese ondernemer na der tien jaar procederen zijn zin. Hij is sinds 1997 bezig met het verwer ven van een verkoopplek aan 't Luitje. De afgelopen vier jaar ver kocht hij zijn snacks en frisdran ken vanuit een verkoopwagen. Die wordt door het gemeentebestuur gedoogd, nadat een standplaatsver gunning was geweigerd. DREISCHOR - Het voortbestaan van de dierenambulance van stichting Dierenvrienden Schouwen-Duive land blijft twijfelachtig. Een op roep voor sponsoren en nieuwe be stuursleden heeft nog niet het ge wenste resultaat gehad. Er hebben zich al wel nieuwe donateurs en vrijwilligers voor de ambulance ge meld. Naast financiële steun is door ziekte van drijvende kracht Lia Storm ook bestuurlijke onder steuning hard nodig. „Ik houd hoop dat we iemand kunnen vin den", zegt Storm. „Maar ik bang dat de mensen die we zoeken het vaak al heel erg druk hebben." Vol gende maand moet er duidelijk heid komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28