'Soms denk ik wel eens: had ik nou maar even gewacht' 'Iedereen zei steeds: je bent veel te jong, jij redt dat nooit' 'Kyano kwam onverwacht maar desondanks niet ongewenst' vandaa uit II Jonge vaders donderdag 9 december 2010 1 v 'M'in jeugd was voorbij', zegt een jonge vader over de periode nadat zijn kind 0 llCllLL was geboren. Tienervaders hebben vaak geen idee waar ze naartoe moeten met hun vragen. Lees meer op zie: Uitgelicht op onze website foto Dick Breddels steeds ruzie en dat ging echt niet langer. Toen ik het uitmaakte, bleek dat ik vier of vijf weken- zwanger was. Maar het kind weg laten halen, dat kon ik niet. Ik geloof niet in abortus, ik was bang dat ik daar mijn hele leven spijt van zou hebben. Dus dacht ik: ik hou het gewoon. Dan maar zonder vriend. Ik heb het hem wel verteld maar hij liet niets meer van zich horen. Hij zit nu vast. Misschien komt het contact tussen hem en zijn zoon op gang als hij weer vrij is. Maar de veilig heid van Jaylian moet altijd voorop staan." Esmé woont nog bij haar ouders. Haar moeder reageerde meteen heel enthou siast op de zwangerschap. Alleen haar zus die zeven jaar ouder is, zag het niet zit ten. „Soms denk ik wel eens: had ik maar even gewacht. Als ik 21 jaar ben, zou ik nog steeds een jonge moeder zijn. En dan had ik nog wat langer jong en onbezorgd Esmé Hogenbirk (18) moet al leen voor haar zoontje zorgen. Door de vele ruzies was de va der al uit beeld voordat Jaylian was geboren. Ze geeft het eerlijk toe. Soms mist ze het wel, het onbezorgde leventje van voorheen. „Ik ging graag met mijn vrienden chil- len, een beetje rondhangen en wat praten. Dat kan nu niet meer zo makkelijk. Alles draait dag en nacht om mijn zoontje." Esmé Hogenbirk en haar vriend stopten met de pil toen zij 16 jaar was. „Ik wilde graag een kleine, dat leek me altijd al leuk. Maar mijn vriend en ik maakten kunnen zijn. De eerste maanden kon ik het soms echt niet aan. Dan zei ik tegen mijn moeder: ik ga een jaar op vakantie en laat hem hier achter. Maar dat meende ik nooit echt serieus." Esmé is door de komst van haar zoontje vriendinnen verloren maar kreeg er ook nieuwe vriendinnen voor terug. Vriendin nen die wat beter begrijpen hoe het is om voor een kind te moeten zorgen. Via een instroomklasje probeert ze twee dagen per week uit te zoeken of ze haar mbo-opleiding voor sociaal-pedagogisch werk, die plots werd afgekapt toen ze zwanger was, wil oppakken of liever wat anders gaat doen. Nu Jaylian tien maanden oud is, zou ze niet anders meer willen. „Als ik naar hem kijk, ben ik gelukkig. Het is een mooi ventje. Als hij muziek hoort, begint hij te dansen. Het is een feest om naar hem te kijken." Debbie Philips stopte toen ze 17 jaar was met de pil en binnen een maand was ze zwanger. Ze schrok van de vele negatieve reacties. Al toen ze heel jong was, droom de Debbie Philips (22) over ba- by'tjes. „Ik vind kinderen heel erg leuk en had al heel vroeg de wens om jong moeder te worden." Ze leerde haar vriend Sebastiaan kennen toen ze 15 jaar was. Twee jaar laten beslo ten ze met de pil te stoppen. „Ze hadden gezegd dat het wel een jaar of langer kon duren voordat je zwanger bent. Maar bin nen een maand was het raak. Dat hadden we niet verwacht, maar we waren er wel meteen heel blij mee. Maar de roze wolk verdween meteen toen familie en vrien den het nieuws hoorden. Mijn moeder en stiefvader waren heel erg geschrokken. Mijn schoonouders reageerden heel boos. Ze gaven mij de schuld van de zwanger schap, ze zeiden dat ik hun zoon erin had geluisd. Veel vriendinnen, of nou ja mei den van wie ik dacht dat ze vriendinnen waren, lieten me in de steek. Ze zeiden: je bent veel te jong. Ik zou het nooit red den." In het begin was het erg moeilijk. Debbie kreeg een post-natale depressie. „Ik wist niet wat me overkwam. Ik was echt gek met mijn zoontje, maar ik kon mijn blij heid niet uiten. Dat was een zware tijd. Mijn vriend werd boos omdat ik zo som ber was, maar ik kon er niets aan doen. Gelukkig ging het na drie of vier maan den weer over." Een baantje vinden was niet makkelijk. „Bij sollicitaties werd ik steeds geweigerd. Een tiener met een kind én een baan: dat moet wel mis gaan, dachten ze." Ze heeft de omgeving mooi ongelijk gege ven. Thijmen is bijna 4 jaar en het jonge gezin maakt het goed. Al is het, vooral fi nancieel, lang niet altijd makkelijk. Sebas tiaan (34) is elektricien en Debbie (22) werkt sinds kort als gastouder maar dat loopt nog niet zo goed. Opa en oma, die dichtbij wonen, schieten af en toe te hulp, als oppas of voor een zakcentje. Toch overheersen voor Debbie de positie ve kanten van het vroege moederschap. „Ik ben nog heel jong. Wij kunnen sa men veel actieve dingen ondernemen. Als Thijmen wat ouder is, ben ik nog jong genoeg om samen met hem te gaan stappen. Leuk toch?" Als het aan Debbie ligt, krijgt Thijmen er snel een broertje of zusje bij. foto Mariska Hofman Chantal Meex was net weggelo pen van huis toen ze haar nieu we vriend leerde kennen. Na hun eerste ontmoeting was ze meteen zwanger. e was al jaren aan de pil toen Chantal haar vriend Danny leer de kennen. Diezelfde nacht nog raakte ze zwanger, net 19 jaar „Het was absoluut niet de bedoeling. Ik snap ook niet hoe het kon gebeuren. Ik dacht dat vrijen met de pil veilig was. Ik was weggelopen van huis en woonde net een paar weken bij Danny toen ik een keer in de trein zat en heel misselijk werd van de geur van een frietje dat iemand te genover mij zat te eten. Voor de zeker heid heb ik een test gedaan en inderdaad: ik was zwanger. Dat was even schrikken. Maar even later waren we heel blij. Hij was niet gepland maar hij is zeker niet on gewenst." Het contact met thuis is intussen her steld. Chantal krijgt nog wel eens rare blikken van vreemden maar daar trekt ze zich niets van aan. Tegen alle verwachtin gen in zijn Chantal (23) en Danny (37) nog altijd samen. Ze hebben het niet breed. Danny kan niet werken vanwege poreuze bloedvaten in zijn hoofd. En Chantal is hoogzwanger, Kyano (3) krijgt eind januari een zusje. Ze hoopt in aan merking te komen voor een Wajong-uit- kering vanwege haar geestelijke achter stand. Als de baby een halfjaar is, wil ze een baantje gaan zoeken. „Maakt me niet zoveel uit wat dat is." Chantal is dol op Kyano. „Een kleine kan je heel veel liefde geven. Het is voor hem heel leuk dat ik nog jong ben. Als ik met hem naar de speeltuin ga, glij ik gewoon met hem mee van de hoogste glijbaan. Oudere moeders blijven beneden staan omdat ze het dom vinden om mee te doen. Ik heb nog wel de fantasie om mee te doen met gekke dingen die mijn zoon tje bedenkt." Chantal fantaseert soms wel eens hoe het was geweest als ze destijds niet zwanger was geraakt. Misschien was ze wel juf ge worden. Het uitgaan mist ze wel een beet je. „Maar heel eerlijk gezegd deed ik dat vroeger ook al niet zo veel. Als je een kind hebt, ben je veel sneller volwassen. Ik heb nu minder behoefte om uit te gaan. Ik ga liever leuke dingen doen met Danny en Kyano. Vroeger ging ik sparen om nieuwe kleding te kopen. Nu spaar ik om samen naar de dierentuin te gaan." foto Diederik van der Laan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11