Kinderen van kinderen io| tienermoeders Er zijn weinig landen ter wereld met minder tienermoeders dan Nederland. Toch laten de cijfers, die gisteren bekend werden, een lichte stijging zien. „Wij denken dat de jeugd alles weet over seks. Maar goede voorlichting blijft cruciaal." Nederland heeft het op een na laagste aantal bevallingen onder tieners in Europa. Vorig jaar werden 5,3 kinderen geboren per duizend meisjes jonger dan 20 jaar. 4.000 - 3.500 3.569 3.000 2.500 2.000 1.500 - 1.000 - 500- 0 - per 1.000 meisjes van 15-19 jaar «==Antilliaans —Surinaams —Marokkaans —Turks Autochtoon 40 2.636 35 30 25 20 15 10 5 0 '04 '05 '06 '07 '08 '09 infographic CRW bron CBS donderdag 9 december 2010 door Monique Prins Ongelukjes, heel vroege moeder gevoelens en op vulling van de eenzaamheid. Er zijn vele rede nen waarom tieners al vroeg een kind krijgen. Vorig jaar werden 2.636 kinderen geboren bij een moeder die nog geen 20 jaar oud was, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek (CBS). Het Ne derlandse geboortecijfer behoort daarmee tot het laagste ter wereld. De groep Antillianen en Surina- mers blijft opvallend groot en is grotendeels verantwoordelijk voor de lichte stijging van 2008 en 2009. Dit heeft vooral te maken met de seksuele moraal van deze culturen. „De Antilliaanse en Suri naamse cultuur is sterk gebouwd op de moeder. Alleenstaande moe ders zijn daar beslist geen uitzon dering", zegt klinisch psychologe Martine Delfos, die een boek schrijft over hulp aan tienermoe ders. „Tienermoeders worden in die gemeenschap makkelijk geac cepteerd en de familie biedt steun. Daarom kloppen zij uit zichzelf niet snel aan bij hulpverleners. Sek suele voorlichting heeft hen nog onvoldoende bereikt." Meer succes is behaald bij Turkse en Marokkaanse tieners, waar de geboorte de afgelopen tien jaar enorm is gedaald tot op het niveau van autochtone meisjes. Verscherp te regels voor huwelijksmigratie zijn hier een belangrijke oorzaak van, zegt CBS-onderzoeker Joop Garssen. „Turkse en Marokkaanse meisjes trouwen traditiegetrouw op veel jongere leeftijd dan wij hier gewend zijn, en ze krijgen dus ook eerder kinderen. Nu de huwelijksleeftijd is verhoogd, krij gen ze ook later kinderen. Onge huwd moederschap is ongehoord in deze traditionele culturen. Bo vendien heeft de jongste generatie Turken en Marokkanen zich wat meer aangepast aan de Nederland se norm op dit gebied." Door goede voorlichting en profes sionele en informele hulp komen in Nederland nog maar weinig 'on gelukjes' voor. De cijfers terugbren- '\Naarom voor topsporter van alles regelen en voor studerende moeder niet?' gen tot nul is niet mogelijk, zegt Delfos. „Er zijn ook tieners die al heel vroeg een kinderwens heb ben. Omdat ze graag willen moe deren maar ook omdat ze iemand willen hebben die altijd bij ze zal zijn, als verdrijving van de een zaamheid. De focus bij tienermoe ders ligt vaak op de problematiek rond scholing, financiën, huisves ting. Maar met goede hulp gaat het ook vaak goed met moeder en kind. Een ongewenst kind loopt meer risico op onder meer mishan deling en verwaarlozing. Maar een ongepland kind is lang niet altijd hetzelfde als ongewenst. Dat verge ten we vaak." Goede voorlichting blijft belang rijk, ook onder autochtone tieners. „We denken veel te makkelijk dat de jeugd alles al weet", zegt Gars sen. En inderdaad, op tv en inter net is heel veel seks te zien. Maar, laat ik het voorzichtig zeggen, voorzichtigheid en voorbehoeds middelen staan daar niet echt cen traal. Rond het millennium was er minder tijd en geld voor seksedu catie op school en meteen zie je het aantal tienermoeders toene men." Door het hele land zijn er diverse projecten met hulp aan tienermoe ders en tienervaders, al is die laat ste groep vaak heel moeilijk in beeld te krijgen. Veel tienermoe ders stoppen met school en drei gen in een isolement te raken. Jon ge moeders die hun opleiding weer willen oppakken, lopen te gen praktische problemen aan. „Ik moest me in allerlei bochten wrin gen om studie en zorg te combine ren", zegt Annemieke de Jong, op richtster van het Steunpunt Stude rende Moeders. „Voor topsporters en mensen met een beperking is van alles geregeld. Voor jonge moe ders niets. Maar waarom zou je voor een potje basketbal wel uit stel van je examen kunnen krijgen en niet voor een bevalling? Een studieachterstand is moeilijk in te lopen, helaas stoppen jonge moe ders daarom vaak helemaal maar met studeren." Studerende moeders zijn nu vaak overgeleverd aan de willekeur van docenten. „Ik was geschrokken van de weerstand en de vooroorde len. De decaan zei: 'Ben je zwan ger? Lekker verstandig! En los het nou zelf maar op.' Dat was heel de motiverend. Ik wist zelf ook wel dat het niet handig was maar het was nu eenmaal zo. In plaats van met het vingertje te wijzen zou den docenten beter een duwtje in de rug kunnen geven." Weinig tienermoeders Opvallend veel Antillianen Debbie Philips (22) met haar zoontje Thijmen (4). Chantal Meex (23) met haar zoontje Kyano (3). Esmé Hogenbirk (18) met haar zoontje Jaylian (10 maanden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10