D E SFEERVAN DICKENS Heeft u niets met Kerstmis? Vindt u al die poespas rond de feestda gen hypocriet? Lees dan vooral niet verder. Want dit verhaal gaat over kraampjes in wintertooi. Over sprookjesachtige taferelen, Dickensachte plaatjes, overgoten met een prachtig kerstsausje. Waarom zijn kerstevenementen in toe nemende mate populair? De organisa tor van de Christmas Fair op landgoed De Wouwse Plantage, Ron van Marre- wijk, vermoedt dat mensen de ratrace van alledag even achter zich willen la ten. „Ze zijn op zoek naar rust en warmte." Dennis Prinsen, psycholoog te Breda, gaat zoals het een specialist betaamt, een laag dieper. „Kerst is voor velen weer even thuis komen. Dat gevoel van warmte en geborgenheid weer even voelen." Anton Pieck, kerstbomen in de sneeuw, sterren aan de hemel, Charles Dickes 'feel good' verhalen, alles mag om dit gevoel weer op te roepen. Gek eigenlijk, dat we met name de plaatjes van Dickens de sfeer van 'de goeie ouwe tijd' associëren. Oliver Twist weet wel beter. POPULARITEIT Niettemin, het jaarlijkse Dickens Fes tijn in Deventer toont aan dat de com binatie van nostalgie (sfeer) en com mercie in de smaak valt. Het festijn trekt in de week voor Kerst gemiddeld zo'n 150.000 mensen. Die vergapen zich niet alleen aan de vele authentiek uitgedoste figuranten, maar pikken net zo makkelijk zowel een waren- als een kerstmarkt mee. En over de populairiteit van de vele kerstmarkten in binnen- en buitenland hoeven we het al helemaal niet meer te hebben. Het succes van de Duitse kerstmarkten is de laatste jaren overge slagen op Nederland en België. GLÜHWEIN! Al vanaf november probeert menig stadsbestuur de aantrekkelijkheid van het centrum te verhogen door een kerstmarkt in te plannen. Met als loca tie meestal, de naam zegt het al, het plaatselijke marktplein. Ongetwijfeld zodat de omliggende win kels kunnen meeprofiteren van de extra aanloop. Het aanbod bijt elkaar ook maar zelden: naast warme choco of andere opkikkers (Glühwein!) bie den de kraampjes veelal produkten die .inspelen op nostalgische gevoelens. Een blikken opdraaikikkertje en hand gemaakte kandelaar, fraai gebreide truien... Vraag een bezoeker wat hem of haar naar de kerstmarkt brengt, en het ant woord is doorgaans: de sfeer. Feit is dat de populariteit van sprook jesachtige activiteiten parallel loopt aan een groeiende behoefte van men sen om op zoek te gaan naar meer be wustzijn en meer diepgang. Tenminste, dat is een ontwikkeling die Dennis in zijn praktijk bespeurt. „De kerken zijn leeggelopen, op die ene kerstnacht na. Tegelijkertijd zijn men sen in toenemende mate bezig met de zin van het leven." ONTHAASTEN Gebruikt u de feestdagen als een wed loop wie de meeste familieleden kan bezoeken of het meest ingewikkelde kerstdiner op tafel kan zetten, dan is dat een gemiste kans. U kunt namelijk ook gewoon een paar dagen onthaas ten. U kunt zich verstoppen voor het jachti ge leven en even weg zwijmelen bij de kleuren rood, groen en goud. „Het kan helemaal geen kwaad om de echte we reld even te laten voor wat hij is en on der te duiken in een sprookjeswereld." GENIETEN Kijk, nu we weten dat het mag van de deskundige, Jijkt er geen betere plek om de decemberonthaasting te begin nen dan op landgoed de Wouwse Plan tage. Kosten noch moeite zijn ge spaard om u in de juiste stemming te brengen. Tekst Ina Kuik Beeld ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67