niet het ideale pad spor 25 'De spelers moeten in de spiegel kijken' 'Jol zoveelste slachtoffer' Daley Blind wil nog steeds weg CHAMPIONS woensdag 8 december 2010 .SS. 1 jpi JF:"; 58 Daley Blind hoopt in de winterstop de overstap te maken naar een andere club. Hij zal vermoedelijk niet van gedachten veranderen nu Martin Jol weg is als trainer van Ajax. Blind wil zich alleen voor een halfjaar laten verhuren. Of voor een schappelijk bedrag laten verkopen met een zogenaamde 'terugkoopgarantie' voor Ajax. Er dingen veel clubs naar zijn hand. FC Groningen en Heerenveen zijn het meest concreet. door Jop van Kempen MILAAN - Frank de Boer had maar kort de tijd voor zijn eerste trai ning van Ajax. Op het veld van San Siro poogde hij zijn team in een uur klaar te stomen voor de Champions Leaguewedstrijd van vanavond tegen AC Milan. „Het is onmogelijk en onverstandig om meteen een stempel te drukken." In de koude mist en het witte kunstlicht van San Siro beleefde De Boer zijn vuurdoop. De laatste keer dat De Boer als speler van Ajax te maken kreeg met AC Mi lan was in 1995. In Wenen won de linksback destijds de finale van de Champions League van de Italiaan se ploeg. Voordat hij zijn loopbaan zou vervolgen bij Barcelona, Gala- tasaray, Glasgow Rangers en twee clubs uit Qatar, won de speler die op zijn veertiende bij Ajax binnen kwam in het rood-wit ook de Uefa Cup en vijf landstitels. In zijn korte loopbaan als trainer is De Boer echter nauwelijks ge wend aan eerste plaatsen. De 112-voudige international nam in 2006 deel aan de verkorte cursus Coach Betaald Voetbal, waarna hij als hoofdtrainer van de Ai van Ajax tweemaal tweede werd in de hoogste jeugdcompetitie. Als assis tent van Oranje werd hij deze zo mer tweede op het WK. Alleen als trainer van de Dl van Ajax werd De Boer ooit kampioen. Net als eerder bijvoorbeeld Danny Blind en Jan Wouters, die ook tij dens het seizoen instapten, loopt De Boer het risico dat hij veel te vroeg aan de slag gaat als hoofdtrai ner. Hij heeft nauwelijks ervaring, weet hij zelf ook. In Voetbal Inter national zei De Boer vorig jaar dat het vijf a zes jaar duurt voordat je het vak in de vingers hebt. Ook liet hij optekenen dat hij het liefste twee jaar assistent van Ajax' eerste elftal wilde zijn voordat hij op ei gen benen ging staan. In de spotlichten van San Siro zei de trainer, die in eerste instantie ad-interim is, echter dat hij klaar is voor het hoofdtrainerschap. „Dit is niet het ideale pad, ik doe dit omdat ik Ajacied ben en omdat het me is gevraagd, maar trainer worden van het eerste elftal is uit AMSTERDAM - Het vertrek van trainer Martin Jol bij Ajax is voor Keje Mo lenaar opnieuw een signaal dat het anders moet bij de Amsterdamse voetbalclub. „Jol is het zoveelste slachtoffer van het gebrek aan visie en leiding binnen de organisatie", stelt Molenaar. De oud-speler heeft zich kandidaat gesteld om zitting te nemen in de ledenraad. Hij gaf hiermee gehoor aan de oproep van Johan Cruijff om de club te helpen. „Het is duidelijk dat het belangrijk is dat er verandering komt. We moe ten hier niet naar de passanten kijken, die moeten de schuld niet op zich nemen", vindt Molenaar. Hij gelooft wel dat er verandering kan plaatsvinden binnen de club. „Ik denk dat we serieus iets kunnen gaan doen en ben ervan overtuigd dat het dan weer goed kan komen met Ajax." Op 14 december worden acht van de 24 zetels van de ledenraad op nieuw verdeeld. Volgens Cruijff moeten daarvoor acht oud-spelers van de club in aanmerking komen. In de ledenraad zitten nu nog geen oud-voetballers van Ajax. door Dick Sintenie eindelijk wel het doel dat ik voor ogen had", aldus De Boer. „Ik wil in principe ook hoofdtrainer blij ven, maar daarover beslist de direc tie." Algemeen directeur Rik van den Boog kon niet zeggen of De Boer daadwerkelijk hoofdtrainer blijft. Ook hij beseft dat de beginnende trainer het beste kan worden bijge staan door ervaren krachten. „We nemen de tijd om de staf samen te stellen", aldus Van den Boog. Met [ohan Cruijff had De Boer voor zijn aanstelling geen contact ge had. „Ik heb zijn telefoonnummer niet", zei hij. Tijdens de toevallige ontmoeting die De Boer tijdens de wedstrijd Ajax-PSV had met Cruijff ('ik kijk acht van de tien wedstrijden in de skybox waar we elkaar tegen het lijf liepen en Cruijff is er in al die jaren twee keer geweest') had De Boer echter geconstateerd dat hun opvattingen over voetbal veel over eenkomsten vertoonden. „Ik ben een voorstander van het 4-3-3-sys- teem en ik denk dat we de spelers hebben voor dat speltype. De posi ties moeten bezet zijn." Grote vraag is wat De Boer en de zijnen in zo'n korte periode te weeg kunnen brengen. Het elftal dat hij aan de praat moet krijgen, doolde de afgelopen weken als nooit tevoren. Met of zonder Luis Suarez zat er nauwelijks systeem in. De Boer constateerde zelf al dat hij spelvreugde miste bij het team dat slechts twee van de laatste acht wedstrijden won. „Zaterdag tegen NEC oogde Ajax gelaten, ik wil te gen Milan een strijdbaar Ajax zien." Veel veranderen aan het elf tal wil De Boer echter niet. „Het is bijna onmogelijk en onverstandig om mijn stempel te drukken. Pas na de winterstop gaan we echt keu zes maken." Het is aan de Ajax-di- rectie of De Boer die keuzes tegen die tijd ook zelf mag maken. AMSTERDAM - De spelersgroep van Ajax werd gisterochtend door Rik van de Boog ingelicht over het ver trek van trainer Martin Jol. De alge meen directeur heeft vertrouwen in diens opvolger Frank de Boer. 11 heeft de selectie om acht uur, kort voor vertrek naar Milaan, toegespro ken. Wat heeft u gezegd? Van de Boog: „Allereerst dat de trainer is opgestapt, want ik had nog niet eerder de kans gehad om dat persoonlijk te doen. En ik heb de spelers gezegd dat ze in de spie gel moeten kijken." Heeft nog één van de spelers het woord genomen? „Nee, maar dat hoeft ook niet. Het heeft geen zin om naar elkaar te wijzen, of lang over deze zaak na te denken. Er wacht alweer een wedstrijd. Tegen AC Milan, in de Champions League. Een knap de buut voor Frank de Boer." Wat voor indruk maakt De Boer op u? Een nerveuze? „Nee. Frank is zéér evenwichtig en zéér gedreven. Hij heeft 's och tends in de Arena, waar we alle maal bijeen waren, uitgelegd wat hij van de spelers verwacht." Wat verwacht u van De Boer? „Dat hij voorlopig de rol van hoofdtrainer op zich neemt. En misschien wel voor langere tijd, daarover zullen we de komende da gen met elkaar praten. Frank zal de Ajax-manier van werken door trekken, zoals hij dat bij de jeugd heeft gedaan. En hij zal jonge spe lers in gaan passen, want Ajax is een opleidingsclub, in een oplei- dingsland. Dat kan invloed heb ben op het resultaat. De kans be staat dat je niet altijd wint. Dat moet iedereen dan maar even voor lief nemen. We geven hem de tijd. Het duurt minstens een paar maanden voor je de hand van de nieuwe trainer kunt zien." Met welk gevoel zit u vanavond op de tribune van AC Milan „Ik hoop dat ik er alweer zit met Rik van de Boog een gevoel van: dit is een nieuwe start. Want de episode-lol is in eens voorbij, en ik weet dat het soms zo loopt in de voetballerij, maar het gaat wel om mensen. Bo vendien wil je dingen met elkaar bereiken die je niet bereikt. En dat doet zeer." Kwam het vertrek van Jol voor u als een donderslag bij heldere hemel? „Nee. We hebben de laatste weken veel met elkaar gesproken. Martin is perfectionistisch en hij kwam tot de conclusie dat hij niet hetzelf de of meer uit de groep kon halen dan vorig seizoen." lol heeft de kritiek op zijn werk en op het beleid van Ajax als een hetze ervaren. Herkent u dat? „Nee, want die kritiek hoort bij Ajax. Wat we nu moeten probe ren, is om de druk van de ketel te halen voor Frank de Boer. Laten we de tijd nemen voor zijn ont wikkeling en die van het elftal." Heeft u achteraf spijt dat u Jol in juli niet naar Fulham heeft laten gaan? „Geen seconde. We waren op dat moment al heel lang ongeslagen, we stonden kort voor de cruciale wedstrijden in de voorronde van de Champions League en toen heb ik gezegd: Martin, je bent onze trai ner en je blijft onze trainer. En daarmee basta. Dat het nu anders is gelopen, hoort bij voetbal." FC Twente-aanvaller Luuk de Jong (links) probeert tevergeefs Gareth Bale van zich af te schudden. foto Vincent Jannink GROEP A FC Twente-Tottenham Hotspur 3-3 (1-1). 12. Wisgerhof 0-1 (eigen doelpunt), 22. Landzaat 1-1 (strafschop), 47. Defoe 1-2, 55. Rosales 2-2, 59. Defoe 2-3, 64. Chadli 3-3. Scheidsrech ter: Carballo (Spa). Gele kaart: Jenas (Totten- ham Hotspur). Aantal toeschouwers: 23.000. Werder Bremen-lnternazionale 3-0 (1-0). 39. Prödl 1-0, 49. Arnautovic 2-0, 88. Pizarro 3-0. Scheidsrechter: (^akir (Tur). Gele kaart: Pasanen (Werder Bremen). Aantal toeschou wers: 28.000. Tottenham Internazionale FC Twente Werder Bremen GROEP B Benfica-Schalke 04 1-2 (0-1). 19. Jurado 0-1, 81. Höwedes 0-2, 87. Luisao 1-2. Scheidsrech ter: Webb (Eng). Gele kaart: Luis, Saviola, Ai- mar (Benfica), Huntelaar, Rakitic (Schalke 04). Aantal toeschouwers: 34.000. Olympique Lyon-Hapoel Tel Aviv 2-2 (0-0). 62. Lisandro López 1-0, 63. Ben Sahar 1-1, 69, Zehavy 1 -2, 88. Lacazette 2-2. Scheidsrechter: Moen (Noo). Gele kaart: Shish, Ben Sahar (Ha- poel Tel Aviv). Aantal toeschouwers: 37.000. Schalke 04 6 4 1 1 13 10- 3 Olympique Lyon 6 3 1 21011-10 Benfica 6 2 0 4 6 7- 12 Hapoel Tel Aviv 6 1 2 3 5 7- 10 GROEP C Manchester United-Valencia 1-1 (0-1). 32. Pa- blo Hérnandez 0-1, 62. Anderson 1-1. Scheids rechter: Proeni;a (Por). Gele kaart: Anderson (Manchester United), Albelda, Miguel (Valen cia). Aantal toeschouwers: 74.000. Bursaspor-Glasgow Rangers 1-1 (0-1). 20. Miller 0-1, 79. Yildirim 1-1. Scheidsrechter: Chapron (Fra). Gele kaart: Ipek, Ozan Has (Bur- saspor), Beattie (Glasgow Rangers). Aantal toe schouwers: 22.000. Man. United Valencia G. Rangers Bursaspor GROEP D Barcelona-Rubin Kazan 2-0 (0-0). 51. Fontas 1-0, 82. Vazquez 2-0. Scheidsrechter: Eriksson (Zwe). Gele kaart: Ryzhikov (Rubin Kazan). Aan tal toeschouwers: 84.000. FC Kopenhagen-Panathinaikos 3-1 (1-0). 26. Vingaard 1-0, 50. Gronkjaer (strafschop), 74. Cissé 3-0 (eigen doelpunt), 90+2. Kanté 3-1. Scheidsrechter: Meyer (Dui). Gele kaart: Gronkjaer (FC Kopenhagen), Simao, Marinos, Luis Garcia, Leto (Panathinaikos). Aantal toe schouwers: 28.000. Barcelona 6 4 2 0 14 14- 3 FC Kopenhagen 6 3 1 2 10 7- 5 Rubin Kazan 6 1 3 2 6 2 - 4 Panathinaikos 6 0 2 4 2 2- 13 Vetgedrukte clubs geplaatst voor achtste fi nales Champions League. Anderson

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51