41 binnenland Erkenning cruciaal 3 dagen TNT Post staking??? Weer afpersing na seksdate via internet Tweede Kamer eist toilet in elke trein Belager Gouden Koets boos op Justitie Straf schooldirecteur wegens kinderporno MISBRUIK Morgen komt de commissie-Deetman met een tussenrapport over misbruik in de katholieke kerk. Hulp aan de slachtoffers moet centraal staan. A ïkbïïè A 0 «.»»-- A snrm gevolgen woensdag 8 december 2010 BERGEN OP ZOOM In Bergen op Zoom is weer ie mand slachtoffer geworden van af persing, nadat hij via internet een afspraak voor nachtelijke seks had gemaakt. De politie heeft dat giste ren gemeld naar aanleiding van de aanhouding van twee jongens van 16 en 17 jaar uit Bergen op Zoom. Volgens de politie maakte het 20-ja- rige slachtoffer uit Bergen afgelo pen zomer uit nieuwsgierigheid een afspraakje via internet. Op de afgesproken plek dwong een stel jongens hem gegevens af te staan waarna ze hem de afgelopen maan den dwongen geld te betalen. DEN HAAG Een toilet in elke trein is wat de Tweede Kamer betreft een vereis te. De Kamer stemde dinsdag in met een motie van SP'er Farshad Bashir waarin daarop wordt aange drongen. De NS heeft momenteel een aantal Sprinters in de dienstregeling die geen sanitaire voorzieningen heb ben. De bedoeling was dat die voer tuigen alleen op korte trajecten zouden worden ingezet. De NS zet ze echter ook op langere ritten in, met klagende passagiers en trein personeel als gevolg. DEN HAAG De 29-jarige man die tijdens Prins jesdag een waxinelichthouder te gen de Gouden Koets gooide, deed dit naar eigen zeggen uit woede over het nog geheime justitieonder- zoek naar hem in verband met de dood van zijn moeder. Dat zei zijn advocaat Mariëlle van Essen giste ren. De moeder van de man kwam in 2008 om bij een autobrand. In zijn optiek heeft justitie het onder zoek naar de toedracht van haar dood onterecht niet aan hem gege ven. De man stelt zelf dat hij ver dachte was. De vrouw bleek zelf moord te hebben gepleegd. ALKMAAR De rechtbank in Alkmaar heeft gis teren de 53-jarige directeur van een basisschool in Avenhorn (NH) ver oordeeld tot een maand voorwaar delijke celstraf. De rechtbank acht bewezen dat de man in het bezit is geweest van zeventien kinderpor nografische afbeeldingen. De offi cier van justitie eiste twee weken geleden acht maanden cel, waar van vijf voorwaardelijk. De rechtbank rekent het de man zwaar aan dat hij als directeur van een basisschool kinderporno in be zit had. Hulp geven aan slachtoffers van seksueel misbruik door geestelijken is een vak apart. Morgen komt de commis sie-Deetman met een ad vies. door Arjen de Boer Dit klopt niet, dacht Bert Smeets als io-jarig jo chie. „Een pater pro beerde mij te verkrach ten. Ik was verbaasd." Dat de gees telijke van het jongensinternaat Bleijerheide zijn handen thuis moest houden, was Smeets (nu 59) toen ook al duidelijk. Hij meld de de gebeurtenis, maar kreeg straf „Maar ik kon en kan mijn mond niet houden", aldus Smeets die nu met zijn stichting Mea Culpa zo veel mogelijk feiten verzamelt om het misbruik in de katholieke kerk aan de kaak te stellen. Het fysieke en lichamelijke geweld is Smeets niet in de koude kleren gaan zit ten. Hij schreef er liedjes over en zocht net als andere slachtoffers hulp. Maar hoogstwaarschijnlijk hebben veel meer mensen hulp nodig, verwacht de commis sie-Deetman, die het misbruik in de katholieke kerk onderzoekt. Bij elkaar zijn er een paar duizend ge vallen gemeld. „We hebben in Ne derland bepaald geen overmacht aan deskundigen op dit gebied", zei Deetman afgelopen mei al. Toen beloofde hij dat de slachtof fers niet mochten worden verge ten. „Het is mooi dat de commis sie slachtoffers op de eerste plaats stelt", zegt hoogleraar praktische theologie Ruard Ganzevoort van de Vrije Universiteit Amsterdam. „Het belangrijkste voor slachtof fers is erkenning van wat hen is overkomen." Dat kan pas wanneer Deetman met zijn eindconclusie komt en een oordeel velt. Dat duurt zeker nog een jaar. Pas dan zijn alle meldingen geanalyseerd, is er aanvullend onderzoek ver richt en is er een duidelijk beeld van de omvang en gevolgen ervan voor slachtoffers. Wachten met hulpverlening is ech ter geen optie. Hulpverleners moe ten zich wel bewust zijn van deze bijzondere doelgroep, aldus Ganze voort. De slachtoffers zijn voorna melijk mannen. Dat het misbruik plaats vond in een religieuze con text vergt extra aandacht. „De mannelijkheid komt ter dis cussie te staan. Verder kan er spra ke zijn van een fundamenteel wantrouwen in de medemens. Want in die kerkelijke instellingen werd aan de ene kant alles wat met seks had te maken onder drukt, terwijl degenen van wie ze dat leerden zelf grensoverschrij dend gedrag vertoonden. Dat zorgt voor eenzaamheid en wan trouwen." De commissie-Deet man biedt geen individuele hulp. „Dat moet gebeuren door profes sionele mensen die daar uitermate geschikt voor zijn", zegt de woord voerder van de commissie. Psycho sociaal therapeut René de Boer heeft de afgelopen tien jaar enkele tientallen mannen behandeld die door geestelijken zijn misbruikt. Dat gebeurde niet alleen in praat sessies. „Daar zijn mannen nou eenmaal niet bijzonder sterk in", zegt De Boer. Hij ziet meer heil in lichaamsgericht werken. Heel kort door de bocht gezegd, sporten op therapeutische basis. Het lijkt Gan zevoort onverstandig dat de kerk zelf voor hulpverlening zorgt. Helaas kan dat gevolgen hebben voor uw aankopen die u via www.mikro.nl heeft gedaan. Wel kunt u van onze vertrouwde leveringssnelheid uitgaan voor de bestellingen waarbij u heeft gekozen voor afhaal in de winkel. Bovendien worden alle grote bestellingen wel gewoon bij u thuisbezorgd door onze vakbekwame bezorgers. Kijk voor onze extra winkel openstellingen op www.mikro.nl. Onze e-shop is vanzelfsprekend 24 uur geopend. «Bergen op Zoom v. Konijnenburgweg 51, tel 0164 235256 ®Etten-Leur Bisschopsmolenstr. 105, tel 076 5035874 :Goes** Marconistraat 4, tel 0113 214224 'Hulst Zoetevaart 8, tel 0114 314398 °Made Schoolstraat 19, tel 0162 685755 «Middelharnis Spui 2, tel 0187 482435 Middelburg nieuw adres! Mortiereboule vard, tel 0118 614406 'Oostburg Veerhoeklaan 5, tel 0117 440050«Oosterhout Meerstoel 40 (woonboulevard) tel 0162 455857 'RaamsdonksveerEmmastraat 9, tel 0162 515520 'Roosendaal Boulevard 118A, tel 0165 555144 'Steenbergen Grote Kerkstraat 15, tel 0167 560073 'Terneuzen Kennedylaan 94, tel 0115 612423 -Vlissingen Hermesweg 23, tel 0118 412563 'Zevenbergen Zuidhaven 43, tel 0168 323049 «Zierikzee** Varremarkt 2-6, tel 0111 411059 m"H«nI gS"P"l'"~ ZrfA beioradlensl! 7SXHL*L'.rUl /j^\ ZEa8" WEBSHORAANKOPHD Beste service, laagste prijs! TQ0S PAULKUSTERS t*E POST STAAKT WEER t>RIE fcASEN post &at is een soort e-mail maar pan minstens 2*< uur lanszamer...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4