221 zeeland Borrel smeerolie voor Koninginnedag PZC Ziekenhuis hoeft niet per se om de hoek KORPSCHEF 'Het scheelde maar een haartje of koninklijke helikopter kon niet vliegen' Alg, een organisme met toekomst www.pzc.nl/webwinkel Fietsen door Nederland Kadobox Lezersprijs 29,95* woensdag 8 december 2010 Voor elke dag een andere columnist Ze zijn allemaal terug te lezen op www.pzc.nl/columns door Emile Calon MIDDELBURG - Een maandelijkse borrel voor iedereen die betrokken was bij de voorbereidingen van het bezoek van de koninklijke fa milie aan Middelburg is een van de geheimen achter het succes van Koninginnedag 2010. Tijdens die borrel had iedereen de mogelijkheid op een informele ma nier zaken te regelen, zo blijkt uit het boek Procesregie van Dees van Oosterhout dat gisteravond in Mid delburg werd gepresenteerd. Ook beschrijft ze hoe er in de voor bereidingen naar de 30e april niet exact werd gekeken naar wie ver antwoordelijk was voor wat. „Er werd vanaf het begin vanuit een gezamenlijke verantwoordelijk heid gewerkt. Een probleem werd opgelost door degene die het op dat moment het beste kon en die het zag, zonder eerst oeverloze dis cussies te voeren of deze persoon het wel mocht, kon. Er werd ge handeld vanuit lef, verantwoorde lijkheid, kracht. Er waren wel dege lijk verschillende bevoegdheden, maar als de één soms op het ter rein van de ander kwam, werd daar nooit een dram van ge maakt." De schrijfster stelt dat dit de manier is om iets bijzonders aan te pakken. „Als je bij dit soort klussen met veel maatschappelijke druk, span ning en tijdsdruk volgens de exac te bevoegdheden samenwerkt, dan gaat het fout." Politiecommandant ]an Dalebout beaamde dat gister avond. In haar boek beschrijft Van Ooster hout hoe complexe vraagstukken opgepakt moeten worden. Konin ginnedag 2010 is daar een voor beeld van. „Vanaf de eerste dag was er bij iedereen enthousiasme te bespeuren. Op 30 april wist ie dereen precies wat zijn taak was, maar was er ook een groot gevoel van eigen verantwoordelijkheid en improvisatievermogen." Als voor beeld noemt ze het besluit van een agent om in Wemeldinge een hek te openen zodat een aantal scouts kon schuilen voor de regen die die ochtend met bakken uit de lucht viel. Ook prijst ze de organi satie die niet is doorgeslagen naar extreme veiligheidsmaatregelen, een heel strakke, starre taakopvat ting of het doorduwen van het ei gen belang onder de vlag daarmee de veiligheid te bevorderen. „De conclusie kan niet anders zijn dan dat de Zeeuwen veel aankunnen en niet verstarren of verlammen door tijdsdruk. Het getuigt van ka rakter en grote stuurmanskunst", aldus de schrijfster. Korpschef Letty Demmers onthul de gisteravond dat Koninginnedag 2010 bijna niet was doorgegaan. Het weer was namelijk die och tend van de 30e april zo slecht dat het even twijfelachtig was of de he likopter met aan boord de konin gin wel kon vliegen. „Het scheelde maar een haartje." Ze blikte terug op een zeer goed verlopen dag, „Anders was dat het einde gèwees- tg van Koninginnedag." VLISSINGEN - De Delta Academy van de Hogeschool Zeeland, aquacul- tuurproefbedrijf De Zeeuwse Tong en de Universiteit Wageningen heb ben een nieuwe stap gezet naar de verdere ontwikkeling van de visteelt in Zeeland. De Hogeschool beschikt sinds kort over een algenkweekreac- tor die met behulp van licht algen kweekt uit zeewater dat in de vis teelt is gebruikt. Gedeputeerde Kees van Beveren (CDA, visserij) stelde de reactor gisteren in ge bruik. Algen spelen een belangrijke rol bij de teelt van vis en schelpen in kunst matige vijvers op het land. Algen dienen als voedsel voor de zagers die op hun beurt door tong worden gegeten. De uitwerpselen van de vis doen algen groeien. Ook schelpdie ren als mosselen, oesters, tapijt- en venusschelpen voeden zich met al gen. Op het gebied van de algenkweek is nog een wereld te winnen. De groe ne soep is niet alleen geschikt als voedsel in de visteelt; algen bevat ten ook veel olie, waardoor ze een rol kunnen spelen in het energie vraagstuk. Ook de eiwitten zijn interessant: in de chemie, in de farmacie en in voedsel dat voor menselijke en dier lijke consumptie is bestemd. De ver houding tussen kostprijs en op brengst bij algenkweek op grotere schaal lijkt interessant. Foto: Geputeerde Kees van Beveren (links) krijgt uitleg van Hoge school-docent Michiel Michels. foto Rolf de Feijter categorie/Diversen Genieten Ontdekken Met de Fietskadobox kan de recreatieve fietser in geheel Nederland fietsen en vooraf al haar gewenste routes plannen. Meer heeft u niet nodig! Inhoud van deze luxe kadobox: Fietsatlas Nederland ter waarde van €24,95 Fietsrouteplanner op DVD-ROM ter waarde van €9,95 VVV Knooppunter ter waarde van €4,95 Een mooi geschenk voor de feestdagen, verpakt in een luxe kadobox! •exclusief verzendkosten van 4.95 DEN HAAG - Mensen moeten altijd kunnen rekenen op goede zorg di rect in de buurt. Dat wil niet zeg gen dat er om de hoek ook een zie kenhuis moet staan. Dat schrijft minister Edith Schip pers (Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer. In de brief ont vouwt ze haar ideeën over zieken huiszorg. De Kamer debatteert daar donderdag over. Schippers zet de lijn van haar ambtsvoorganger Ab Klink voort. Betere zorg in de buurt kan, vindt ze, veelal ook worden gegeven door huisarts, tandarts, fysiotherapeut of verlos kundige (zogenoemde eerste lijns- zorg). Ook betere samenwerking tussen ziekenhuizen en eerste lijns- zorg moet zorg in de buurt van mensen beter, laagdrempeliger en goedkoper maken, aldus de minis ter. Bij ernstige of levensbedreigen de ziekte moet iedereen kunnen rekenen op 'topzorg'. „Concentra tie van topzorg zal tot meer kwali teit ten aanzien van ingewikkelde behandelingen leiden." De minister grijpt de brief aan om 'expliciet te wijzen op de grote ver antwoordelijkheid van betrokke nen om de continuïteit van de zie kenhuisvoorziening in Zeeland duurzaam te organiseren'. Ze on derzoekt de situatie bij het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48