zeeland i 3 'Wat wist je nou als 13-jarige' Senaat legt druk op Kamer PvZ tegen aparte ozb Beter presteren KERSTMARKT VEERE in 't centrum commentaar woensdag 8 december 2010 a.s. weekend Zaterdag en zondag 11.00-17.00 uur. U koopt hier de leukste en lekkerste Kerstcadeau's! Toegang gratis en gratis parkeren! www.kerstmarktveere.nl Verdachte Kardinaal Ad Simonis Bisschop Hans van den Hende Oud-bisschop Huub Ernst Overste Herman Spronck archieffoto anp Het kleinseminarie Rolduc in 1954. In die periode zouden leerlingen seksueel misbruikt zijn. door Emile Calon Met zachte stem be schreef een 34-jarige Terneuzenaar tegen over rechter-commis- saris M. Steenbeek hoe hij ruim twintig jaar geleden wakker werd op de bank in de woonkamer van een toen 68-jarige pastoor. Hoe hij daar op die bank terecht was geko men, daar kon hij geen antwoord op geven. Hij vermoedt nu dat die pastoor hem had gedrogeerd en dat hij vervolgens misbruik van hem had gemaakt. Want later die dag ontdekte hij dat er bloed in zijn onderbroek zat. Ook had hij bijna een week lang pijn. Reto risch: „Wat wist je nou als dertien jarige." De Terneuzenaar ontmoette eind 1989 de pastoor tijdens een ver koop van boeken in een bijge bouw van de katholieke kerk. Hij mocht helpen en kwam vervol gens vaker bij de pastoor thuis. Het viel hem op, zo vertelde hij gisteren als getuige, dat er destijds regelmatig jongens naar de slaapka mer van de pastoor gingen. Wat er gebeurde op die slaapkamer, dat wist hij niet. Daar werd niets over gepraat. Niemand kreeg iets te ho ren over wat er met hem gebeurd was. De onderbroek verstopte hij en tegenover vrienden zweeg hij. Begin 1990 werd hij weer gedro geerd, althans dat vermoedt hij, en werd hij weer op die bank van de geestelijke wakker. Weer vond hij bloed in zijn onderbroek en weer had hij dagenlang pijn. Nog zach ter: „Het klopte niet." Na die ervaring bleef hij weg van het huis van de katholieke priester. Dankzij standvastigheid van zijn oma, bij wie hij destijds vaak was, hoefde hij ook niet samen met de pater een weekeinde door te breng en in een vakantiehuisje bij Roelof- arendsveen. „Mijn oma zag hem niet zitten. Ze vond het maar een merkwaardig verzoek. Ze zei, jij gaat niet mee", vertelde de Terneu zenaar tegen de rechter-commissa- ris. Daarna reed hij nog eenmaal, sa men met een vriendje, mee naar Leusden. Terwijl de priester en een andere man het Don Bosco-in- stituut aldaar bezochten, speelden de twee jongens in de bossen. „Daar gebeurde niets." Mei 1990 werd hij gehoord door re chercheurs. Ook toen zweeg hij over wat er precies gebeurd was met hem. SINTERKLAAS VERTREKT Bekijk de videoreportage van het vertrek van Sinterklaas uit Bruinisse op: www.pzc.nl/video Meld je aan op twitter.com/pzcredactie Op Kerstnacht een band in je huis? www.pzc.nl/popaanhuis den haag - De Eerste Kamer wil dat het kabinet de voorgenomen verhoging van het btw-tarief voor de kunstsector terugdraait. Een kleine meerderheid van de senato ren keerde zich gisteravond tijdens de algemene politieke beschouwin gen tegen de omstreden maatregel. Premier Mark Rutte wees de mo tie van de hand omdat die 'onuit voerbaar' zijn. „Er is in de Tweede Kamer uitvoerig gekeken naar al ternatieven", aldus de premier. „Die zijn er niet." De premier kan de motie negeren. PvdA-senator Han Noten, die de motie indien de, dreigde dat de Eerste Kamer in dat geval over twee weken tegen het gehele belastingplan van het kabinet zal stemmen. „Het is ons dringend verzoek om een oplos sing te zoeken", aldus Noten. „An ders kunt u over twee weken in de verkeerde dynamiek terechtko men." WD-fractievoorzitter Fred de Graaf noemde dat 'chantage'. De Eerste Kamer stemt volgende week over de motie, maar 38 van Meer aandacht voor Nederlands, Engels en wiskunde, dat is de kern van het actieplan Beter Presteren van onderwijsminister Marja van Bijsterveldt (CDA). Met het plan wil ze bereiken dat Neder land wat plaatsen klimt op de internationale ranglijst van schoolprestaties. Vanuit de Tweede Kamer klinken positie ve geluiden. Onderwijsorganisa ties tonen zich kritischer. Zo worden er kanttekeningen ge plaatst bij het voornemen om de leerling frequent te toetsen. Ook wijzen organisaties op het belang van draagvlak voor on derwijsvernieuwing en zien ze graag dat er wetenschappelijk onderzoek aan ten grondslag ligt. Voorts willen docenten dat er wordt geïnvesteerd in het le rarenkorps. Los het lerarente kort op en zorg voor hoogopge leide docenten, zo verzucht men in de lerarenkamer. De mi nister doet er goed aan om eerst te luisteren naar het on derwijzend personeel en dan pas naar de Tweede Kamer. De ervaring leert dat plannen die niet gedragen worden door het veld weinig kansrijk zijn. de 75 senatoren gaven gisteravond al aan tegen de verhoging van de btw te stemmen. Alleen CDA, WD en SGP steunen het kabinet. De PVV is nog niet in de senaat vertegenwoordigd. De kunstsector kan door de Eerste Kamer nog steeds een kleine hoop koesteren dat de verhoging van het tarief van 6 naar 19 procent niet door gaat. De Christenunie steunt de motie tegen de verhoging, terwijl die partij eerder in de Tweede Ka mer voor het kabinetsplan stemde. middelburg - De Partij voor Zee land is tegen de suggestie van gede puteerde Harry van Waveren om specifiek voor Zeeuws-Vlaanderen de onroerendezaakbelasting (ozb) te verhogen teneinde daar de krimp mee te bestrijden. Johan Robesin van de Partij voor Zeeland vindt dat de Zeeuws-Vla mingen al met een onevenredig hoog kostenniveau worden opgeza deld. Volgens hem zijn er betere al ternatieven denkbaar. Als voorbeeld noemt hij het afzien van ontpoldering, projecten als het verbeteren van (verouderde) woningen, woonomgevingen, be houd en bevordering van algeme ne voorzieningen, infrastructuur, verbindingen, zorg, opleiding, mo gelijkheden voor starters en een ge differentieerde werkgelegenheid. Dit alles in nauwe samenwerking met de zuiderburen Oost- en West-Vlaanderen. Ook denkt hij aan het stimuleren van Vlaamse opleidingen voor Zeeuws-Vlaamse jongeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3