'Vliegwiel Forten tussen Damme Yerseke gaat nu draaien' 20| zeeland Plan voor groots opgezette oranjeweek in Sint-Maartensdijk Concreet plan ontwikkeling waterkant VERSTERKINGEN EN LINIES Restauratie Fort Sint-Donaas, Fort van Beieren Een 'fantasieschets' van hoe de locatie-De Zaete eruit zou kunnen gaan zien. impressie AM Zeeland woensdag 8 december 2010 B door Luc Oggel yerseke - Na jaren van vooral pra ten kan de ontwikkeling van (de waterkant van) Yerseke wat betreft de betrokken partijen nu eindelijk de uitvoeringsfase in. „Het vlieg wiel gaat nu echt draaien", zegt wethouder Hans de Kunder. Gisteravond is aan de gemeente raad een concreet plan gepresen teerd voor de locatie-De Zaete. TWee marktpartijen, woningcorpo ratie R&B Wonen en ontwikke laar AM Zeeland, willen op de plek van het huidige dorpshuis een soort multifunctioneel ge bouw met daarin onder meer het Oosterscheldemuseum (in een nieuwe opzet) en een ontvangst ruimte, een zorghotel met restau rant, een zoutwaterweËness, stu dentenhuisvesting (24 apparte menten), gewone appartementen en parkeergelegenheid realiseren. Aanjager van het proces is feitelijk onderzoeksinstituut Imares, dat fors wil uitbreiden (duizend vier kante meter kantoor en 225 vier kante meter loods) en daar ook een harde datum aan heeft verbon den: in 2012 moet het rond zijn. „Dat gaan we doen", zegt wethou der Hans de Kunder, tevens voor zitter van de stuurgroep Gebieds- ontwikkeling Yerseke. „Wij vinden het ontzettend belangrijk dat Ima res in Yerseke blijft." Imares krijgt dan ook voorrang, de rest van de plannen zal vervolgens gefa seerd worden uitgevoerd. Wel is het de bedoeling dat de verschillen de zalen in de toekomstige com plexen uitwisselbaar worden qua gebruik. Een belangrijk aspect van het - in principe financieel haalbare - plan, is werkgelegenheid. Het zorghotel/restaurant, de wellness en Imares leveren samen 115 ba nen op. Het plan op hoofdlijnen kan op sympathie van de raad re kenen, het CDA ziet ook nog mo gelijkheden voor medische specia lismen in combinatie met het zorg hotel. Alleen de Christenunie was niet erg enthousiast. Het ontwerp wordt de komende tijd verder uitgewerkt. Er zullen nog veel gesprekken nodig zijn, ook met het oog op de Natu- ra2000-bepalingen. door Rob Paardekam sint-maartensdijk - In Sint-Maar- tensdijk wordt volgend jaar wel licht een groots opgezette oranje- week gehouden. Het is de bedoe ling dat deze plaatsvindt in de week voor Koninginnedag, die in 2on op zaterdag valt. De bedenker van het plan is lan Geldof, die er samen met de ge meente in slaagde Sint-Maartens dijk in de Oranjeroute te krijgen. Dat is een netwerk van steden die een geschiedenis met de Oranjes hebben. Veel toeristen bezoeken deze plaatsen. Geldof benadrukt dat het in 2011 25 jaar geleden is dat koningin Beatrix Sint-Maar tensdijk bezocht. „Ook toen was er een hele feestweek. Het zou mooi zijn om dat nog eens over te doen." De initiatiefnemer heeft al een paar ideeën om de week mee in te vullen. Een oranjemarkt, bijvoor beeld. „In ons land heb je een stuk of veertig standhouders die hande len in oranjespullen. Het zou leuk zijn om deze mensen naar Smer- diek te halen." Verder wil Geldof kinderen uit het Duitse Braunfels naar de Smalstad halen om daar samen met de kin deren uit Sint-Maartensdijk Konin ginnedag te vieren. Deze stad maakt ook deel uit van de Oranje- route. „Er is bovendien een link tussen Braunfels en Sint-Maartens dijk", stelt Geldof „Amalia van Solms werd in Braunfels geboren. En zij was de vrouw van Frederik Hendrik, die het raadshuis in Sint- Maartensdijk liet bouwen." Geldof zegt best tijd in de oranje- week te willen steken, maar hoopt dat hij hulp krijgt van de lokale middenstand. Hij is uitgenodigd door de ondernemersvereniging om in januari zijn plannen uit de doeken te komen doen. „Wellicht kunnen we een soort commissie vormen, die de oranjeweek gaat voorbereiden." Forten en verdedigingswerken In het Vlaamse en Zeeuwse Krekengebled in de periode van de Tachtigjarige Oorlog tot de Spaanse Successieoorlog FORTiSlW- ;G FOKT roer van 8trEfttrr~ Verklaring door Prank Gijsel In de regio Damme en Knok- ke-Heist begint volgend jaar het herstel van diverse oude forten. Dat karwei maakt deel uit van het project Forren en Li nies in Grensbreed Perspectief „In de Zwinstreek nemen we Fort Sint-Donaas vlak bij Sluis onder handen en nabij de Siphon wordt het Verbrand Fort hersteld. Maar eerst komt het Fort van Beieren in Koolkerke aan de beurt. De totale kosten bedragen ruim zes ton", vertelt projectcoördinator Mathieu De Meyer van de provincie West-Vlaanderen. Vlak over de grens bij Sluis wordt het Fort Sint-Donaas in oude staat teruggebracht. Het ligt vlak bij overzetbootje Kobus, ingeklemd tussen de Damse Vaart-Noord, de Rode Ossestraat en de parallelweg van de Rondweg om Sluis. Een groot deel van de locatie is in 1962 verdwenen door klei-ontginnin- gen. In het landschap zijn de con touren nog wel goed zichtbaar. „Dit i7e-eeuwse fort is de enige versterking in Vlaanderen waar aan de beroemde Nederlandse ves tingbouwer Menno van Coehoorn heeft meegewerkt. Het verdween grotendeels toen de Damse Vaart er, op last van Napoleon, dwars doorheen werd gegraven. Het bol werk bestond uit een bastion om geven door ravelijnen en grach ten", aldus De Meyer. In 1604 toen Sluis en Aardenburg door prins Maurits van Nassau werden ingenomen, kwam Dam me in de frontlinie te liggen. In die tijd werden veel versterkingen aangelegd langs beide zijden van het front, waarvan Fort Sint-Don aas het bekendste was. Andere wa ren het Frederikfort, Fort Sint-Job, Fort Isabelle en de stervormige stadsvesten van Damme. De lijn wordt de linie van Cantelmo ge noemd. Na de inname van Sluis in 1604 door de Staatse legers, werd het fort op bevel van de Spaanse veldheer Spinola als tegenfort te gen Sluis opgericht. Het stelde de Spanjaarden in staat om de scheep vaart tussen Sluis en Brugge te con troleren. In het kader van dit Europese pro ject verschijnt in 2011 een gratis Suske en Wiske stripalbum over de Staats-Spaanse Linies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34