21 zeeland Q Geen uitstel Waterdunen 'Hulp&recht stopt zaken in doofpot' Een kleinemooie revolutie I- 25 woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! GETUIGENVERHOOR MISBRUIK DOOR PASTOOR Aantal meldingen misbruik Katholieke Kerk rv !Il - s a*/ woensdag 8 december 2010 door Ernst Jan Rozendaai Heeft u al gehoor gege ven aan de oproep van de Franse oud-voetbal ler Eric Cantona? Ik wel. Via internet heeft hij geprobeerd een revolutie te ontketenen. „Drie miljoen mensen die op straat met spandoeken zwaaien, dat heeft geen effect", aldus Cantona. „Maar als diezelfde mensen hun geld van de bank halen, dan kun je het systeem opblazen." Gisteren moest het gebeuren. Klokslag negen uur stond ik bij de pinautomaat van de ING-bank in Middelburg. „Liberté, egalité, ffaternité", fluisterde ik, terwijl ik mijn pincode intoetste. Schreeu wen leek me niet op zijn plaats. Wat ik wil is - in de woorden van de dichter Lucebert - een kleine, mooie revolutie afdraaien. Want laten we wel wezen, drie miljoen armoedzaaiers zoals ik die al hun geld opnemen, daar schrikt de bankwereld niet van. Dus heb ik precies een tientje ge pind. Dan hoefik niet al mijn cen ten in een ouwe sok te stoppen. En als drie miljoen mensen mijn voorbeeld volgen, is dat voor de banken toch een duidelijk signaal. Mijn tientje gebruik ik voor iets wat Cantona moet aanspreken: de actie 'Supporters steunen Feye- noord'. Zaterdag riep Pim Blok land, een van de weldoeners van de Rotterdamse club, in het AD al le supporters op een tientje te storten. De Wereld Draait Door liet maandag zien dat zelfs Sjaak Swart, mister Ajax, een joet lapte. Niet als ultieme vernedering, maar omdat de teloorgang van Feyenoord hem aan het hart gaat. Als Ajax-fan herken ik dat. In het Olympisch Stadion zag ik Feye noord ooit met 8-2 van mijn dup pie verliezen. Van medelijden ver vuld ging ik huiswaarts, want mijn vader was een verstokte Feyenoorder. Ook de ïo-o, laatst in Eindhoven, deed mij geen en kel plezier. Tegenstanders moeten wel gevreesd blijven. Dus hoop ik op dertig miljoen euro voor Feye noord en een comeback van Eric 'the King' Cantona in de spits, lie ver dan Jhonny van Burgerking. Voor mijn doen is dat behoorlijk revolutionair. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van ahdere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (namj G ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening TïT/"* De PZC gaal zorgvuldig om ei persoonsgegevens In hel colofon Ireft u nadere informatie aan 1 Rechter-commissaris M. Steenbeek hoorde gisteren de eerste ge tuige over seksueel misbruik door een pastoor uit Terneuzen. Op 18 januari wordt de zaak voortgezet met het verhoor van bis schop Hans van den Hende van Breda en overste Herman Spronck van de Orde van de Salesianen van Don Bosco. Een week later is het de beurt aan de voormalige bisschop van Rotterdam Ad Simo- nis en de toenmalige bisschop van Breda Huub Ernst. Een 34-jarige Terneuzenaar, die volgens eigen zeggen misbruikt is door de Terneuzense pastoor, een pater Salesiaan, wil een schade vergoeding krijgen. Via het getuigenverhoor wil raadsman M. de Witte duidelijkheid krijgen over de vraag of het bisdom als werkge ver van de pater aansprakelijk kan worden gesteld, omdat het wist van het misbruik door de pastoor, maar naliet op te treden tegen de man. De pastoor is eind 1990 veroordeeld voor het misbruik van drie minderjarigen tussen 1987 en 1990 in Terneuzen. Daar voor werkte hij in andere plaatsen waar hij zich ook vergrepen zou hebben aan kinderen. Tot nu toe hebben zich 453 slachtoffers gemeld van misbruik binnen de Katholieke Kerk. De betrokken geestelijken waren werkzaam in internaten, seminaries, scholen, parochies of in het jeugdwerk. PL i katholieke instelling waarover 1 of meer meldingen zijn binnengekomen. St. Willibrordcollege, Goes 1 melding van mishandeling Parochie, Hansweert 1 melding van mishandeling V'o St. Augustinus, Sluis 2 meldingen van mishandelingen seksueel misbruik Parochie, Terneuzen 3 meldingen van mishandelingen seksueel misbruik 94 x mishandeling 383 x seksueel misbruik 29 x ernstig seksueel misbruik (zoals verkrachting) *sommige aanklachten zijn gecombineerd 1 '30 '40 '50 '60 '70 '80 '90 meldingen per decennium Slachtoffer Eind februari 2010 brengen NRC Handelsblad en de Wereldomroep naar buiten dat paters van het rooms-katholieke internaat in 's-Heerenberg in Gelderland in de jaren zestig en zeventig kinderen misbruikten. Al snel komen meer slachtoffers met hun verhaal naar buiten. Er komt een onafhankelijke onderzoekscommissie, onder leiding van Wim Deetman. RTL nieuws meldt begin maart dat in een rooms-katholiek kindertehuis in Tilburg in de jaren zestig jarenlang kinderen misbruikt zijn. In augustus is het pater Jan die ontuchtige handelingen in Rijswijk en later in Zeeland bekent. De commissie-Deetman ontmoet eind september 260 misbruikslachtoffers. Met besloten bijeenkomsten wil de commissie bepalen welke hulp nodig is. Willem Adriaansens bron onderzoek NRC en Wereldomroep DEN HAAG - Hulp Recht houdt 'willens en wetens' strafbare feiten achter over katholieke geestelijken die zich hebben vergrepen aan kin deren. Dat stelt de stichting Mea Culpa United vandaag in een zwartboek over Hulp 8c Recht, de kerkelijke organisatie die slachtof fers van misbruik binnen de kerk bijstaat. De stichting zegt in een jaar tijd meer dan duizend brieven en mel dingen te hebben verzameld over misbruik in de kerk. Honderden daarvan verhalen over de manier waarop Hulp 8c Recht zaken ver tragen, aldus Bert Smeets van Mea Culpa. Het gaat volgens de stich ting vooral om vertraging door niet terug te bellen en een stroperi ge bureaucratie. Over enkele zaken van voor 1995 heeft de stichting dossiers samengesteld waarin de kerk volgens Smeets erkent dat priesters zich hebben misdragen, maar met die kennis heeft de kerk niets gedaan. „De politiek kan dit niet negeren", aldus Smeets, die vandaag zijn zwartboek presenteert. Dat is daags voordat de commissie Deet man een tussentijds advies pu bliek maakt over hoe de hulpverle ning aan slachtoffers van seksueel misbruik in de kerk het beste kan worden georganiseerd. Die com missie heeft daarbij ook gekeken naar de bijstand die Hulp Recht biedt. „Wij zijn geen doofpotorganisa tie", reageert een woordvoerder van Hulp Recht. Hij kent de ge luiden dat slachtoffers vinden dat ze lang hebben moeten wachten of dat de brieven van de organisa tie onduidelijk waren. Door het grote aantal meldingen moest de organisatie zich opnieuw uitvin den, aldus de zegsman en die om slag heeft tijd gekost. Of er sprake is geweest van grove fouten zoals Mea Culpa United beweert, kon hij niet zeggen. Hulp 8c Recht wil eerst de informatie uit het zwart boek goed bekijken. MIDDELBURG - Een meerderheid van de fracties in Provinciale Sta ten wil volgende week de onteige ningsprocedure voor Waterdunen in gang zetten. Dat betekent dat het begin van de onteigening voor het recreatie-, na tuur- en kustbeschermingsproject bij Breskens in één adem wordt be handeld met het voorstel de grond prijs die eigenaars in het gebied krijgen aangeboden met één euro te verhogen. In de commissie ruimte, ecologie en water waren de meeste fractie vertegenwoordigers nog voor split sing van beide onderwerpen: het hogere bod bespreken in decem ber; de onteigening in februari. Maar een commissie beoordeelt al leen of een voorstel al dan niet rijp is voorbehandeling in de Staten. Of het op de agenda belandt - en wanneer - is een zaak van de frac tievoorzitters die voor de bespre king van dit soort onderwerpen lid zijn van het presidium. PvZ-fractievoorzitter Johan Robe sin is er woest over dat zijn colle ga's in het presidium het hogere bod en de onteigening in Waterdu nen toch op één hoop willen ve gen. Hij gaat volgende week vrij dag voorstellen die onteigening toch van de agenda _te halen. „Of ik daar voldoende steun voor krijg? We zullen wel zien." Het dagelijks provinciebestuur wil niet talmen met het in gang zetten van de onteigening, uit vrees dat de bijdrage van het Rijk op losse schroeven komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2