Mm vmmm Aanbod aan kunst en cultuur Bezorgd dat kunst buiten bereik blijft Plezierig gevoel is moeilijk: meetbaar Top moet het niet zo van Gemeente praat over zoutlevering HRISTMAS FAIR Aangeboden: minder reistijd m/v 57% van de werkzoekenden vindt 30 minuten woon-werk verkeer meer dan genoeg. Zo blijft er tijd over voor hobby's. Zoals fietsen*. Meer redenen om uw personeelsadvertentie in het regionale dagblad te plaatsen vindt u op: www.dagbladen.wegenermedia.nl Bron: Nationaal Onderzoek Arbeidsmarkt 2010. BN DeStem Brabants Dagblad Eindhovens Dagblad De Gelderlander PZC de Stentor De Twentsche Courant Tubantia Openingstijden: 11:00 t/m 22:00 uur (óp zondag 20:00 uur) i' .(nr/eb/ci i tefïi ió fii in^ja ir.i ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland gaat vandaag sa men met andere Zeeuwse overhe den praten met wegenzoutleveran- cier Eurosalt. Het bedrijfliet giste ren aan de gemeente weten dat de komende 14 dagen geen zout gele verd wordt. Alleen provincie, Rijks waterstaat en Waterschap kunnen nog zout krijgen, dit tot ongenoe gen van wethouder Wim Stouten. „We hebben juist afspraken ge maakt om te voorkomen dat we net als vorig jaar zonder zout kwa men te zitten en dan hoor je dit. Daar keek ik van op." De afgelopen anderhalve week heeft de gemeente 150 ton zout ge strooid. De huidige voorraad is nog genoeg om 14 dagen vorst en sneeuw te bestrijden. woensdag 8 december 2010 T Q Hoe zien mensen binnen K&C de toekomst? I s Reactiesviawww.pzc.nl/cultuurdichtbij door Esme Soesman ên Al? Pankow Kunst en cultuur zitten op alle fronten in het verdomhoekje: op landelijk, provinciaal en regionaal niveau. Niet alleen de bezuiniging van 200 miljoen die het rijk in deze sector wil doorvoeren, maar ook de btw-verhoging op de toegangskaarten en vooral de afkalving van de cultuureducatie zal tot in de kleinste kernen grote gevolgen hebben. Voor staatssecretaris Halbe Zijlstra geldt vooral het aantal bezoekers als criterium voor subsidie, in mindere mate de kwaliteit. Kan De Bewaerschole zich straks nog experimentele exposities permitteren? Staat de professionele ondersteuning voor het amateur toneel op de tocht? Hoe knopen koren de eindjes aan elkaar? Legt Brogum het loodje? Is dat wel een verlies of prikkelt dit tot vernieuwing? Voorhoede trekt geen grote massa Tot 2013 hoeft De Bewaerscho le, centrum voor moderne kunst in Haamstede zich geen zor gen te maken over de subsidie. „Die ontvangen we op basis van het kunstarrangement tussen pro vincie en gemeente. Maar hoe het daarna wordt? Daar maak ik me natuurlijk zorgen over. De huidige regeling is gebaseerd op het beleid van voormalig minister Plasterk. Met een criterium als bezoekers aantallen zitten wij niet goed. Bij het presenteren van experimentele kunst loop je in de voorhoede en daar trek je geen massa's mensen mee", zegt coördinator Maria Coolen. Maar wat is het belang van een hangend object in de ruimte of van een man die in een dekbedhoes rondkruipt in de Be waerschole? Coolen kent de reac ties van criticasters over het aan bod en erkent dat de kunst die hier te zien is soms niet zo gemak kelijk te begrijpen is. „Maar prik kelt wel de fantasie, roept vragen op, stimuleert om er zelf over na te denken. Verder laten wij bezoe kers en schoolkinderen via work shops kennismaken met de werk wijze van de exposerende kunste naars," aldus Coolen. Volgens haar speelt De Bewaerschole wel in op de noodzaak zelf meer inkomsten te gaan verwerven. „Zo ontwikke len we nu een kunstgeschenk dat bedrijven zouden kunnen afne men. We presenteren dat object tij dens onze Nieuwjaarsbijeenkomst op zondag 9 januari." Het is lastig te overzien wat de gevolgen van de rijksbezuini gingen voor de burger zullen zijn, vindt Daan van der Wekken, on der meer voorzitter van het Zeeuws Centrum voor het Ama teurtheater (ZCA) en van filmthea ter FiZi in Zierikzee. Op provinciaal niveau ziet hij dat komende bezuinigingen hun scha duw al vooruit werpen. „Ik denk dat wij het ergste moeten vrezen. Bij bezuinigingen is cultuur altijd een dankbaar onderwerp", zegt Van der Wekken. Wat hem ernstig zorgen baart, is het gevaar dat kunst en cultuur straks alleen nog maar voor de elite binnen de sa menleving betaalbaar blijven. „Ter wijl actieve en passieve kunstbeoe fening toch voor iedereen uit bre de lagen van de bevolking en op ei gen niveau beschikbaar zou moe ten zijn." Waarom? Van der Wekken: „Om dat het een bijdrage levert aan je mens zijn, het draagt bij aan je ei genwaarde, vergroot je betrokken heid bij de samenleving en prik kelt je creativiteit. Kijk bijvoor beeld ook eens naar de biblio theek. Hoe hard daar wordt ge werkt en hoeveel mensen ieder op eigen niveau daar gebruik van ma ken. Daar zou meer geld voor be schikbaar moeten komen in plaats van op te bezuinigen." Staatssecretaris Halbe Zijlstra spreekt over de huidige 'vanzelf sprekendheid' van subsidiever strekking. Onterecht vindt Van der Wekken. „Veel instellingen span nen zich al lang in voor het sluiten van contracten met bedrijven." Doemdenken wil Riet van der Weijde niet. De voorzitter van de landelijke KNFM, penningmeester/secretaris van de KNFM afdeling Zeeland en voorzit ter van muziekvereniging Crescen do in Dreischor maakt zich echter ernstig zorgen over de toekomst van de (amateur)muziek. Op Schouwen-Duiveland staan de mu ziekverenigingen er qua subsidie (75 procent van de norm) op dit moment nog niet eens zo slecht voor. Elders in het land hoort Van der Weijde echter volop verontrus tende verhalen. Gaat de subsidie voor muziekverenigingen omlaag dan moet de contributie omhoog. Zeker voor gezinnen waar meerde re leden musiceren („En het is vaak een familiebedrijf') is dat niet op te brengen. „We moeten er voor waken dat amateurkunst een elitaire zaak wordt. Nu kan er nog in de volle breedte van muziek worden genoten." Het lastige is dat de waarde van muziekvereni gingen moeilijk meetbaar is, stelt Van der Weijde. „De lol op het dorp bij de Sintintocht of op Ko ninginnedag, het plezierige gevoel dat muziek oproept, de saamhorig heid en de verbindende kracht. Je kunt het niet meten." Ook al staan die waarden op het spel, de KN- FM-voorzitter wil positief vooruit kijken. „Maar ik hoop wel dat men sen die hier beslissingen over ne men dit zullen meewegen: het be lang van muziek voor de ontwikke ling van kinderen en het plezier dat er aan wordt beleefd." Brogum heeft het moeilijk. Het poppodium verkeert in een benarde financiële situatie. De schuldeisers worden nu wel erg on geduldig. Programmeur Bart Gabriëlse hoopt dat het benefiet festival met lokale bands vrijdag en zaterdagavond wat soelaas gaat bieden. Hij is in elk geval heel blij met de spontane reacties van alle deelnemers op het verzoek gratis te komen optreden. Volgens hem zegt dat iets over het belang dat zij hechten aan het voortbestaan van Brogum. „Ja, het moet natuurlijk blijven. Het is het enige echte pop podium dat we hebben op Schou wen-Duiveland. We doen hier graag aan mee", zegt Wiebe Rad- stake, ofwel de ene helft van het ZNF-voorstelling Autopsie van een gebroken hart. foto Lex de Meester uw werk ons regionale bereik WGGGNGR Media In samenwerking met de Harvest Fair

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24