Wars van muzikale grenzen cultuur 13 Theaterproductiehuis Zeelandia heeft goede hoop op behoud rijkssubsidie agenda MUZIEKPODIUM ZEELAND Band The Ex treedt op in De Spot in Middelburg Filosofisch Café in Middelburg over schoonheid Orkest Roosevelt Academy treedt op in Drukkerij woensdag 8 december 2010 Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. OP PAD Middelburg Kerstsamenzang, olv Theo Davidse, de Fontein, Kruitmolenlaan, 13.30 uur. Oostkapelle Natuurspreekuur Daar vraag je me wat. Tijdens het spreekuur kunt u vragen stel len over eigen natuurvondsten en waarne mingen aan biologe Betty Ras. Terra Maris, 13.30-15.30 uur. Oost-Souburg Kids in uus!, spel- en knutselmiddag voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. 't Guusuus, vanaf 14.00 uur. *Dansmiddag voor 50-plussers, wijkcen trum De Zwaan, Kromwegesingel 1, 13.30-16.30 uur. Vlissingen Kerstviering van het Leger des Heils. Atrium Ter Reede, 19.30 uur. *Kinderactiviteiten rond kerst voor de leeftijd 5 tot 10 jaar, Het Palet, 13.30-15.00 uur. PODIUM Goes Amanda Strydom: kleinkunstprogramma Vuur In Glas. De Mythe, 20.00 uur. Middelburg Guido Weijers brengt cabaretprogramma Axestos. Uitverkocht Stadsschouwburg, 20.00 uur *OrchestRA, bestaande uit studenten van de Roosevelt Academy, speelt klassieke muziek. De Drukkerij, 15.00-15.30 uur. Oostburg Optreden bluesgitarist Robert Lighthou se. Bluesclub The Lane, 20.00 uur. Vlissingen Red de Wereld Boekenshow, familievoorstel ling met quizmaster Arjan Smit en muzi- kante Annelies Kuijsters. Voor iedereen vanaf zes jaar. Na afloop boekenruilbeurs in de foyer. Arsenaaltheater, 15.00 uur. *Balletvoorstelling door leerlingen van de Vlissingse balletschool Isabella Zwaan. Atrium Ter Reede, 16.00 uur. Dagje weg, avondje uit, eten buiten de deur, naar de bioscoop? Comple te uit-agenda op www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl WKÊSSUÊKiÊit^siiiiusuusÊttBUBttBÊBS&nÊiiUKitatUKt middelburg - In espressobar Ko D'oooooooor in de Lange Noord- straat in Middelburg wordt zater dag opnieuw een Filosofisch Café gehouden. Het thema is deze keer Schoonheid binnenstebuiten: wat is een mooi mens? De bijeenkomst is van 16.00 tot 18.00 uur. Het Filosofisch Café wil een ont moetingsplaats zijn voor oude en jonge denkers. Voor het eerst is een aantal filosofisch geïnteresseer de studenten van de Hogeschool Zeeland en van de Roosevelt Aca demy bij de voorbereiding betrok ken geweest. Zij zullen ook een ac tieve rol spelen in de gedachtewis seling. door Mischa Beckers Onlangs kwam Catch my shoe van The Ex uit, het 25ste album op eigen label. De band begon in 1979 en tourde bijna con tinu over de hele wereld. The Ex is wars van muzikale grenzen, uniek op zichzelf en werkt(e) samen met uiteenlopende artiesten onder wie cellist Tom Cora, Sonic Youth, Tor toise, Chumbawamba en de top van de Ethiopische jazz. Vrijdag speelt The Ex, op uitnodiging van Muziekpodium Zeeland, in De Spot in Middelburg. Vaak wordt The Ex geplaatst in de 'anarchopunk-/kraakscene'. Gita rist Terrie Hessels maakt er korte metten mee. „We hebben een vre selijke hekel aan al die vakjes en la bels. We zijn The Ex. Natuurlijk komen we vanuit een bepaalde achtergrond, maar al vanaf het al lereerste begin deden we dingen die buiten de 'scene' vielen. We middelburg - Theaterproductie- huis Zeelandia, organisator van on der meer het Zeeland Nazomerfes tival, vertrouwt erop dat zij ook in de toekomst geld van het Rijk krijgt. Dat maakt directeur Henk Schoute op uit de plannen voor een nieuw cultuurbeleid die staats secretaris Halbe Zijlstra (WD) heeft gepresenteerd. Zijlstra wil ingrijpend bezuinigen op de cultuursector, in totaal zon 200 miljoen euro per jaar. Dat bete kent dat voor een aanzienlijk deel van de 180 instellingen die nu nog rijkssubsidie ontvangen de geld kraan zal dichtgaan. Zeelandia ontvangt nu voor het speelden begin jaren tachtig al met een Iraaks-Koerdische band sa men. Het label anarchopunk heeft zoiets humorloos en donkers. We zijn alle vier nogal eigenwijs, nieuwsgierig en naar voren ge richt." Vandaar ook optredens met Kamagurka en Herr Seele, lan Mul der en Han Bennink. Een niet-commerciële aanpak zit The Ex'in de genen. Ze doen alles zelf. „Dat is totaal niet ingewikkeld of beperkend. We spelen over de hele wereld, verdienen genoeg om van te leven en zijn helemaal vrij in wat we doen. En we lachen wat af!" The Ex gaat dwars door en over muzikale grenzen als noise, jazz, 'wereldmuziek' en rock. Het be wijs dat muzikale taal universeel is. Samenwerkingen, met ingre diënten uit een breed repertoire als uitgangspunt, lopen als een ro de draad door hun bestaan. „We hebben soms gasten bij The Ex waar we uitgaan van onze num mers. Die breken we vervolgens ge- festival en de reizende producties 669.000 euro per jaar, op een be groting van ongeveer 2,2 miljoen euro. Als die bijdrage zou wegval len, heeft dat drastische gevolgen, mede doordat andere inkomsten dan ook onder druk komen te staan. „We zouden enorm moeten inkrimpen", aldus Schoute. Zo ver komt het niet, verwacht de Zeelandia-directeur. Zijlstra heeft criteria geformuleerd die het uit gangspunt vormen voor het toe komstige subsidiestelsel, zoals vol doende bezoekers, eigen inkom sten, aandacht voor educatie en aanbod van (inter)nationale bete kenis. Zeelandia voldoet daaraan, deeltelijk open en laten ze weer vrij." Tevens doet de groep concer ten met geheel vrije improvisatie. Meestal in duo's, maar ook in gro tere projecten zoals Lean Left. The Ex werkt veel met Afrikaanse musici. Daar gaat een heel proces aan vooraf. „Het begint altijd ge woon met luisteren en het feit dat je dan de muziek te gek vindt. Dan komt een persoonlijke klik. Samenspelen ligt niet direct voor de hand. Dat gaat echt alleen in speciale gevallen. We zijn geen voorstander van 'zomaar' een fu sion. Soms vinden we muzikanten helemaal geweldig, maar is het veel sterker om ze authentiek hun eigen ding te laten doen. Dan ne men we ze mee als voorprogram ma, of organiseren een tour bij voorbeeld." Zo haalde The Ex de Ethiopische saxofonist Getatchew Mekuria naar Nederland. Hij speelde op het 25-jarig bestaansfeest van The Ex. Toen Mekuria de band vervol gens zag, wilde hij er direct een cd stelt Schoute. Bovendien hecht de staatssecretaris aan spreiding over het land en verwacht hij dat de klappen vooral in de Randstad val len. Zeelandia lijkt, als enige profes sionele podiumaanbieder in Zee land, goede kans te maken om ge spaard te blijven. „We zullen het enorm moeten ver pesten wil het ministerie zeggen: we subsidiëren jullie niet meer", zegt Schoute. „We hebben het nu helemaal in eigen hand en moeten ervoor zorgen dat we het waarma ken." Zijlstra wil het nieuwe subsidiestel sel in 2014 laten ingaan. 2013 geldt als een overgangsjaar. mee maken. „Het was zijn idee. Dat maakte het heel sterk. Natuur lijk ben je altijd op zoek naar muzi kale verbreding. En samenwerken met Han Bennink, Ab Baars, Tom Cora of Getatchew Mekuria draagt daar sterk aan bij. Maar het is be langrijk dat de inspiratie naar bei de kanten vonkt." Inmiddels is het hele volgend jaar al bijna volgepland. „We hebben nooit een verlanglijstje, maar ko men dingen tegen. Het is natuur lijk geweldig dat we naast al onze eigen initiatieven gevraagd wor den voor de meest avontuurlijke jazz- en ook wereldmuziekfestivals over de hele wereld en daardoor nogal wat geweldige muziek en muzikanten tegenkomen." The Ex met support act Afework Nigus- sie, vrijdag in De Spot, Middelburg. Aanvang: 21.30 uur. Bezetting: Terrie Hessels (gitaar), Ar nold de Boer (zang, gitaar, sampler), An dy Moor (gitaar), Katherina Bornefeld (drums, zang) middelburg - OrchestRA maakt vandaag zijn debuut in boekhan del De Drukkerij in Middelburg. Het orkest treedt op van 15.00 tot 15.30 uur. OrchestRA bestaat uit zeven muzi kanten en is onderdeel van RASA, de studentenvereniging van de Roosevelt Academy. De bezetting bestaat uit altviool, cello, klarinet en dwarsfluit. Het orkest brengt vanmiddag een gevarieerd programma klassieke muziek. Het speelt niet alleen mu ziek van Adriano Banchieri, Alexander Krein en Borlan Dzoll, maar ook composities van me destudenten. The Ex: „We zijn nogal eigenwijs, nieuwsgierig en naar voren gericht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13