binnenland 15 onverminderd door Te weinig publiek: geen geld 'Het is gewoon heel makkelijk' Explosie in flat wordt man fataal P CULTUUR Zijlstra presenteert nieuw beleid I KERSTMARKT I VEERE in 't centrum Onderzoek naar toekomstige files op de A58 Geld Zeeuwse (spoor)wegen op de helling dinsdag 7 december 2010 riode met een miljard euro naar zo'n vier miljard euro. Knapen moet daarom ook volgende jaren nog verder knijpen bij diverse sub sidieontvangers. Om dezelfde reden kan volgens hem de bezuiniging op de aids- fondsen niet worden verzacht. Die blijkt uiteindelijk 82 miljoen euro te zijn in plaats van 71 miljoen eu ro die eerder circuleerde. Knapen vindt het jammer dat hij op hiv-aidsbestrijding moet bezuini gen maar er is nou eenmaal min der geld te verdelen. Bovendien voldeed het aidsfonds niet aan de subsidiecriteria. „Beleidskeuzes maak je met het hoofd, niet met het hart. En we ge ven nog altijd 220 miljoen euro aan hiv-aidsbestrijding." De Kamer, inclusief de regerings partijen CDA en VVD, zoekt toch of zij niet ergens anders geld van daan kan halen. Dat moet volgen de week blijken als de begroting van Buitenlandse Zaken wordt be handeld. a.s. weekend Zatei Zaterdag en zondag 11.00-17.00 uur. U koopt hier de leukste en lekkerste Kerstcadeau's! Toegang gratis en gratis parkeren! www.kerstmarktveere.nl Moeder en haar jong maken het goed. Het is nog onduidelijk of de 'kleine aap' een jongen of een meis je is. De groep gorilla's in Blijdorp telt nu negen exemplaren. foto Valerie Kuypers/ANP Staatssecretaris Halbe Zijlstra wil subsidie schrappen voor culturele instellingen die te weinig bezoekers trekken. Ook eigen inkomsten hard criterium voor geld van over heid. Vakbond is verontrust, door Laurens Kok den haag - Orkesten, toneelgezel schappen en musea die onvoldoen de publiek trekken, hoeven niet langer te rekenen op geld van het Rijk. De kunst- en cultuursector is te af hankelijk geworden van overheids subsidie, meent staatssecretaris Halbe Zijlstra (VVD, Cultuur). Zijlstra deed gisteren zijn plannen voor een nieuw cultuurbeleid uit de doeken. Doorgaan op de huidi ge weg is volgens hem 'ongezond'. Instellingen krijgen bijna uitslui tend subsidie op basis van kwali teit. „Je kunt een kwalitatief fantas tisch programma maken, maar als er geen bezoeker komt, heb je er met zijn allen toch weinig aan." Hoeveel bezoekers nodig zijn om subsidie te behouden, moet nog worden uitgezocht. Zijlstra geeft zichzelf drie jaar de tijd om de 'ba sisinfrastructuur' voor kunst en cultuur te vernieuwen. In 2013 moet die leiden tot een nieuwe manier van subsidie verstrekken, waarmee het kabinet 200 miljoen euro wil besparen. Vakbond FNV KIEM noemt het plan van Zijlstra 'rigoureus en desastreus'. Zijlstra vindt niet dat culturele instellin gen dubbel worden getroffen om dat vanaf volgend maand de btw op toegangskaartjes omhoog gaat. De verwachting is dat daardoor minder bezoekers komen. Volgens Zijlstra worden de bezoekers aantallen gerelateerd aan die bin nen de hele sector. De instellingen moeten zich dus ten opzichte van hun branchegenoten bewijzen. Niet alleen bezoekersaantallen, maar ook eigen inkomsten zijn harde criteria voor subsidie. „Waar om kan het ene orkest toe met 51 euro subsidie per bezoeker en heeft het andere meer dan het dub bele nodig?" Het staat voor Zijlstra vast dat in 2013 bij een deel van de 180 gesubsidieerde instellingen de subsidiekraan dicht gaat. Aan aan tallen waagt hij zich niet. Zijlstra vindt dat de kunstsector het contact met publiek, particulie re sponsors en beschermheren heeft laten 'verwateren'. „Het lijkt er nu op dat overheidssubsidie als keurmerk wordt gezien. Ik vind dat gek. Kijk naar Joop van den En- de en zijn theaterproducties. Die doet het goed, zonder een cent subsidie. De sector is in zichzelf ge keerd. Men moet niet beschroomd zijn om naar bedrijven toe te stap pen. In veel andere landen hebben instellingen mensen in dienst die de hele dag fondsen werven." In de kunstwereld is veel beroering ontstaan door de voorgenomen be zuinigingen van het kabinet. Vol gende week spreekt de Tweede Ka mer over het nieuwe beleid. door Jeffrey Kutterink zie onze website:binnenland Interview met staatssecretaris Zijlstra over de subsidies. alphen aan den rijn - Een 46-jari- ge man is gistermiddag om het le ven gekomen door een explosie en daaropvolgende brand in een flat in Alphen aan den Rijn. Twee mensen raakten gewond. De brandweer moest bij het nablus sen voorzichtig te werk gaan van wege instortingsgevaar. Twee wo ningen werden totaal verwoest. Omliggende woningen raakten be schadigd. Vierentachtig woningen werden ontruimd. Bewoners die dat wilden, werden in de buurt op gevangen. De bewoners van de flat konden in de afgelopen nacht nog niet naar huis. zie onze websitetbinnenland Beelden van de brand na de ex plosie in de Alphense flat. den haag - Jamies moeder is pas vijftien jaar als hij geboren wordt. Zijn vader is dan zestien, maar die zal verder geen rol in zijn leven spelen. Als lamie vijftien is, ont dekt hij internet en krijgt hij snel contact met een man van 40. Van deze 'vaderfiguur' krijgt hij belte goed, maar in ruil daarvoor wil de man ook seks. Na weken van aarze ling gaat Jamie akkoord. Hij laat zich er echter wel voor betalen. Ook al voelt hij zich na afloop vies, vanaf dat moment besluit Ja- mie voortaan geld te vragen voor seks. „Het geld, dat vond ik heel belangrijk. Ik was bereid om alles te doen, als ze maar geld gaven." Anders dan in het begin kan hij zich heel goed afsluiten voor nare gevoelens. „Ik voel me ook niet schuldig. Ik wil er wel mee stop pen, maar het is gewoon heel mak kelijk. Als ik geld nodig heb, kan ik het zo doen. Dat is verslavend." Jamie is een van de elf jongens prostituees die aan het woord ko men in een boek Vrijbuiters uitge buit van Movisie, dat vanmiddag wordt gepresenteerd. De onderzoe kers van het adviesbureau voor maatschappelijke ontwikkeling concluderen dat de samenleving de gevolgen van jongensprostitu- tie onderschat. Dat komt volgens hen onder meer omdat er nog al tijd een taboe rust op homoseksua liteit en men jongens, in tegenstel ling tot meisjes, niet snel als slacht offer van seksueel misbruik be schouwt. Maar ook ais de minder jarigen er zelf voor kiezen, zoals de meesten doen, dan leidt dat nogal eens tot problemen. Ze wor den tijdens hun werk niet zelden geslagen of bedreigd en van een opleiding komt niets terecht. Vol gens Movisie gaat het om duizend jongens, zonder uitzondering met een moeilijke jeugd. Zoals Vin cent, die op zijn zevende klappen krijgt van zijn vader en op zijn der tiende met drugs begint. Als hij vijftien is, heeft hij zijn eerste seks- contact met een man. Vanaf zijn tweede afspraak laat hij zich voor seks betalen. Nu is hij 21 jaar en heeft nog drie of vier afspraken per week. Hij heeft het geld nodig om schulden van zijn drugsge bruik af te betalen. „Ik weet niet hoe ik verder moet. Ik zou wel hulp willen om weer goed aan het werk te komen." Seks met ieder een jonger dan zestien jaar is ver boden. Ook het gebruikmaken van prostituees onder de achttien jaar is strafbaar. Volgens Movisie wordt de wet veelvuldig ontdoken via sekssites, waar minderjarigen op zoek gaan naar leeftijdgenoten, maar dan in contact komen met ouderen. Movisie heeft 131 man nen die zich op een website aan bieden als escort een vragenlijst la ten invullen. 27 procent zegt voor zijn achttiende te zijn betaald voor seks. den haag - Minister Melanie Schultz van Haegen (infrastruc tuur) onderzoekt of door de toe komstige uitbreiding van de A4 naar Steenbergen files te verwach ten zijn op de A58 van en naar Zeeland. De minister zei dat gisteren in de TWeede Kamer. Nu is de aanslui ting A4 en A58 bij Bergen op Zoom geen knooppunt, zei de mi nister. Maar ze wil wel nagaan of het een knooppunt wordt ais straks de A4 wordt doorgetrokken. Het CDA in de Tweede Kamer sprak gisteren zijn zorgen uit over de toekomstige drukte op de A58 bij het knooppunt Markiezaat. Ka merlid Sander de Rouwe vroeg aandacht voor het wegdeel. Na de aanleg van de A4 Dinteloord naar Bergen op Zoom kan er volgens hem een nieuw knooppunt ont staan op de A58 van en naar Zee land. De minister zei ook serieus te kijken naar de aanleg van de nieuwe N57/N59 van de Ooster- scheldekering naar Hellegatsplein. Dat ontlokte Kamerlid Kees Ver hoeven (D66) de opmerking of het niet verstandiger is om - ge zien de schaarste aan geld - daar te investeren waar de meeste files staan. Schultz van Haegen: „Daar om wil het kabinet vooral daar in vesteren waar de meeste knelpun ten zijn. Dat laat onverlet dat deze verbinding voor de leefbaarheid belangrijk is." den haag - Het is nog maar de vraag of het Rijk geld steekt in de goederenspoorlijn Vlissingen-Ant- werpen (Veza) en de N57/N59 op Schouwen-Duiveland. De TWeede Kamer dwong vorige week het kabinet nog om vier mil jard euro uit te trekken voor zeven tien projecten in de regio. Maar de motie van CDA, gesteund door WD en PW viel gisteren totaal verkeerd bij Christenunie, D66, GroenLinks en PvdA. Ze voelden zich voor het blok gezet. „Geven we geld uit aan het CDA-verkie- zingsprogramma of voor het be strijden van files?", zei Kees Ver hoeven (D66). Minister Schultz van Haegen zei dat provincies in het voorjaar moeten aangeven wel ke projecten ze het liefst willen. Het Rijk bepaalt daarna waaraan het wil bijdragen. Het CDA zwak te gisteravond de motie af en zal volgens de gebruikelijke regels pro beren de projecten aangelegd te krijgen. Het CDA stelde dat de lijst geen vrijblijvend karakter krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5