4l GfflBrnom dinsdag 7 december 2010 Licht en schaduw in de tuin zorgen voor een speelse ambiance. Het is prettig om vanuit het huis te kunnen genieten van mooie plekjes in de tuin. Verlichte tuinpaden zijn praktisch en verder zorgt licht voor een gevoel van veiligheid. Er is volop keuze uit soorten licht en type lam pen. Bij het vinden van de juiste plek voorde juiste lamp is een goed lichtplan een handig hulpmiddel. Tegenwoordig hebben bijna alle leveranciers van tuinverlichting armaturen met led-lam pen in het assortiment. Led-verlichting heeft veel voordelen ten opzichte van halogeen- verlichting of spaarlampen. Led-lampen zijn energiezuinig, milieuvriendelijk, hebben een lange levensduur en een geringe warmteont wikkeling. Vanwege het lage energieverbruik zijn ze zeer geschikt voor de tuin. Een klein nadeel is dat led iets minder licht geeft dan traditionele halogeenlampen. Er moeten dus meer armaturen worden gebruikt voor dezelfde hoeveelheid licht. Het effect dat met verlichting wordt bereikt is voor elk soort lampen anders. Neem grond- spots, die het licht van onder naar boven stralen. Daarmee ontstaat een sfeervol effect. Om een boom uit te lichten bijvoorbeeld is dit soort spotjes heel geschikt. Een kunstwerk in de tuin dat het verdient om gezien te worden, krijgt de volledige aandacht als er een richtbare spot op schijnt. Lange snoeren lampjes zijn weer leuk om te gebruiken om een silhouet te accentueren. Een tuinpad, de kroon van een boom of de voordeur. En natuurlijk zijn er ook eenvoudige lampen voor aan de muur of voor bij de voordeur. Verstralers en schijnwerpers zijn er in allerlei soorten. Die zijn meer geschikt voor terrassen, zwembaden en het verlichten van paden en opritten. De armaturen met led-verlichting hebben een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Ze zijn er in de traditionele vorm van de gloeilamp. Dan straalt de lamp rondom licht uit terwijl een led-spot juist een krachtige lichtbundel levert. Ook led-spots met een brede en verwaaide lichtbundel zijn op de markt. Tegenwoordig werken veel lampen op zonne-energie. Het voordeel hiervan is dat het aanleggen van snoeren overbodig is. Hetzon- nepaneeltje vangt overdag licht op en schakelt 's avonds het lampje automatisch aan. De tuin is verlicht, zonder stroom te verbruiken. De sterkte en de lichtkleur van een lichtbron zijn erg belangrijk voor de sfeer in de tuin. Geel, warm licht oogt romantisch. Wit licht is wat koeler. Door de verschillende soorten lampen en verlichting af te wisselen ontstaat het mooiste resultaat. Led is net als traditionele lampen in allerlei kleuren leverbaar. Elian van 't Westeinde Dit soort lantaarns zijn er in allerlei soorten. Aardig om langs paden of opritten te zetten. Ze werken op zonne-energie en er zitten led-lampjes in. Het aanleggen van elektriciteitskabels is daarom voor deze lantaarntjes niet nodig. Ze kunnen zo in de grond worden geprikt. Als het schemert schakelen ze automatisch aan. Als de batterij vol zit, heeft de lamp acht branduren. Diverse prijsklassen. De bekende lichtslangen. Voor binnen en buiten in allerlei maten en kleuren verkrijgbaar. Geschikt om het silhouet van een boom of een huis mee te accentueren. De prijs is afhankelijk van lengte en kleur. Colofon Buiten Binnen: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Binnen is een bijlage over leven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buitengebied@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC onder vermelding van Buiten Postbus 91 4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Een roestvrijstalen wandlamp met de vloeiende vorm van een golf Drie smalle lichtbundels worden omhoog en omlaag gestraald. Adviesprijs 299,- Verlichting is onmisbaar, vooral in de donkere wintermaan den. Licht is praktisch en functioneel en zorgt voor extra sfeer. Ook voor buitenverlichting gaat dat op. Maar net als met kleding, volgt ook de buitenverlichting bepaalde trends. Zo hebben steeds meer fabrikanten moderne armaturen met energiezuinige led-lampen in het assortiment, al dan niet op zonne-energie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56