om ©KB 2 Kevvtar-tikeieK dinsdag 7 december 2010 Nu Sinterklaas vertrokken is, worden de dozen met kerstballen en lampjes weer tevoorschijn gehaald. Wordt het een echte of een kunstboom of misschien wel iets totaal anders? En komen er alleen lampjes bin nenshuis of ook buiten? Een kijkje in een willekeurig tuincentrum of een winkel met kerstartikelen leert dat er ook dit jaar weer voor ieder wat wils verkrijgbaar is. O Driekwart van de Neder landse bevolking haalt met kerst een boom in huis. Meer dan de helft van die bomen is gemaakt van plastic. Vallende naalden zijn de grootste ergernissen van echte kerstbomen, evenals het in huis halen ervan. Het uitzoeken, het wachten in de kou bij een tuincentrum en het passend maken van de boom zijn voor de meeste mensen irritante klusjes. Toch heeft een echte kerstboom ook zijn charmes, zoals bijvoorbeeld de dennen geur. Je kunt een kerstboom kopen in een pot, met kluit en natuurlijk zonder wortelkluit. De meest verkochte variant is de fijnspar of Nordmann-spar en de voorkeur gaat nog altijd vooral uit naar de grote exemplaren. Voor wie geen zin heeft om de kou of drukte bij tuin centra te trotseren, bestaan er mogelijkheden om een boom te kopen via internet. Bestellen, aan huis laten bezorgen en optuigen maar. Op steeds meer plaatsen in Nederland bestaan ook mogelijkheden om een kerstboom te adopteren. Dit betekent dat je ieder jaar je eigen boom kunt optuigen. Na de kerstperiode gaat de spar terug naar de kwekerij en wordt daar goed verzorgd tot het jaar daarop. Kunstbomen hoeven er niet per definitie 'nep' uit te zien. De laatste jaren zijn er steeds meer varianten bij gekomen die niet van echt te onderscheiden zijn en die vinden gretig aftrek. Vaak zijn dergelijke bomen wel wat duurder, maar je kunt er ook jarenlang plezier van heb ben. Aan de andere kant kun je natuurlijk ook gaan voor een witte, zwarte of zelfs roze kunst boom. Nee niet de versiering, maar de boom zelf Deze kunstbomen zien er alles behalve natuurlijk uit, maar kunnen juist heel passend zijn in moderne interieurs. Of er nu een echte boom of een kunstboom komt dit jaar, het is natuurlijk ook geen must. Met verlichting kun je op allerlei manieren sfeer in huis brengen. Een grote vaas met takken met lichtjes is min stens net zo sfeervol. Kerstverlichting is nog altijd de sfeermaker rond de feestdagen, zowel binnen- als bui tenshuis. Begin december zie je in steeds meer tuinen lichtslangen en snoeren met lampjes verschijnen. Tijdens de kortste dagen van het jaar zorgt dit voor sfeer en gezelligheid in de straten, maar kerstverlichting verbruikt ook veel elektriciteit. De laatste jaren kiezen steeds meer mensen om die reden voor energiezuini ge led verlichting. Dit is verkrijgbaar in allerlei kleuren, verbruikt minder stroom en gaat langer mee. Led figuren van acryl zijn op dit moment erg populair. Ze zijn te verkrijgen in allerlei verschillende vormen zoals een ijsbeer of Kerstman en ze kunnen zowel binnen als buiten staan. Het van oorsprong Amerikaanse kerstdorp is de laatste jaren populairder geworden in Nederland. Sindsdien zie je dat steeds meer mensen de miniatuurhuisjes zijn gaan verza melen en dat winkels er elk jaar meer aandacht aan besteden. Wat begint met een enkel huisje, groeit uit tot een compleet dorp met huisjes, winkeltjes en bijvoorbeeld een draaimolen of een schaatsbaan. Voor je het weet kom je ruimte tekort. De huisjes worden gemaakt van polystone, porselein of aardewerk en kunnen vaak ook van binnenuit verlicht worden en geluid maken. Naast huisjes zijn er boompjes, poppetjes, dieren, straatlantaarns en nog veel meer te koop. Alles bij elkaar zijn er dus genoeg ingrediënten verkrijgbaar om er weer een gezellige, sfeervolle kerst van te maken dit jaar. Wendy de Jong dÉ c *jn»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54