Veel animo voor Poel II 'Ik schaatste vroeger op 241 zeeland 't Schutje had schout, kerk en winkel Ben en Dean Saunders bij hondenwandeling o Kom eens langs in onze o vernieuwde showroom Goes zinspeelt nog steeds op Poel V Wateroverlast rond Breedsteweg Haamstede voorlopig opgelost Elke woonkern op Schouwen-Duiveland heeft zijn eigen sfeer en geschiedenis. In deze serie vertellen mensen hoe ze het vinden om er te wonen. dinsdag 7 december 2010 door Frank Balkenende goes - Goes blijft als regionaal eco nomisch centrum in trek. Alle cri- sisverhalen ten spijt, lopen de grondverkopen op bedrijventer rein Poel II het laatste kwartaal bo ven verwachting. Er is voor bijna drie hectare gereserveerd. De gemeente is aangenaam ver rast, zegt ambtenaar Cock van den Wijngaard. „Je hoort steeds zeg gen dat de markt niet aantrekt, maar wij worden in drie weken tijd gebeld door bedrijven die grond willen reserveren op de Poel II. De markt is beslist niet dood." Zo heeft een Brabants auto bedrijf 1,2 hectare in de etalage ge reserveerd. Een bouwbedrijf heeft getekend voor 0,6 hectare, ook in de 'zichtstrook' langs de A58. Het is de duurste grond die Goes aan biedt voor bedrijfsvestigingen: 114 euro per vierkante meter. Daarnaast hebben zich bedrijven aangediend voor minder dure ka vels. Het betreft een autobedrijf (4000 vierkante meter) en een in stallatiebedrijf (1800 vierkante me ter). De bouw van een cremato rium op de Poel II vergt een halve hectare. Wethouder Loes Meeuwis- se voorziet dat de grondverkopen in eenzelfde tempo doorgaan. „Als je de berichten zo leest, dan begint volgend jaar het herstel van het midden- en kleinbedrijf, waarvan Goes het specifiek moet hebben." De Poel II loopt over enkele jaren vol. Er ligt bijvoorbeeld ook twee hectare te wachten op een bedrijf dat zal wordt verplaatst vanuit het havenindustriegebied. Er is nu nog zo'n 15 hectare onbebouwd, waar van eenderde is gereserveerd. Voor Goes alle reden om voortva rend te werken aan een nieuw be drijventerrein: Poel V. Dat is gesi tueerd aan de andere kant van de Deltaweg. Die plek past niet in het Integraal Omgevingsplan Zeeland en is tevens strijdig met rijksbe leid. Naast de natuurwaarden (Poelbos) en het open landschap dat wordt geofferd voor een nieuw bedrijventerrein, heeft de provin cie moeite met de bebouwing van zones langs de A58. Vorig jaar scherpte ze regels daarvoor aan. Overigens legt de provincie daar mee geen blokkade tegen de Poel V, maar Goes moet wel met goede argumenten komen. Dat komt voor elkaar in de nieuwe Struc tuurvisie 2040 zegt Meeuwisse. „Op zich is de noodzaak van de Poel V aangetoond in de Bedrijven- visie De Bevelanden, die ook door de provincie is onderschreven. Maar we zullen alles goed onder bouwen. Ook zal de raad er een uitspraak over moeten doen." door Joeri Wisse burgh-haamstede - De waterover last in de Breedsteweg en omge ving is opgelost. De oorzaak van het probleem, een verstopping in een duiker op het kruispunt met het Biesterveldwegje is wegge haald. Volgens bewoner Paul Sib- binga Mulder zijn afspraken over het opruimen van bladeren in de toeleidende watergangen nog niet nagekomen. „Wij hebben zelf de watergang voor ons huis leegge maakt, en een veegwagen van de gemeente zou de bladeren op ko men ruimen." Regelmatig onder houd van het betonnen slootje is volgens hem dé remedie om ver stoppingen te voorkomen. DORPSBEWONERS door Marijke Vael Als klein meisje schaatste ze op de middeleeuwse kreek, waarin de schut sluis lag waaraan de buurtschap zijn bijnaam dankt. „Op 't Schutje," antwoordt Gerrie Bil-van der Wekken (74) op de vraag waar ze is geboren. „De offi ciële naam Nieuwerkerke gebrui ken we nooit. Het staat wel van oudsher op de kaart." Reeds in 1298 weet schoondochter Jeannette Bil-Joolink, die eveneens op 't Schutje woont. De heerlijk heid, gelegen tussen Kerkwerve en de Delingsdijk, was vroeger een zelfstandige gemeente, ook wel aangeduid als Nieuw-kerk-in- -Schut. Gerrie kwam er ter wereld als jongste van de vier dochters van landbouwer Daniël van der Wekken en Elizabeth van der Sluis. In haar jeugd stonden in buurt schap 't Schutje nog 25 panden, waaronder het kruidenierswinkel tje van Wijna Hanse-van der Ha ve..„Daar kocht je voor één cent een gombal; een 'bakkesvol'." Gerrie vermaakte zich met de boer derijdieren op het bedrijf van haar ouders. „Ik molk de koeien, liet de kalveren uit een emmer drinken en voerde de kippen. En ik hielp mijn moeder kippeneieren schoon maken. Met die eieren betaalden we de kruidenier uit Kerkwerve, die de boodschappen aan huis bracht." In koude winters schaat ste Gerrie op de bevroren kreek waarin het schutsluisje lag. „Mijn oudere zus weet nog dat er koek en zopie werd verkocht, het was een geliefde schaatsplek." De kreek, die haaks op de Turelure- weg lag in de richting Zierikzee, werd na de watersnoodramp ge dempt vanwege de herverkaveling van bouwland. Toen ontmoette Gerrie haar echtgenoot, Chris Bil 't Schutje In de kern van buurtschap Nieuwer kerke, ofwel 't Schutje, staan 11 panden, waaronder 5 boerderijen. Twee zijn in bedrijf. Jan Boot kweekt tulpen. Sjaak en Jeannette runnen een akkerbouwbedrijf. Sjaak is de oudste van de vijf kinde ren die Chris Bil en Gerrie Bil-van der Wekken, op 't Schutje kregen. De 78-jarige Chris werkt nog mee op het bedrijf van zijn zoon, die te vens zijn buurman is. Sjaak is ook hoofd van de afdeling Graszaadteelt van Eurograss. waarmee ze nu 53 jaar op 't Schu tje woont. Hij had een boerderij aan de Zierikzeese Zuidwelle- straat, maar die moest weg na de ramp. Vanwege zijn huwelijk met Gerrie koos Chris Bil voor 't Schu tje waar hij het boerenbedrijf van zijn schoonvader overnam. In de jaren '50 veranderde de buur schap. „Omdat een aantal boerde rijen door de ramp verloren ging, woonden er veel minder mensen en in de landbouw begon de me chanisatie." Maar de onderlinge verbondenheid van de buurtbewo ners bleef „Vroeger liepen de men- sen 's avonds bij elkaar naar bin nen om een uurtje te praten. Met de komst van de televisie werd dat steeds minder." Tegenwoordig hebben Gerrie en Chris Bil op 't Schutje het meeste contact met hun zoon Sjaak en schoondochter Jeannette, die het bedrijf van de, inmiddels 78-jarige, boer voortzetten. „Zij wonen naast ons, in het huis dat op het erf werd gebouwd voor mijn ouders toen wij indertijd de boer derij overnamen." Ook het contact met kleindochter Nicole Bil, die aan de overkant van de weg woont met vriend John Gijzel, is intensief „We kennen natuurlijk ook alle andere mensen op 't Schu tje. Er staan hier nog elf huizen." Omdat haar man, Sjaak Bil, bij het omploegen van het land, regelmatig restanten van het huis van de familie Den Boer naar boven bracht, ging Jean nette Bil-Joolink 'ploegen' in de geschiedenis van hun boerderij, die zij in 2004 overnamen van haar schoonouders Chris Bil en Gerrie Bil-van der Wek ken. Daarbij stuitte zij op een aantal wetenswaardig heden over de acht eeuwen oude heerlijkheid Nieu werkerke, die werden verzameld door Anja van de Panne uit Kerkwerve. Zo had de kern een eigen dorpsbestuur met een schout, vijf schepenen en een secretaris. Tot 1812 was het een zelfstandige gemeen te, die ook wel werd aangeduid als Nieuwer- kerk-In-Schut. De naam Nieuwerkerke, die vaak tot verwarring leidt bij vrachtwagenchauffeurs die wat moeten afleveren in het Duivelandse Nieuwerkerk, is afkomstig van een kerk gewijd aan Sint Pieter die in de middeleeuwen op 't Schutje stond. Het godshuis was jonger dan dat op Kerkwerve, vandaar de naam Nieuwerkerke. De Sint Pieterskerk werd in 1625 afge broken omdat de gemeenschap van 't Schutje zich na de reformatie herenigde met Kerkwerve. Rond 1800 telde de buurtschap nog 26 huizen, voor namelijk boerderijen waarin in totaal 189 mensen woonden. Tot 1840 was er een school en een kleine kruidenierswinkel die rond 1913 werd gerund door de weduwe Roggeband-Kloet en van 1930 tot 1944 door Wijna Hanse-van der Have. Kastelein H. Hillebron en later L. van Oeveren zwaaiden de scepter in 'De On derneming'. goes - Ben en Dean Saunders, de zingende broers die bekend zijn van respectievelijk de tv-zangwed- strijden The Voice of Holland en Popstars, lopen zondag mee met de hondenwandeling ten bate van het kankerfonds in Goes. De wandeling is een initiatief van Mirjam Jansen en Marieke van Hardeveld uit Goes. Jansen wilde, na het overlijden van haar vader aan kanker, een bijzondere actie op touw zetten voor het KWF. Het werd een hondenwandeling, omdat zowel Jansen als haar vader gek is van honden en de dieren van grote troost waren en zijn. Mensen die willen meelopen, met of zonder hond, kunnen zich nog tot en met woensdag aanmelden via www.mirjamjansen66.hyves.nl bij 'event' of via e-mail slarqs@zeelandnet.nl. Inmiddels zijn ook vijf sponsoren gevonden. De initiatiefnemers hopen op deel nemers vanuit heel Nederland. Deelname aan de wandeling kost vijf euro, dat geld gaat naar het kankerfonds. Na de wandeling is er gelegenheid om voor twee euro met Ben en Dean Saunders op de foto te gaan, ook dat geld komt ten goede aan het KWF. De wandeltocht begint zondag om 12.00 uur vanaf het speelveld aan het Trumanpad in Goes. FLAMINGO'S Lees over de flamingo's in het dijkwa- ter op het weblog Buutekieke. Het adres is pzc.nl/buutekieke KORTEN OP NATUUR? Vindt u het terecht dat het budget van Staatsbosbeheer bijna gehalveerd wordt? Reageer op onze stelling. TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Winter in Schouwen-Duiveland! Kijk voor veel foto's op www.pzc.nl/foto KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO INSTALLATIEBEDRIJF Tramstraat 1-3 (centrum), Koudekerke. Tel. 0118-551681 Vrijdagavond koopavond (zaterdagmiddag gesloten)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44