zeeland j 3 Zeeuwse meiden steeds vaker betrokken bij strafzaken Liever vlees uit België De anekdote van de weg VEILING commentaar Drugsoverlast 'Vlaanderen is niet van mening veranderd' dinsdag 7 december 2010 Aardenburg Biervliet Breskens Cadzand Eede Groede Hoofdplaat Ijzendijke Nieuwvliet Oostburg Retranchement Schoondijke Sint Kruis Sluis Waterlandkerkje Zuidzande totaal 97 51 176 32 22 116 22 163 62 42 24 266 B 24 K 23 1354 Axel Biervliet Hoek Koewacht Overslag Philippine Sas van Gent Zandstraat Sluiskil Spui Terneuzen Westdorpe Zaamslag Zuiddorpe totaal 202 45 52 267 46 106 376 17 87 2 419 204 32 58 1913 fêlulsfli Sint Jansteen Kapellebrug Heikant Clinge Nieuw-Namen Graauw Vogelwaarde Terhole Kuitaart Hengstdijk Lamswaarde Kloosterzande Walsoorden Ossenisse totaal 588 196 44 81 305 349 I 123 I 36 I 22 I 5 I 29 I 15 I 69 I 12 I 19 1890 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' 18 DECEMBER in Hotel v.d. Valk te Middelburg Aanvang 14.00 uur B Kijkdgn.: 17 december 15.00-20.00 uur I 18 december 10.00-11.30 uur Registerveilingmeester A.I. Verhage 06-38930733 zie www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl Chris van Peteghem uit Graauw woont afwisselend in Belgisch Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen. In 1980 kwam ze vanuit Ekeren bij Ant werpen in Axel wonen. In ver band met het werk van haar man verhuisde ze weer terug naar Vlaanderen en inmiddels woont ze weer in het Nederlandse Graauw. „Ja, we kregen weer de kriebels. We zagen dit huis en wilden hier graag wonen." Ze zijn echt inge burgerd en haar man is voorzitter van de dorpsraad. Ze komt nog re gelmatig bij haar ouders bij Ant werpen en neemt dan uit de Vlaamse winkels typisch Belgische producten mee die haar aan vroe ger herinneren. Vooral vlees koopt ze veel in haar geboorteland. Dat bevalt haar beter dan het Neder landse vlees. „Het is de bereiding of de manier van vlees snijden mis schien, in ieder geval hoefik geen vlees van een Nederlandse slagerij. Vooral geen gehakt." Voor de rest is ze zeer te spreken over Nederland. Chris heeft bij ZEEUWS VEILINGHUIS Voorafgaand aan de volgende veiling organiseerde het Zeeuws Veilinghuis een kijkdag: www.pzc.nl/video POP AAN HUIS Een live muziekoptreden in uw eigen huis? Dat kan! Meer informatie vindt u op: www.pzc.nl/popaanhuis STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw winterfoto's in het fotoalbum op www.pzc.nl/foto Chris van Peteghem haar in het dorp een eigen bedrijf opgezet, een pedicurepraktijk en ze heeft inmiddels zelfs een Neder landse schoonzoon. Ze vindt Ne derlanders hartelijker dan Vlamin gen: „Pas heeft een Belgisch stel een huis bij ons tegenover ge kocht. Die hebben nog niet één keer goedendag gezegd. Ze draaien zelfs hun hoofd om. Dat kom je bij Nederlanders niet tegen." door Marcel Modde middelburg - Zeeuwse meiden van twaalf tot achttien jaar komen steeds vaker in aanraking met poli tie en justitie. Het aandeel van jon gens in strafzaken is daarentegen de afgelopen jaren teruggelopen, blijkt uit een overzicht van het Openbaar Ministerie (OM) in Mid delburg. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek verdrie voudigde het aantal strafzaken te gen meisjes tussen 1993 en 2008 landelijk tot meer dan 6800 geval len. In Zeeland is de stijging min der fors, maar ook hier neemt het Arnold Schelfhout, lid van de raad van bestuur van Zorgsaam Zeeuws-Vlaan- deren, legt het verschil tussen Ne derland en Vlaanderen uit, aan de hand van een anekdote. Over een weg tussen beide landen die opge knapt moest worden. Voor het Vlaamse deel duurde dat welgeteld één dag, asfalt over de kasseien en klaar. De Nederlanders hadden er zes weken voor nodig. Stenen er uit, uitgraven, fundering er in en drie lagen asfalt. Dat laatste stuk weg ligt er nu prima bij, terwijl het Vlaamse deel al weer dringend aan een opknapbeurt toe is. „Maar in Nederland kunnen ze soms moeilijk doen over niks en kunnen de regels wel eens door schieten." Wat dat betreft mist hij de Vlaamse soepelheid wel eens. Als hij eens op bezoek komt bij familie in Vlaanderen, is het altijd: daar is dien Ollander weer. Anders om wordt hij in zijn woonplaats Hulst nog steeds als Belg be schouwd. Hij kwam in 1971 voor een baan in het maatschappelijk werk vanuit aandeel van meisjes in de (kleine) criminaliteit toe. Tot november dit jaar kregen 117 meisjes een proces verbaal aan hun broek. Over heel 2009 waren dat er 128. Het aantal bij het OM ingekomen strafzaken van jongens is respectievelijk (tot dusver) 491 en 587. Opvallend is de grote piek naar 146 aangebrachte strafzaken van meisjes in 2006, bijna een verdub beling van het resultaat een jaar eerder. Tot dan toe was er sprake van een afname van 98 (2003) naar 88 (2004) en 75 (2005). In 2007 kreeg het Openbaar Ministe rie 179 strafzaken tegen minderjari ge vrouwen aangebracht en 124 Arnold Schelfhout Meerdonk naar Hulst en is daar al tijd gebleven. „Mij beviel het Ne derlandse systeem beter. Gewoon solliciteren naar een baan. In Vlaanderen wilden ze je partij kaart zien." Bij de voetbalwed strijd Nederland-België is hij in middels voor Nederland. Maar bij wielerwedstrijden supportert hij voor de Belgen. Wat hij mist uit Vlaanderen: Niks. dat jaar daarop. OM-woordvoerder Martine Pilaar benadrukt dat de cijfers 'incidentgericht zijn'. „Ge beurt er iets waar veel meiden bij zijn betrokken, dan is dat aandeel gelijk hoger." De piek in 2007 valt volgens haar mogelijk te verklaren door het opstootje met de politie tijdens het scholierenprotest in Middelburg. Ongeveer zestig procent van de strafzaken wordt daadwerkelijk voor de rechtbank gebracht. Het overige deel wordt geseponeerd of afgedaan met een boete of werk straf. Uit de cijfers blijkt tevens dat sinds 2006 meer meisjes in voorlo pige hechtenis zijn genomen. De coffeeshops gaan dicht als invoering van de wietpas niet leidt tot afname van de overlast. Dat kondigt WD-Kamerlid Ard van der Steur aan. Hij heeft recht van spreken, want de sleutel ligt in derdaad bij de WD. CDA en PW hebben immers al vaker luid en duidelijk te kennen ge geven dat ze zeer kritisch zijn over het Nederlandse drugs- en gedoogbeleid. Het kabinet-Rut- te toont graag daadkracht. Slui ting van de honderden coffee shops zou van daadkracht getui gen. Maar niet noodzakelijker wijs van wijsheid. Want hoe wel de steun voor het gedoog beleid verdampt, is nog niet in kaart gebracht wat de gevolgen van verbieden zijn. Als de vraag naar softdrugs na sluiting niet afneemt en de handel zich ver plaatst naar het criminele cir cuit, dan heeft Nederland een nog veel groter probleem. Daar om zouden de inspanningen vooral gericht moeten zijn op het zoeken naar een alternatief voor gedogen. Pas als dat gevon den is kunnen de shops dicht. den haag - Minister-president Kris Peeters van Vlaanderen is 'ab soluut niet gedraaid' in zijn me ning over de ontpoldering van de Hedwigepolder. Dat schrijft staatssecretaris Henk Bleker (Natuur) in antwoord op vragen van Kamerlid Richard de Mos (PW). De Mos stelde vragen naar aanleiding van het bericht dat de Vlamingen 'des duivels' zou den zijn over de uitstel van de ont poldering. „Vlaanderen is bereid om serieus en welwillend over eventuele alter natieven voor de Hedwigepolder te overleggen", schrijft Bleker. „Pee ters verwacht dat Nederland met een reëel voorstel komt. Een vier de verdieping, ongebreidelde groei van de Antwerpse haven of de in zet van natuurcompensatie op Ne derlands grondgebied, is door de Vlaamse regering noch schriftelijk noch mondeling aan de orde ge steld." Bleker schrijft dat hij Peeters heeft gemeld dat er over een half jaar duidelijkheid zal zijn of een reëel alternatief voor de Hedwigepolder te vinden is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3