Joth gaat tot het uiterste G. van boven 241 zeeland 'Af en toe een borreltje is goed voor de bloedvaten' Gemeenteraad positief over plannen voor zuidkant van Sint-Maartensdijk o Kom eens langs in onze o vernieuwde showroom! AFRIKA Het uur van de waarheid is aangebroken voor de Thoolse jon- gerenraad. Deze maand zijn er nog twee grote acties, dan zal blijken of er genoeg geld is voor een schooltje in Burkina Faso. Geen tips over vergiftigde katten dinsdag 7 december 2010 KLOOSTERZANDE - Bij de Dierenbe scherming Zeeland is geen enkele tip binnengekomen na een oproep daartoe in verband met de vergifti ging van katten in Kloosterzande. Begin november waarschuwde de instantie in samenspraak met de politie de bevolking van het dorp tevens voor mogelijk giftig katten- voedsel. Rond die periode kwa men vijf katten na vergiftiging om het leven. Jacob Hage werd zaterdag 104 jaar oud. foto Tonny Presser door Florence Imandt THOLEN - Als er iets is dat in zijn lange, lange leven belangrijk is ge weest, is het zijn loopbaan als 'va rensman'. Dat waren zijn mooiste jaren, zegt Jacob Hage beslist. Hij glimt er een beetje bij. Maar dat mag, want zaterdag is hij 104 jaar geworden. Ondanks zijn haperende zicht en gehoor weet hij zich prima uit te drukken: helder en met humor. Tientallen jaren voer hij op bin nenschepen. „De ene week Frank rijk, de andere Duitsland. Dat was heel mooi. Het land, nee, dat was helemaal niks voor mij." Toch runde hij na zijn vaarcarrière ook nog een cafeetje dat hij over nam van zijn moeder. Café Haven zicht, in Smerdiek, legt hij uit, want daar komt zijn familie van daan. Jacob had twee zussen, maar die zijn beiden overleden. Ook zijn echtgenote Nelly, met wie hij bijna vijftig jaar getrouwd was, leeft niet meer. Kinderen hebben Jacob en Nelly nooit gehad. Jacob hield vroeger erg van feestjes en muziek. Hij is een accordeon fan en draait nog wel eens cd'tjes van de Zusjes Wouterse. „Vroeger heb ik mondharmonica gespeeld. En de dames dansten dan op straat." De 104-jarige gaat ervan uit dat hij ook de mijlpaal van 105 haalt. „Ik ben kerngezond. Kijk, als je de he le dag op een stoel zit en je valt in malkander, dan heb je er niks aan. Maar ik eet goed, elke ochtend en avond twee boterhammen en tus sen de middag aardappelen en dan pap na. En 's middags drink ik be neden een borreltje. Jonge jenever is goed voor de bloedvaten!" Een ander receptje heeft hij niet, voor jonge mensen die nog maar moe ten afwachten hoever ze komen in het leven. Na een korte overpein zing concludeert meneer Hage dat hij eigenlijk de hele dag niks doet. „Ja, m'n eigen vervelen, ha, ha." door Rob Paardekam Vijftigduizend euro moet er later deze maand op de teller staan. Dat be drag heeft de Jongeren- raad Tholen (Joth) nodig o'm in het dorpje Raio in Burkina Faso een schooltje te kunnen bouwen. „Ik heb er nog alle vertrouwen in dat het gaat lukken", zegt voorzit ter Annet Vroegop. De jongerenraad is alweer drie jaar actiefin Burkina Faso. Vorig jaar wist ze in het dorpje al een water pomp te realiseren en dat smaakte naar meer. Een schooltje werd het volgende doel. De leden hebben dit jaar al diverse activiteiten op touw gezet om die droom te ver wezenlijken. Mede daardoor staat er nu al ruim 27.000 euro op de bankrekening. In november werd de eindspurt ingezet. Zo was er een flessenactie, waarbij kinderen van Thoolse basisscholen zoveel mogelijk lege limonadeflessen inza melden. „We wilden 10.000 fles sen ophalen", zegt Annet Vroeg op. „Eind november, toen de actie eigenlijk ophield, stond de teller op ruim 7600. Maar wat blijkt: de kinderen blijven flessen meene men. Natuurlijk nemen we die nog gewoon aan, dus misschien gaan we de 10.000 toch nog halen. Normaal gesproken levert één fles 25 cent op, maar het bedrijf dat die flessen bij de supermarkten op haalt, wil ons 31 cent geven. Dat gaat dus een mooi bedrag opleve ren." De echte klapper moet later deze maand komen als in Brasserie Du Bois in Tholen een weekend vol ac tiviteiten wordt gehouden. De jon gerenraad heeft een kok gevonden die op vrijdag 17 december belange loos een vijfgangendiner gaat berei den. De ingrediënten zijn ook alle maal gesponsord. Maximaal zeven tig mensen kunnen voor een be drag van 75 euro komen eten. Al dat geld is bestemd voor het schooltje. Een dag later is er eerst een kindermiddag om de scholie ren van de Thoolse scholen te bedanken voor hun inzet. Daar na staat een veiling van Thoolse kunstwerken op het programma. „Wij hebben Thoolse kunstenaars benaderd met de vraag of ze iets ter beschikking wilden stellen", vertelt Vroegop. „In eerste instan tie werd er soms een beetje raar opgekeken, maar nu stromen de kunstwerken binnen. We hebben er al meer dan dertig. Ze staan op onze website, waar overigens ook al kan worden geboden." Aan het eind van de dag wordt een voorlopige eindstand bekend gemaakt. Mocht de teller onver hoopt niet op 50.000 euro staan, dan is er geen man overboord. „In dat geval moeten we er een organi satie bij zoeken die het schooltje samen met ons wil realiseren", stelt Vroegop. „Maar daar gaan we niet vanuit, hoor." De Joth-voorzitter denkt dat de school al in de eer ste helft van volgend jaar kan worden gebouwd. „Dat gaat daar allemaal een stuk sneller dan in Nederland", zegt ze. „Dat weet ik nog wel van de waterput. In au gustus maakten we het geld over, een paar maanden later was hij al klaar. De leden van de jongeren- raad zullen zeker nog een bezoek je brengen aan Raio, wellicht om de school officieel te openen. Daar na wordt een streep gezet onder Burkina Faso. „Het is mooi ge weest", stelt Vroegop. „We zijn daar straks 3,5 jaar mee bezig ge weest. Dat is een mooi moment om iets anders te gaan doen." Q www.jongerenraadtholen.nl Jongerenwerker Ties Reitsma tussen de duizenden lege flessen die al zijn ingezameld voor het goede doel. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Een overgro te meerderheid in de Thoolse ge meenteraad staat positief tegen over de plannen voor de zuidkant van Sint-Maartensdijk. Die plannen behelzen onder meer de uitbreiding van vakantiepark De Pluimpot, de komst van vakan tiepark Wulpdal en, op lange ter mijn, wellicht de aanleg van een grote jachthaven bij Gorishoek. Verder komt in de Geertruidapol- der een nieuwe woonwijk en zijn er plannen om de Pluimpot door te trekken tot aan de kern en er een eiland met woningen in aan te leggen. Om dat laatste mogelijk te maken, dient een nieuwe locatie voor de sportvelden te worden ge vonden. De raad zal volgende week tijdens de raadsvergadering 350.000 euro beschikbaar stellen om de plannen de komende tijd verder te ontwik kelen. Hoewel een meerderheid dus positief is over het geheel, wil de sommige partijen gisteren toch de zekerheid hebben dat ze in de toekomst 'nee' kunnen zeggen te gen deelprojecten, mocht daar aan leiding voor zijn. Die mogelijkheid is er volgens wet houder Kees van Dis. Elk plan zal, als het aan de orde is, aan de ge meenteraad worden voorgelegd. Uiteraard kan het wel zo zijn dat het schrappen van een deelproject gevolgen kan hebben voor de uit voering van een ander project, want er is enige samenhang. Sommige partijen twijfelen aan de haalbaarheid van een woonwijk in de Geertruidapolder. Toch zal die er op enig moment moeten ko men, stelde de wethouder. „De drie miljoen die we hebben be taald voor die twaalf hectare grond gaan we niet terugverdie nen door er bloemkolen op te zet ten." Hoe eerder er begonnen kan worden met de bouw van huizen, hoe beter het is volgens Van Dis. KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO INSTALLATIEBEDRIJF Tramstraat 1-3 (centrum), Koudekerke, Tel. 0118-551681 Vrijdagavond koopavond (zaterdagmiddag gesloten)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36