Belgen zijn te verleiden 21 md Verschil is niet zo groot HZ-studenten zetten schoolbus in om statenverkiezingen te promoten Rillingen PZC dinsdag De krant 5 weken voor 15 euro! Woningcorporaties vrezen leegstand en zoeken nieu we huurders in België, waar lange wachtlijsten be staan. Maar willen Belgen wel in Nederland wonen? dinsdag 7 december 2010 IWil'l—iIHIIi Lul Ti.aul i a 9 9 door Marleen Blommaert Na weken als zuster in de ziekenboeg te heb ben gewerkt, heeft de griep me nu eindelijk ook te pakken. Rillend van de kou, met een deken om me heen geslagen en met de kachel op vol, zit ik me hoestend af te vragen hoe het nu verder moet. Nee, niet die twee zieke kinderen thuis, dat lukt wel. Sloten thee worden er hier in huis van naar A naar B ver voerd, alsook beschuitjes, soep, ibuprofen en antibiotica. Het zijn bovendien lieve kinderen, die alle begrip hebben dat ook hun moe der klappertandend op de bank ligt en het soms dus even duurt voordat er een glaasje sap ge bracht wordt. Nee, wij drie zieke kippen redden ons wel. Het zijn onze andere kippen en ganzen waar ik me zorgen om maak. Aan het eind van de och tend heb ik eindelijk de moed ver zameld om ze te gaan voeren. Dik ingepakt als voor een Siberisch avontuur en met loden benen zwalk ik naar de wei. Daar blijken twee ganzen te ontbreken. Gan zen zijn gewoontedieren en altijd COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeiand@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nami een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (naia) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 9910 Woonplaats Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere Informatie aan. VERHUURDERS OP 'BELGENJACHT' hongerig en dus krijg ik al een bang vermoeden. Maar hoe ik ook tuur, het blijven er vier, waar het er normaal zes zijn. Na wat zoe ken zie ik verderop wat veren lig gen en iets dat wel zeer vurig rood is, in deze toch overwegend groene en bruine omgeving. Ik ben niet flauw. Maar de aanblik van de gans die ten prooi gevallen is aan de vos, is genoeg om mijn maag een raar dansje te laten uit voeren. Ook de tweede gans is gauw gevonden, of beter gezegd het karkas met veren. Rillend en lichtelijk misselijk ruim ik samen met mijn buur man de kadavers op. Ik weet dat hij of zij terug zal komen, Mon sieur of Madame Renard oftewel Reintje de Vos. Een prachtig beest, een vos, maar ook een moordmachine, waar geen kruid tegen gewassen is. Deze zomer kostte een andere vos me al tien kippen. Nu maakt haar jong, haar neef of haar partner het karwei af, om te beginnen alvast twee gan zen. Ik vrees dat dit het einde van mijn pluimvee zal zijn. Een rilling loopt over mijn rug. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Harmen van der Werf en René Schrier Stop alle discussies over bevolkingskrimp in ZeeuwsVlaanderen en la ter de rest van Zeeland. De oplossing ligt binnen handbereik, over de grens in Bel gië. Sociale verhuurders in de gro te Vlaamse steden Antwerpen, Gent en Brugge kunnen onmoge lijk aan de vraag naar relatief goed kope woningen voldoen. Ze moe ten vaak 'nee' verkopen, terwijl op korte reisafstand collega-verhuur ders in Zeeuws-Vlaanderen tegen een ander probleem aan lopen, dreigende leegstand. Wat ligt er dan meer voor de hand elkaar op te zoeken en gezamenlijk twee vliegen in één klap te slaan? De drie Zeeuws-Vlaamse woning corporaties Clavis, Woongoed Zeeuws-Vlaanderen en Woonstich- ting Hulst hebben de handschoen opgepakt, overigens samen met het in Reimerswaal en Borsele ac tieve R B Wonen en Wonen West-Brabant in Bergen op Zoom. Zij willen gevijven de Vlaamse markt op om woningzoekenden in Antwerpen, Gent en Brugge in een veel rustigere omgeving aan een huurhuis te helpen. Maar hoe doe je zoiets? De éne West-Bra bantse en vier Zeeuwse woningcor poraties zijn erin geslaagd landelij ke interesse te wekken voor hun initiatief De Stuurgroep Experi menten Volkshuisvesting (SEV) heeft er zich over ontfermd en gaat ermee aan de slag de komen de drie jaar. „De leegstand is bij ons nog niet zo groot", schetst directeur Robert de Ridder van Clavis de huidige si tuatie. „We hebben 2500 huurwo ningen in de stad Terneuzen en Sluiskil, waarvan er gemiddeld slechts één op de honderd leeg staan, één procent dus. Dat is wei nig, maar dat wordt zeker meer binnen tien, twintig jaar. Boven dien, we hebben ook te maken met vergrijzing. Ouderen zoeken andere woonruimte dan eengezins woningen en daarvan hebben wij er juist veel." Clavis zit nog redelijk goed. In heel Zeeuws-Vlaanderen staat vier procent van de sociale huurwonin gen leeg, volgens de Stuurgroep Ex perimenten Volkshuisvesting. Met de hulp van Belgische woningzoe kenden moet dat percentage over drie jaar teruggebracht zijn tot de helft, tot twee procent, is het doel van het project. Of dit kans van slagen heeft, weet De Ridder niet. „We gaan eerst uit zoeken welke belemmeringen er voor Vlamingen bestaan om hier te komen wonen. Zijn er te veel barrières, dan is het klaar." Belas tingregels zijn bijvoorbeeld nogal verschillend. Niet alleen prakti sche bezwaren spelen mee, weet De Ridder, ook culturele. „Op een beurs in Gent heb ik dat gemerkt. Bijna iedereen kende Sluis en Hulst. En ze waren vol lof over de fietspaden. Maar in Nederland wo nen? Dat is lastiger. Veel Belgen vinden het maar raar dat je in Ne derland helemaal door een wo ning kunt kijken en de onderbroe ken aan de waslijn in de achter tuin ziet hangen." Maar wat niet is, kan komen. Oud-burgemeester Toine Kessen van Hulst lanceerde in 1997 de campagne Hulst, grenze loos aangenaam om het wonen in Hulst te promoten onder Belgen. Het werkte. In 1997 vestigden zich meer Belgen in Hulst, vooral uit Antwerpen. Ze zijn te verleiden. Pol Puype kwam in 1973 van uit Brugge naar zijn Zeeuw se noorderburen. Hij kwam terecht bij een public relations bu reau en bleef als het ware in Zeeuws-Vlaanderen hangen. Nu heeft hij er zijn eigen bureau. Zijn vrouw en hij konden er hun draai wel vinden. Het is door de goede voorzieningen in Nederland, voor hun gehandicapte zoon, dat ze hier bleven. Toch heeft de aard van de Zeeuws- Vlamingen er ook wel wat mee te maken. „Die is toch weer anders dan boven de grote rivieren. Hier in Zeeuws-Vlaanderen is het ver schil met Vlaanderen niet zo groot. Het loopt als het ware in el kaar over. En vanuit onze woning in IJzendijke zit ik op 30 kilometer van Knokke, 35 kilometer van Brugge en 45 kilometer van Gent. En we gaan nog regelmatig op za terdag naar de markt in Brugge. En natuurlijk gaan we nog naar Vlaanderen voor familiebezoek. Dat is ook de reden dat wij Vlaan deren niet zo missen. We zitten er nog steeds zo dichtbij." Pol Puype Ook al voelt hij zich nog steeds Vlaming, Nederland gaat wel een steeds grotere rol in zijn leven spe len. Hij heeft nu zelfs al Nederland se schoondochters. Volgens Puype zijn er heus nog wel verschillen tussen de twee lan den. Hij vindt Nederlanders direc ter. Vlamingen geven hun bood schap vaker tussen de regels door. door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Een grote gele school bus gaat op 1 en 2 maart scholen in Zeeland langs om jongeren over te halen om te stemmen bij de provin ciale statenverkiezingen van 2 maart. Zo'n vijftig eerstejaars communica tiestudenten van de Hogeschool Zeeland bedachten de afgelopen drie maanden verschillende acties om jongeren bij de verkiezingen te betrekken. Het idee van Anne van den Hemel, Irene Haegens en Gary lankowski werd door een jury als winnaar ge kozen. Promotieteams geven jongeren in de bus informatie over de provin cie Zeeland. „Het imago van de pro vincie is stoffig", weet Irene. „Bo vendien weten veel jongeren er erg weinig over. We willen ze vertellen dat er statenverkiezingen zijn, want dat weten veel jongeren niet eens. Er is bijvoorbeeld ook een stemwij zer in de bus." Anne: „longeren zijn een heel moeilijke doelgroep om te berei ken. De provincie interesseert ze niet. Als we naar de jongeren xoe gaan, dan hebben we ze meteen." De studenten wijzen de jongeren ook op zaken waar de provinciale politiek over besluit. De bus gaat langs bij de ROC's, de Hogeschool Zeeland, maar ook bij middelbare scholen. Irene: „Middel bare scholieren zijn nog geen 18 jaar, maar ze moeten toch ook een keer gaan stemmen. We geven in de bus gadgets weg en er is een bar, waar ze warme chocolademelk kun nen drinken." De provincie stelt vijfduizend euro beschikbaar aan de winnaars om het idee van de 'stembus' uit te voe ren. De komende maanden gaan de communicatiestudenten aan de slag om de campagne verder uit te werken. Gary: „Nu we dit geld krij gen, kunnen we de bus extra leuk aankleden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2