cultuurl 15 Tweespalt binnen Stichting IK Sprookjes en onmogelijke liefdes EXPOSITIERUIMTE Groot deel bestuur stapt op na meningsverschil over afbouw sculptuur agenda Misérables-film in Vlissingen Repetities voor 1953 De Musical dinsdag 7 december 2010 Meer agendanieuws en de complete filmagenda vindt u op de website van deze krant. door Rolf Bosboom OOST-SOUBURG - Een groot deel van het bestuur van Stichting IK legt zijn taak neer. Directe aanlei ding is volgens hen een menings verschil rond de realisering van de IK-sculptuur (expositie- annex lo- geerruimte voor kunstenaars) bij de watertoren in Oost-Souburg. Behalve voorzitter Jaap van der Doef stappen secretaris lantien Kuiper, vice-voorzitter Johan de Koning en penningmeester Harry Dekker op. Hans Overvliet en Piet Dieleman blijven aan. Kunstenaar Jan van Munster heeft rond de watertoren het IK-eiland gerealiseerd. De sculptuur, twee ge bouwen in de vorm van een I en een K, vormen de bekroning er van. Het streven is er vernieuwen de, eigenzinnige en hoogwaardige tentoonstellingen te organiseren. Van Munster heeft gezorgd voor de fundering en het geraamte. Om dat hij zelf geen mogelijkheden zag voor de afbouw, heeft de Stich ting IK de afgelopen jaren gepro beerd de benodigde twee ton te vergaren. Vorige maand maakte zij bekend dat het is gelukt voldoen de toezeggingen van sponsoren en subsidiegevers te krijgen om de bouw in 2011 te voltooien. Volgens Van der Doef en de zijnen heeft Van Munster, als adviseur van de stichting, de afgelopen we ken steeds grotere vraagtekens bij de begroting gezet en betwijfelt hij of het resultaat nog wel aan zijn ei sen als kunstenaar en ontwerper kan voldoen. Enkele bestuursle den concludeerden dat zij onvol doende vertrouwen genoten van Van Munster. Omdat ze meer con flicten vrezen gedurende de af bouw - bovendien een ingewik keld proces als het gaat om beheer en exploitatie - hebben ze beslo ten direct op te stappen. „Het was vooral een kwestie van vertrouwen", zegt Van der Doef. „Het is heel spijtig, want we heb ben er heel veel energie in gesto ken om de afbouw mogelijk te ma ken. We hopen dat het project als nog wordt gerealiseerd." Van Munster noemt de situatie 'heel verdrietig'. Volgens hem was er - hoewel hij heeft gevraagd het project nog eens financieel door te rekenen - geen reden voor twijfel over het eindresultaat. „Het staat allemaal op tekening." Wel consta teerde hij dat alle aandacht steeds meer uitging naar het gebouw en er nauwelijks werd nagedacht over wat erin moet gaan gebeuren. Van Munster: „We moeten straks sterk voor de dag komen, met een ver nieuwend gezicht. Het gaat om de inhoud, om de kunst." Dat is ook de opvatting van Over vliet en Dieleman, niet toevallig de kunstenaars binnen het bestuur. „Piet en ik zijn druk doende nieu we bestuursleden te vragen", zegt Overvliet. „Het profiel is helden kunst en cultuur staan bovenaan." door Ali Pankow Het Meisje met de zwave- stokjes, De kleine zee meermin, Duimelijntje De sneeuwkoning, Wil de Zwanen. Het zijn enkele van de vele sprookjes die Hans Christian Andersen(i8o5-i875) de wereld heeft nagelaten. Theatergroep Duinart brengt zaterdag in 't Spie- geltheater in Middelburg de pre mière van de familiemusical Hans Christian Andersen, die daar vervol gens tot begin februari te zien is. „Sprookjes en onmogelijke liefdes lopen als rode draad door het le ven van Andersen", zegt Peter Adriaanse, artistiek leider van Duinart. Zijn persoonlijke voor keur gaat tegenwoordig meer uit naar kleinere producties, zoals vo rig seizoen Rode Rozen en jasmijn. Toch koos hij dit keer voor groots uitpakken, ter ere van het twintig jarig bgstaan van Duinart én om dat het de tiende grote familiepro ductie betreft. Adriaanse herinnert zich met veel plezier 'van vroeger toen hij jong was' de film over het leven van An dersen uit 1952 met Danny Kay in de hoofdrol. Na een zoektocht kwam hij in het bezit van die film en kon het echte werk beginnen: een eigen toneelscript maken voor Duinart. Deze theatergroep be staat uit 25 mensen met een ver standelijke beperking. Zij zijn ge baat bij maatwerk, waarin ruimte wordt geboden voor individuele capaciteiten. De cast wordt aange vuld met spelers uit het reguliere amateurtheater. „De sfeer van de film zal voor ouderen nog herkenbaar zijn, maar het is een eigen productie ge worden. Wel met de liedjes uit de film, maar natuurlijk allemaal her taald", zegt Adriaanse. Voor de mu ziek kon hij een beroep doen op professional David Cantens, die onder meer betrokken was bij de Zeelandia-productie Mathilde. Ook diens partner, regisseuse Pau la Bangels kijkt weieens om de hoek mee als Adriaanse met zijn groep aan het werk is. „Sinds ik meespeelde in Cloaca onder hun artistieke leiding zijn we bevriend. Dat levert soms pittige discussies over theatermaken op", vertelft Adriaanse. Cantens creëerde met een combo bestaande uit piano, - - Scène uit Hans Christian Andersen met Charlotte Gonlag en Ruben Lebon. slagwerk en viool een muziekband die een orkestje doet vermoeden, volgens de regisseur. Hij liet de spe lers van Duinart in het begin van het repetitieproces eerst improvise ren op verschillende thema's. Zo droegen zij zelf ideeën voor een onmogelijke liefde aan en hadden op die wijze inbreng in de tot stand koming van het script. Hans Christian Andersen groeide op in een straatarm gezin. Zijn va der was schoenmaker in het Deen se plaatsje Odense. Hij leefde in zijn eigen fantasiewereld met zijn handgemaakte poppen en met ver haaltjes die zijn vader voor het sla pen gaan vertelde. Van vrijwel al les wat hij in zijn leven meemaakt, weet hij een wonderbaarlijk ver haal te maken..Zo passeren ook en kele bekende sprookjes de revue. OP PAD 's-Cravenpolder Lezing door Walter Meerbeek over versie 17 met 3D-films van het videobewer- kingsprogramma Magix Video de Luxe bij computervereniging HCC Zeeland. Dorpshuis, 20.00 uur. Middelburg Lezing kunstgeschiedenis door J.J. Bakker met als thema: Marlow Moss, een vrou welijke Mondriaan in Biggekerke. Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur; Oostkapelle Excursie naar de in ere herstelde Eenden kooi Slikkebosch. Aanmelden bij k.leeftink@staatsbosbeheer.nl. of 06-10943647. Eendenkooi aan Vroonweg, 15.00 uur Vlissingen Verkeersquiz voor 65-plussers. Atrium Ter Reede, 14.30 uur PODIUM Middelburg Station Zuid: drie duetten van vier cho reografen, dansvoorstelling. Stadsschouwburg, 20.00 uur Vlissingen Micha Wertheim brengt cabaretvoorstel ling Voor de zoveelste keer. Arsenaaltheater, 20.15 uur VLISSINGEN - In bioscoop CineCity in Vlissingen wordt morgen om 20.45 uur eenmalig de concertfilm The 25th Anniversary of Les Miséra- bles vertoond. Internationale musi calsterren zingen hierin nummers uit de bekende musical, waaron der I Dreamed a Dream, On My Own, Stars, Do You Hear the People Sing? en One Day More. SLIEDRECHT - In Theater de Lock- horst in Sliedrecht zijn gisteren de repetities begonnen van 1953 De Musical. Deze speelt zich af tijdens de Watersnoodramp van 1953. Hoofdrolspelers zijn Ben Cramer, Marcel Smid, Filip Bolluijt, Mar leen van der Loo en Joke de Kruijf. De musical gaat op 1 februari 2011 in Middelburg in première. foto Peter Adriaanse De musical speelt zich afin de ne gentiende eeuw. Adriaanse „Die periode ontbrak nog in ons reper toire, zodat er voor deze productie circa zestig nieuwe kostuums zijn gemaakt." Zaterdag 11 december, 't Spiegelthea- ter, Middelburg, 20.00 uur; zondag 12 december 14.30 uur. Zie voor verdere speellijst: www.spiegeltheater.nl. POP AAN HUIS Een Zeeuwse band op kerstavond bij je over de vloer? Kijk voor meer infor matie op www.pzc.nl/popaanhuis. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15