Bankwereld onaangedaan D II vandaag uitgelicht Op bezoek bij Castro Voetballer, karateka, acteur, fotograaf en weldoener Eric Cantona roept het Franse volk op het kapitalisme ten val te brengen door massaal geld van de bank te halen. Cantona hoopt dat vandaag 20 miljoen mensen zijn oproep volgen. De minister: „Dit is grotesk. Laat hij het bij karatetrappen houden." - V bestaan meer activisten-voetballers. Wereldster Diego Maradonna ging op zoek bij de Cubaanse dictator Fidel Castro en Ruud Gullit zette zich in voor de strijd tegen Zuid-Afrikaanse apartheid. Meer over hen op zie: Uitgelicht op onze website dinsdag 7 december 2010 uwe Karl Marx door Cees van Zweeden Toen Eric Cantona zijn voetballoopbaan beëindigde, zei hij: „Ik ben dertien jaar profvoetballer ge weest. Dat is erg lang. Ik ga nu iets anders doen." Dat was in 1997. Zijn dertien jaar als voetballer gingen niet onge merkt voorbij. De Franse voetbal bond schorste Cantona wegens be lediging van de bondscoach. En hij kreeg twee weken cel voor een ka ratetrap naar een supporter. Dus toen Cantona eindelijk 'iets anders' ging doen, leek de vergetel heid te dagen. Maar de afgelopen dertien jaar waren zo mogelijk nog turbulenter. Eerst stortte hij zich op het strandvoetbal en leid de hij Frankrijk naar de wereldti tel. Toen werd hij acteur. Vervol gens fotograaf Daarna bescherm heer van een organisatie voor dak lozen. Vooral die laatste reïncarnatie be hoedde hem voor de vergetelheid - Eric Cantona in de rol van Karl Marx. In Presse Océan legde Cantona uit hoe het kapitalisme gevloerd kon worden. „De revolutie is in deze moderne tijd heel eenvoudig, ze gaat via de bank", sprak hij. „Ieder een gaat in zijn dorp of stad naar zijn bank en neemt al zijn geld op. Als je 20 miljoen mensen hebt die dat doen, stort het systeem in. Geen wapens, geen bloed, niets. Gewoon je geld van de bank ha len." Het idee verspreidde zich via inter net met de snelheid van het licht. Vorige week kondigden volgelin gen van Cantona op Facebook aan dat vandaag de dag wordt waarop iedereen zijn geld moet opnemen. Sommige Franse kranten schilder den een doemscenario, waarbij banken binnen uren failliet gaan, na enkele dagen gevolgd door vrij wel alle bedrijven. Geldautomaten vallen droog, cheques worden waardeloos, het land moet terug vallen op ruilhandel. Economen bevestigen de theoreti sche mogelijkheid van het doem scenario. Omdat banken hun geld beleggen, zo zeiden zij, hebben ze niet voldoende cash om rekening houders uit te betalen als die col lectiefhun geld opnemen. Alleen, hoe realistisch was dat sce nario? De Facebook-groep die de oproep van Eric Cantona ver spreidde, had gisteren 34.000 le den, onder wie de ex-voetballer zelf „Dat is 0,05 procent van de be volking", zei econoom Nicolas Doisy. „Een druppel op een gloeiende plaat." Die 0,05 procent leek bovendien niet de meest ver mogende minderheid. Populaire vraag op Facebook: „Kun je ook geld opnemen als je rood staat?" Zoals een bankier zei: „Alleen Can tona zelfheeft waarschijnlijk meer dan één koffer nodig als hij al zijn geld opneemt." Slechts één eco noom, oud-minister Patrick Artus, nam de oproep serieus. Hij om schreef Cantona als een 'gevaar voor het land, iemand die gearres teerd moet worden'. Maar Artus was een uitzondering. „Mijn eer ste reactie was te lachen", zei Valérie Ohannessian van de Bank- federatie. „Dit was volmaakt idi oot." De meeste bankiers gniffelden slechts. De Banque Nationale de Paris (BNP) liet weten de oproep niet serieus te nemen. „We heb ben geen voorzorgsmaatregel ge troffen", zei bankpresident Bau- doit Prot. Minister Lagarde van Economische Zaken, suggereerde dat Cantona misschien meer ver stand had van voetballen. En haar collega van Begrotingszaken Ba- roin: „Eric Cantona als financieel adviseur, dat is grotesk. Laat hij het bij karatetrappen houden." De enige die waarschijnlijk baat heeft bij de furore is 'Mad Eric' zelf, die met elke strapats zijn marktwaarde ziet stijgen. Zijn uur tarief voor deelname in reclame spotjes voor Nike, Renault en l'Oréal, suggereerde een bankier, gaat waarschijnlijk alleen maar om hoog. door Gert van Harskamp - -■ ■- 1 V e Nederlandsche Bank (DNB) verwacht niet dat Nederlandse spaar ders vandaag gehoor ge ven aan de oproep van oud-voet baller Erie Cantona om massaal het spaargeld van de bank te ha len. DNB en de Nederlandse Vere niging van Banken (NVB) volgen het gedrag van spaarders op de voet en zeggen zich vooralsnog geen zorgen te maken over de ac tie. Als spaarders massaal geld opne men, kunnen banken in grote pro blemen komen. Cantona wil met zo'n bankrun de schuldigen van de kredietcrisis, financiële instellin gen en beleggers, straffen. De ech te slachtoffers zouden niet de ban ken zijn, maar de spaarders zelf) be togen DNB en NVB. Om te zorgen dat niet de hele eco nomie tot stilstand komt, moeten overheden met belastinggeld ban ken overeind houden. Daarnaast moeten door de spaargarantie, het zogeheten depositogarantiestelsel, bankklanten gecompenseerd wor den met belastinggeld als een bank failliet gaat. De laatste keer dat er rijen spaar ders voor de bank stonden, was half september 2007 bij de Britse bank Northern Rock. Banken kun nen er niet veel tegen doen, erkent een woordvoerder van de NVB. Er is een maximum opnamebedrag bij het pinnen of bij de balie, maar een bankrun gebeurt niet via pin automaat of balie. „Tegenwoordig worden de bankzaken vanachter de computer gedaan", zegt een woordvoerder van de branchevere niging. „Daarvoor bestaan geen maximum opnamebedragen." Banken zijn voor bescherming te gen een bankrun overgeleverd aan de centrale bank. Die kan een noodvoorziening uitroepen, waar door er geen geld meer in en uit de bank mag. De bank staat dan onder curatele. Dit is een uiterste maatregel die alleen wordt geno men als de bank al nagenoeg fail liet is. Het vertrouwen in een fi nanciële instelling is na het uitroe pen van een noodvoorziening im mers volledig verdwenen. Een woordvoerder van DNB stelt dat er wel trucjes zijn om opname te bemoeilijken. „Maar daar laat ik me natuurlijk niet over uit." Te denken valt aan het sluiten van de internetsite, zodat spaarders niet meer bij hun rekening kun nen. Zo was de internetsite van DSB Bank enkele dagen ontoegan kelijk toen spaarders vorig jaar massaal hun geld bij de bank weg haalden. Om te voorkomen dat rekening houders massaal geld opnemen, hebben de eurolanden het deposi togarantiestelsel verhoogd naar 100.000 euro. Mocht het aantal transacties toch zo hoog liggen dat de centrale bank vreest voor het voortbestaan van de instelling, dan kan de overheid de bank altijd nationaliseren, zoals bij ABN Am- ro is gebeurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11