buitenland9 Chaos op luchthavens Spanje Doden na neerstorten vliegtuig bij Moskou Russische spionne in Brits parlement actief Bosbrand Israël onder controle STAKING Overheid roept alarmtoestand uit, luchtverkeersleiders vallen dan onder militair recht Haai doodt Duitse toeriste in Egypte Vrouw schiet op eland en doodt skiester Belgische juwelier schiet overvaller dood Man rijdt in op wielrenners Centra Mobile éi SËÈSÊêbp óm.mies maandag 6 december 2010 Wilde staking legt luchtver keer plat. Spanje wilde net aan extra lang weekeinde beginnen: ze ker 250.000 passagiers strand den op luchthavens. Schade geraamd op ruim 450 miljoen euro. MADRID - Een wilde staking onder Spaanse luchtverkeersleiders heeft afgelopen weekeinde tot veel pro blemen geleid. Zeker 250.000 pas sagiers werden getroffen door de staking. De actie van de luchtver keersleiders, die getroffen worden door bezuinigingen van de Spaan se overheid, kwam op het meest ongelegen moment van het jaar. Spanje heeft vandaag en woensdag nationale vrije dagen, waardoor veel mensen vrijdag wilden ver trekken voor een extra lang week einde weg. De actie begon vrijdag spontaan in Madrid en verspreidde zich daarna snel over het hele land. Door het tekort aan luchtverkeers leiders moest het Spaanse lucht ruim grotendeels worden gesloten. Meer dan tweeduizend vluchten vielen uit. Pas zaterdag gingen de luchtverkeersleiders weer aan het werk, nadat de overheid de alarm toestand had uitgeroepen. Door de maatregel gingen de stakers on der militair recht vallen en riskeer den zij een celstraf van zes jaar en verlies van hun baan wegens het weigeren van bevelen. De alarm toestand duurt vijftien dagen en kan indien nodig worden ver lengd. Het was voor het eerst sinds het einde van de Francodictatuur in 1975 dat Madrid besloot tot deze maatregel. Gisteren verzamelden zich mas saal passagiers op de Spaanse lucht havens in de hoop alsnog te kun nen vertrekken, hoewel veel men sen ook besloten hun vakantie te laten schieten. Minister van Publie ke Werken José Blanco zei gisteren dat bijna alle luchtverkeersleiders weer aan het werk waren. Nederlanders die door de staking in Spanje gestrand waren, konden vermoedelijk gisteren allemaal weer naar huis. Luchtvaartmaat schappij KLM zette geen extra vliegtuigen in om gestrande passa giers op te halen, omdat al haar rei zigers met overboekingen alsnog op hun bestemming konden ko men. Media ramen de schade op 350 miljoen euro voor de toeristische industrie en meer dan 100 miljoen euro voor de luchtvaartmaatschap pijen. MOSKOU - Een van de twee passa giers die zaterdag omkwamen door het vliegtuigongeluk in Mos kou, is de broer van president Ma- gomedsalam Magomedov van de Russische deelrepubliek Dagestan. Dat heeft de Russische luchtvaart inspectie gisteren laten weten aan persbureau Interfax. Bij het ongeluk kwamen twee mensen om het leven. Meer dan tachtig passagiers raakten gewond. In totaal had de Toepolev-154 van de luchtvaartmaatschappij Dage stan Airlines meer dan 160 men sen aan boord. Het vliegtuig kwam kort na ver trek van luchthaven Vnoekovo in Moskou in de problemen doordat een aantal motoren uitviel. De pi loot besloot daarop tot een nood landing. Het toestel gleed echter van de landingsbaan en brak door de ruige ondergrond in stukken. Tientallen mensen konden op ei gen kracht uit het vliegtuig ko men. In de media wordt erop gezin speeld dat het ongeluk aan een menselijke fout te wijten is. De laatste grote crash met een TU-154 was in april. Toen stortte zo'n type toestel met de Poolse president aan boord neer nabij de Russische plaats Smolensk. Presi dent Lech Kaczynski en de 95 an dere inzittenden kwamen om het leven. ROME - Lakens bedekken de lichamen van wiel renners die gisterochtend om het leven kwamen toen hun groepje frontaal aangereden werd door een automobilist. Naast de acht dodelijke slacht offers raakten vier mensen gewond bij het onge luk nabij Lamezia Terme, in de Calabrische 'teen' van het laarsvormige Italië. De automobilist, die marihuana gerookt zou hebben, probeerde een andere auto in te halen toen hij frontaal op de groep inreed die uit tegengestelde richting kwam. Zichtbaarheid en rijomstandigheden wa ren goed. foto Adriana Sapone/AP LONDEN - Groot-Brittannië zal een Russische vrouw die voor een Brit se parlementariër werkte het land uitzetten, omdat ze een spionne voor Rusland zou zijn. Dat heeft The Sunday Times giste ren gemeld. De vrouw is aangehouden. Het zou voor het eerst sinds het einde van de Koude Oorlog zijn dat ie mand die in het Brits parlement werkt, wordt verdacht van spiona ge voor Rusland. Volgens de Britse geheime dienst MI5 werkte de 25-jarige Katja Za- toeliveter voor Russische inlichtin gendiensten. Door haar werk voor Mike Hancock, een Liberaal Demo craat, zou ze voor Moskou waarde volle informatie hebben willen ver zamelen. Hancock zit als lid van het Lagerhuis in een commissie die zich met defensie bezighoudt. De zaak kwam aan het rollen toen ze verzoeken indiende om infor matie over het Britse kernwapenar senaal en de positie van de Britse nucleaire onderzeeërs. Volgens The Sunday Times had de aantrekkelijke Zatoeliveter met op zet contact gezocht met Hancock. De politicus is 64 en heeft veel be langstelling voor Rusland. Hancock bevestigde tegenover het persbureau Press Association dat het ministerie van Binnenlandse Zaken Zatoeliveter Groot-Brittan nië wil uitzetten. Hij ontkende echter dat zijn medewerkster een spionne is. Hancock stelde dat Za toeliveter beroep tegen uitzetting heeft aangetekend. „Het is nu in handen van haar advocaten", al dus Hancock. zie onze website:binnen!and Pieter Omtzigt ontmoet spion ne en beelden van SkyNews SHARM EL-SHEIKH Bij een aanval door een haai voor de kust van de Egyptische bad plaats Sharm el-Sheikh is gisteren een bejaarde Duitse vrouw ge dood. De haai scheurde haar arm af en de vrouw overleed vrijwel di rect. De aanval komt slechts dagen nadat witpunthaaien drie Russi sche toeristen en een Oekraïner op dezelfde plek aanvielen. STOCKHOLM Een vrouwelijke jager heeft in Zwe den per ongeluk een bejaarde skie ster gedood, toen zij op elanden- jacht was. Volgens de krant Expres sen zeiden de jager en haar begelei der dat zij in een bos ten westen van de stad Vaxjö op een eland schoten. Het schot ketste af en trof de 70-jarige skiester. Elk najaar schieten ongeveer 300.000 Zweden circa 100.000 elanden neer. Berlijn 'Wetten, dass...?' na ongeluk afgebroken Het Duitse tv-programma 'Wetten, dass...?' is zaterdagavond abrupt af gebroken nadat een deelnemer tij dens de live-uitzending gewond was geraakt. De 23-jarige kandidaat kwam ten val toen hij met spring veren onder zijn schoenen over vijf rijdende auto's wou springen. Hij werd met onbekend letsel naar het ziekenhuis overgebracht. BRUSSEL Een juwelier in het Belgische Tube- ke heeft bij een overval op zijn zaak een van de daders doodge schoten. De overvaller was zestien jaar oud. De andere is 21 jaar. Ze droegen bivakmutsen en hadden een alarmpistool bij zich. De juwe lier schoot een van hen neer en hield de ander in bedwang tot de politie arriveerde. De man is ver hoord, maar niet aangehouden. JERUZALEM - De bosbrand in Israël is onder controle. Het zal echter nog dagen duren voordat de brand haarden zijn geblust, zegt Boaz Ra- kia, woordvoerder van de brand weer. De duizenden mensen die geëvacueerd zijn mogen wel terug naar hun woningen, aldus Rakia. Politiewoordvoerder Micky Rosen- feld zei dat er de afgelopen 48 uur zeker twintig pogingen tot brand stichting waren. Gisteren pakte de politie twee broers op. De tieners worden ervan verdacht de brand door onzorgvuldigheid te hebben veroorzaakt. De bosbrand heeft zeker 41 levens gekost en brak donderdag uit in de buurt van Haifa, een van de groot ste steden van Israël. Vanuit de he le wereld is op het Israëlische ver zoek om hulp gereageerd. Een Amerikaans blusvliegtuig, een Boeing 747 met bijna 76.000 liter water aan boord, kon gisteren wor den ingezet om het inferno het hoofd te bieden. Ook Palestijnse brandweerwagens werden ge bruikt. De Israëlische brandweer klaagt al jaren over onderbezetting en gedateerd materieel. De vier blushelikopters die zater dag vanuit Nederland vertrokken, maakten gisteren rechtsomkeer. Is raël liet weten ze niet meer nodig te hebben. - -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9