81 buitenland Mbeki bemiddelt in Ivoorkust BERLIJN boekt u bij KRAS.NL! IMF pleit voor groter noodfonds IJsland dicht bij overeenkomst Icesave-schulden Polanski grote winnaar European Film Awards Patstelling leidt tot onrust in grootste cacao-exporteur ter wereld 1 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm KRA5.NL. maandag 6 december 2010 BRUSSEL - De eurozone heeft een groter noodfonds nodig dan het huidige vangnet van 750 miljard euro. Verder zou de Europese Cen trale Bank (ECB) het opkopen van staatsleningen een extra 'boost' moeten geven. Dat schrijft het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) in een rapport dat in bezit is van persbureau Reu ters. IMF-baas Dominique Strauss-Kahn presenteert het rap port vandaag aan de ministers van Financiën van de eurozone en ECB-voorzitter Jean-Claude Tri- chet. Volgens de organisatie zal door het uitbreiden van de maatregelen voorkomen worden dat het econo misch herstel in Europa uit de rails loopt vanwege de huidige schul dencrisis. Reykjavik - IJsland is nog enkele dagen verwijderd van een overeen komst met Nederland en het Vere nigd Koninkrijk over de terugbeta ling van de Icesaveschulden van het land. Dat meldde de IJslandse televisiezender Channel 2 zaterdag avond laat op basis van anonieme bronnen. Nederland en het Verenigd Ko ninkrijk hebben enkele miljarden te goed van IJsland die ze hebben voorgeschoten na het omvallen van de internetspaarbank Icesave in 2008. Volgens Channel 2 zal het geld terugbetaald worden met een rente van 2,78 procent. Over enke le punten zou nog worden onder handeld. Een eerdere overeenkomst, waar bij sprake was van een rente van 5,5 procent, werd afgelopen maart nog door IJslanders afgewezen tij dens een nationaal referendum. TALLINN - Roman Polanski's The Ghost Writer is de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de European Film Awards. De 77-jari- ge regisseur wist met zijn politieke thriller zes van de zeven nomina ties te verzilveren, waaronder die van Beste Film en Beste Regisseur. The Ghost Writer, met Ewan Mc Gregor in de hoofdrol, gaat over een journalist die de biografie van de Britse premier schrijft. De film won onder meer de prijs voor Bes te Scenario. McGregor werd uitge roepen tot Beste Acteur. Polanski was niet aanwezig bij de prijsuitrei king, maar bedankte het publiek met een live videoboodschap. Acteur Bruno Ganz werd tijdens de ceremonie geëerd met de oeuvreprijs. De 69-jarige Zwitser, die in 2004 Adolf Hitler vertolkte in Der Untergang, is al vijf decen nia actief op het witte doek. door onze correspondent Arne Doornebal De grenzen van Ivoor kust zijn gesloten. Maar Thabo Mbeki, de oud-president van Zuid-Afrika, mocht toch landen. Gisteren begon hij aan crisisge- sprekken met zowel Laurent Gbag- bo als Alassane Ouattara, die bei den claimen de presidentsverkie zingen te hebben gewonnen. Donderdag riep de kiescommissie oppositieleider Ouattara uit tot winnaar, maar vrijdag werd die be slissing weer ongedaan gemaakt door een ander overheidsorgaan, de Constitutionele Raad. Die raad, voorgezeten door een vertrouwe ling van de zittende president Gbagbo, riep hem tot winnaar uit. Een breed lachende Gbagbo werd zaterdag in het bijzijn van 200 mensen ingezworen als president. De staatstelevisie zond de plechtig heid rechtstreeks uit. „Met absolute zekerheid weten we dat Ouattara heeft gewonnen", zei echter Young-jin Choi, het hoofd van de VN-vredesmissie in Ivoor kust. Ook Frankrijk, de voormalige kolonisator, verklaarde dat het Alassane Ouattara als de rechtmati ge president van Ivoorkust ziet. VN-troepen brachten de voorzit ter van de kiescommissie voor zijn veiligheid naar het buitenland. De Verenigde Naties hebben een vre desmacht van tienduizend solda ten in Ivoorkust sinds een burger oorlog in 2002 ervoor zorgde dat het land in twee delen uiteen viel. De presidentsverkiezingen hadden juist moeten leiden tot meer een heid. In het noorden van het land wonen duizenden immigranten uit de buurlanden Mali en Burki na Faso. De sterke economische positie van Ivoorkust, de grootste exporteur van cacao ter wereld, trok hen naar het land. Sommige buitenlanders kregen de Ivoriaan- se nationaliteit. Gbagbo en andere politici introduceerden bij verkie zingen eind jaren '90 het begrip 'Ivoirité'. Wat wil zeggen dat al leen zuivere"Ivorianen het land Een blauwhelm uit Togo houdt de wacht bij een wegversperring in Ivoorkust. mochten leiden. Dat leidde tot uit barstingen van vreemdelingenhaat en Alassane Ouattara werd verhin derd om mee te doen aan de ver kiezingen. Zijn vader zou niet in Ivoorkust geboren zijn. De weerstand tegen de Ivoirité-po- litiek was een van de redenen waarom in 2002 een groep noorde lijke officieren het land probeerde over te nemen. De machtsgreep mislukte, maar de opstandige For ces Nouvelles bezetten sindsdien ruim 60 procent van het land. Ouattara is populair in het bezette noorden, terwijl Gbagbo's aan hang juist in het zuiden te vinden is. Toen de regering in 2005 een vre desverdrag sloot met de Forces Nou velles werd rebellenleider Guillau- me Soro minister-president onder 'Met absolute zekerheid weten we dat Ouattara heeft gewonnen' Gbagbo. Dit weekend leverde Soro echter zijn positie in, en verklaar de zich solidair met de noordelijke Ouattara. Mensen zijn bang dat dit mogelijk opnieuw tot een burger oorlog leidt. De regering heeft een avondklok ingesteld en buitenlandse radio- en tv-zenders zijn uit de lucht ge haald. Een snelle interventie van Thabo Mbeki, die in 2005 ook al bemid delde, moet een nieuw conflict voorkomen. Mbeki is gestuurd foto Rebecca Blackwell/AP door de Afrikaanse Unie. De afge lopen week braken diverse keren rellen uit. Volgens aanhangers van Ouattara zijn vorige week acht van hun aanhangers doodgeschoten toen gemaskerde mannen het ter rein van een partijkantoor binnen drongen en het vuur openden. Nadat Gbagbo zaterdag werd inge zworen, zijn tenminste twee men sen om het leven gekomen in de Abidjan, de grootste stad van Ivoorkust en de economische hoofdstad. Volgens een woordvoer ster van Ouattara waren het er ech ter achttien. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ontraadde zaterdag haar burgers naar Ivoor kust af te reizen. Ook Nederland en België gaven een negatief reisad vies. Wilt u er een paar dagen tussenuit? Wat dacht u dan van een stedentrip naar Berlijn? Waar anders dan in deze wereldstad vindt u historische bezienswaardigheden als de voormalige muur, de Brandenburger Tor en de Berliner Dom? Daarnaast kunt u heerlijk shoppen op o.a. de boulevard Unter den Linden en in het beroemde warenhuis KaDeWe! Maar ook het Pergamonmuseum en het Bodemuseum zijn aanraders! Tevens staat Berlijn in december in het teken van de kerstmarkten! Hier vindt u honderden kraampjes waar u allerlei cadeautjes, kerstdecoraties en lekkernijen kunt kopen. Waar wacht u nog op? Onze 4 scherpgeprijsde hotels in de omgeving Prijzen zijn per persoon -tenzij anders vermeld. Prijzen- zijn' exclusief feserveringskösten en Calamiteitenfonds; waarom zou je meer betalen courtyard by marriott berlin telt0w* 3/4/5/8 dagen inclusief ontbijtbuffet Aankomst: van 13/12 t/m 30/3 4-sterren hotel op ca. 100 m van een bushalte en op ca. 18 km van het centrum hotel met o.a, een restaurant en een sauna. Zie www.kras.nl/73633 hotel van der valk berliner ring* 3/4/5/8 dagen inclusief ontbijtbuffet abacus tierpark hotel* [49 3/4/5/8 dagen inclusief ontbijtbuffet Aankomst: van 13/12 t/m 28/3 4-sterren hotel nabij Dahlewitz, Aankomst: van 13/12 t/m 30/3 4-sterren hotel in de wijk op ca. 25 km van het centrum hotel met o.a. een restaurant Friedrichsfeide, op ca. 12 km van het centrum hotel met 0 a. sj en een binnenzwembad (gratis). Zie www.kras.nl/17584 een lift, bar en een restaurant. Zie www.kras.nl/26086 nh berlin potsdam**** 3/4/5/8 dagen inclusief ontbijtbuffet Aankomst: van 13/12 t/m 30/3 4-sterren hotel in Klein- machnow, op ca. 19 km van het centrum hotel met o.a. een restaurant, bar en een sauna. Zie www.kras.nl/17502

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8