binnenland 17 Vroege vorst verrast winkeliers Jongeren boeken succes op klimaattop 'Minister moet nu snel ingrijpen op het spoor' Sint koopt op grote schaal in Verkoop van kerstbomen is begonnen maandag 6 december 2010 Op luchthaven Schiphol zijn sneeuwschuivers zaterdag druk bezig met het sneeuwvrij maken van de start- en landingsbanen, foto Koen van Weel/anp cancün - De Nederlandse jonge- renvertegenwoordigers van de Ver enigde Naties hebben op de kli maattop in Cancün in Mexico sue- ces geboekt. Ze hebben flink wat invloed uitgeoefend, waardoor de onderhandelingstekst werd aange past. Dat meldde jongerenvertegen- woordiger Michaela Hogenboom (24) afgelopen zaterdag. „Het is vrij uniek dat jongeren in vloed hebben op de tekst", aldus Hogenboom. „Vorig jaar hebben we alleen het woord jongeren in de tekst gekregen, maar nu kon den we door onze banden met on derhandelaars veel meer jongeren- punten in de tekst krijgen." Hogen- v boom heeft samen met haar colle ga Gabe van Wijk (21) de afgelo pen dagen druk gelobbyd. „We hebben input kunnen geven aan de onderhandelaars van de Eu ropese Unie en de G77", zei Hogen boom. „Daardoor is er zelfs een be sluit gevallen over onze onderwer pen. Dat moet volgende week in de plenaire vergadering alleen nog worden afgetikt." Hogenboom en Van Wijk onder- 4 handelden over onderwijs, publie ke participatie en het bewustma- ken van jongeren van klimaatpro blemen. „Zo staat er nu bijvoor- beeld in de tekst dat landen jonge ren actief moeten betrekken bij na tionale en internationale beleids vorming over klimaat." 'Mutsen, handschoenen, sjaals, het is allemaal uitverkocht' Woordvoerster van de Hema zie onze website:binnenland Bekijk de beelden over het winterweer dat Ne derland het afgelopen weekeinde in zijn greep hield: passagiers die vastzaten op Schiphol, de problemen op het spoor en weinig problemen op de weg. den haag - GroenLinks heeft een spoeddebat aangevraagd over de problemen in het afgelopen week end op het spoor. Schiphol, waar honderden reizigers strandden, blijft buiten schot. Kamerlid Ineke van Gent legt uit. Het riekt naar selectieve verontwaar- dicing. „Maar dat is het niet. Onlangs nog is ons verzekerd dat alles goed was geregeld. NS en ProRail hebben tientallen miljoenen geïnvesteerd en in oktober was een uitgebreide test van het spoor een succes. Nou je ziet het: één flinke sneeuwbui en het is weer helemaal mis. Het spoor lijkt alleen winterklaar te zijn als het geen winter is." Op Schiphol was de ellende voor rei zigers groter. Waarom vraagt u daar over geen spoeddebat aan? „Ik kan niet helemaal goed inschat ten hoe de situatie daar was. Het had mede te maken met een sta king van Spaans personeel, daar kan Schiphol niets aan doen. Het is in elk geval niet mijn bedoeling alleen maar de NS en ProRail aan te pakken, maar in dit geval is daar helaas alle reden toe. De wissels die weer vastliepen, de informatie voorziening die volgens veel reizi gers opnieuw te wensen overliet, Ineke van Gent de zekeringen van treinstellen die het begaven waardoor problemen ontstonden met deuren en de ver lichting uitviel. De verantwoorde lijk minister, Melanie Schultz, moet echt snel ingrijpen." Volgens ProRail is het onmogelijk in frastructuur en materieel totaal on gevoelig te maken voor weersomstan digheden. „Maar het kan wel veel beter dan tot nu toe. Wissels kun je heel goed tegen sneeuw en vorst be schermen, waarmee een belang rijk probleem is opgelost. Het is echt idioot dat dit nog steeds een probleem is." utrecht - In Nederland is zaterdag op grote schaal ingekocht voor Sin terklaas. Equens, verwerker van het elektro nisch betalingsverkeer, registreer de in totaal 8.867.838 betalingen met de pinpas. Gisteren kwamen er nog eens 1.307.520 elektronische betalingen bij. Het drukste moment lag giste- ren tussen 16.00 en 16.30 uur. In die 30 minuten werden minimaal zeventig transacties per seconde verwerkt. Het absolute dagrecord was vorige week zaterdag, het begin van de 'sinterklaasperiode', toen Equens ruim 9,8 miljoen transacties regis treerde. Op het drukste moment werden 381 transacties per seconde ver werkt. Deze zaterdag was dat 340 per seconde. Het totaal aantal elektronische pintransacties voor Sinterklaas komt dit jaar over negen dagen uit op ruim 57,5 miljoen. Vorig jaar waren het er ruim 53 miljoen, maar toen had de sinterklaasperio de een dag minder, aldus een woordvoerder van Equens. Na het verbreken van het sinter klaasrecord verwacht Equens ook het kerstrecord te breken wat het aantal betalingen met de pinpas betreft. delft - Winkeliers zijn volkomen verrast door de vroege vorstperio de. Mutsen, dassen, handschoenen of snowboots waren de afgelopen dagen in de meeste winkels niet meer te koop. Ouders die hun kroost warm aangekleed de sneeuw in wilden sturen, trokken van winkel naar winkel, maar gre pen massaal mis. „Zo vroeg in de winter hebben wij nog geen grote voorraad snow boots in huis. We houden begin december nog geen rekening met een grote vraag", vertelt een mede werker van de Schoenenreus in Delft. „Donderdag kregen we toe vallig een partijtje binnen. Maar donderdagavond waren ze alle maal al weg." Bij Hema hetzelfde verhaal en lege schappen. „De afgelopen jaren kwam de grote kou steeds in janua ri of februari, daar is onze plan ning op gericht. Nu hadden we nog niet zoveel in de winkels lig gen. Maar dat is zo op als iedereen tegelijkertijd komt", zegt een woordvoerster van Hema. „Mut sen, handschoenen, sjaals, het is al lemaal uitverkocht. Net als ther- mo-ondergoed voor kinderen die nu graag buitenspelen." De warenhuisketen heeft de win- terspullen wel in grote aantallen in het centrale magazijn liggen. De winkels kunnen daarom deze week al met grote hoeveelheden winterspullen worden bevoorraad. „In de loop van de week is alles weer te krijgen. Wanneer een fili aal weer mutsen heeft, hangt af van het leveringsschema van de vrachtwagens. Maar als het op nieuw zo koud wordt als vorige week, dan is alles ook zo weer op." Sneeuwschuivers zijn ook moeilijk te krijgen. Filialen van Gatnma zit ten helemaal zonder en konden ze zaterdag ook niet bijbestellen, daar ook het landelijk distributiecen trum leeg was. den haag - Degenen die in het af gelopen weekeinde niet bezig wa ren met het uitpakken van sinter klaascadeautjes, konden onder meer op het Malieveld in Den Haag terecht om als een der eer sten een kerstboom te kopen. De grootschalige verkoop van kerstbomen is zaterdag weer be gonnen. Naar verwachting begint komend weekeinde pas echt de grote toeloop op de naaldbomen. Daarbij is de Nordmann uit Dene marken nog steeds een van de po pulairste bomen, omdat die vol is en bovendien weinig naalden ver liest. foto Valerie Kuypers/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7