Reizigers dupe van 61 binnenland 'Brede volkspartij staat onder druk' 'Parlementair onderzoek Actrice en zangeres Lia Dorana overleden naar misbruik kerk' Welke straf de verdachte ook krijgt, de Lutens zijn hun dochter kwijt Opnieuw zorgde het weer voor veel overlast. Reizigers strand den op Schiphol, treinreizigers liepen vertraging op. Groen- Links wil een spoeddebat over de problemen met het spoor. maandag 6 december 2010 door Ed van Tellingen assen - Het is bijna zover: Lammi en Roelof Luten staan morgen oog in oog met de man die op 10 mei 1993 hun 15-jarige dochter Andrea om het leven heeft gebracht. Henk F. (41) uit Hoogeveen heeft een be kentenis afgelegd. Hij wordt aange klaagd voor doodslag, verkrach ting, aanranding en/of wederrech telijke vrijheidsberoving. De spanning bouwt zich op bij Lammi Luten. „Het is een beetje een mix van goede spanning en vervelende spanning. We gaan wel eens vaker een weekje naar Neder land, maar dit is natuurlijk anders. Maar hier, in ons verblijf in Honga rije, kan ik me goed ontspannen. Het gaat goed met Roelof en mij." Bezig met welke straf de verdachte moet krijgen, is ze niet. „Mijn kind is vermoord en ik krijg haar niet terug. Een straf van vijfjaar, tien jaar... het maakt me niet uit. Voor ons verandert er niets." Mensen van de politie en justitie zijn in Hongarije langsgeweest. Roelof en Lammi weten precies wat er die bewuste dag in mei is gebeurd. „Dat verhaal was confronterend. Daarna droomde ik een week lang weer intensief over Andrea." Ze wilde alles weten. „Ik wilde dat het verhaal in alle rauwheid en el lende werd verteld. Ik nog meer dan Roelof Ik ben later met een politievrouw in een apart hoekje gaan zitten. Ik wilde meer details dan hij. Als ik dat niet doe, is het niet goed. Ik wil het plaatje tot in detail compleet hebben." Ze neemt de verdachte vooral kwa lijk dat hij zeventien jaar heeft ge zwegen. „Uiteindelijk is het hem toch opgebroken. Dat huiselijk ge weld (waarvoor hij in het voorjaar werd aangehouden, waarna uit een DNA-match bleek dat hij Andrea Luten moet hebben omge bracht -EvT) kwam niet uit de lucht vallen. Ik denk ook: wat doet hij zijn kinderen aan en zijn fami lie." Lammi gaat zelf nog iets zeggen in de rechtszaal. Ze maakt gebruik van het recht dat een slachtoffer een verklaring mag afleggen tij dens de zitting van de rechtbank. „Dat verhaal ligt klaar. Twee Aatjes. Toen het moment rijp was, ging ik achter de computer zitten. Prrrrrrrrrt...het rolde er zo uit. Net zoals het boek dat ik tien jaar geleden schreef over Andrea. En dan weet ik dat het goed is." amsterdam - Het fenomeen 'bre de volkspartij' staat onder meer door de komst van nieuwe par tijen onder druk, maar 'midden partijen' hebben zeker nog toe komst. Dat stelden de partijvoorzit ters van CDA en PvdA gisteren in het tv-programma Buitenhof. Waarnemend voorzitter van het CDA, Liesbeth Spies, weet wel dat kiezers zich niet meer een leven lang aan een politieke partij bin den. Ze kunnen bijvoorbeeld uit wijken naar opkomende partijen op de 'flanken'. „Partijen kunnen niet meer van zelfsprekend op die kiezers reke nen. Maar ik merk dat er steeds SNEEUW weer leden bij komen die willen helpen bouwen." Ook Lilianne Ploumen, voorzitter van de PvdA, schrijft 'het politieke midden' nog niet af „Een brede volkspartij blijft mogelijk, maar je moet wel de kracht hebben om de tijd goed te verstaan", meent zij. Die tijd geest heeft de PvdA nu niet mee, ziet Ploumen. „De PvdA is een vooruitgangspartij, maar mensen zijn tegenwoordig meer bezig met houden wat je hebt." Binnen het CDA wordt dat ook gevoeld. Spies wilde niet reageren op het gerucht dat Elco Brinkman de lijsttrekker zal worden voor de verkiezingen van de Eerste Kamer, volgend jaar. Schiphol werkt achterstanden weg na chaos door winter weer. Sneeuwbuien ontregelden treinverkeer voor tweede keer in korte tijd. Betrekkelijk weinig problemen voor automobilisten. utrecht - Grote delen van Neder land waren het afgelopen weekein de bedekt onder een laag sneeuw. Hierdoor hadden reizigers op luchthaven Schiphol en passagiers van de NS te kampen met flinke problemen. Zaterdag werd een groot aantal vluchten op Schiphol geannuleerd of vertraagd. Problemen in Spanje, door een staking van de luchtver keersleiders, vergrootten de chaos. Tussen de vijfhonderd en duizend passagiers moesten noodgedwon gen in de nacht van zaterdag op zondag op de luchthaven over nachten. Zo'n tweeduizend men sen konden terecht in hotels in de omgeving van Schiphol. De meeste passagiers die zaterdag strandden, konden gisteren, toen het amper sneeuwde, alsnog in het vliegtuig stappen. Wel waren tientallen vluchten flink vertraagd omdat de geannuleerde vluchten van zaterdag moesten worden inge haald. Ook het treinverkeer in de Rand stad was zaterdag ernstig ontregeld als gevolg van de sneeuwbuien. Rond Utrecht, Amsterdam en Rot terdam reden aanzienlijk minder treinen. De spoorwegen kampten met name in het midden van het land met wisselstoringen en defec te treinen. ProRail zette honder den medewerkers in om de storin gen zo snel mogelijk te verhelpen. In de Randstad gold de hele dag een aangepaste dienstregeling. Gisteren reden de treinen weer normaal. Het is niet duidelijk of de NS de dienstregeling zal moe ten aanpassen vanwege defect ma - terieel. Door het weer klapten ze keringen eruit, waardoor deuren en verlichting soms niet meer werkten. In de aanloop naar deze winter zei den de spoorbeheerder en de NS beter voorbereid te zijn op winter se omstandigheden. ProRail en NS investeerden tientallen miljoenen euro's in maatregelen, zoals het re noveren van wisselverwarmers. Volgens de ProRail-woordvoerder is het onmogelijk de infrastruc tuur en het materieel 'totaal onge voelig te maken voor de weersom standigheden'. De problemen op de weg vielen mee. In Merselo raakte een echt paar zwaargewond toen het werd geschept door een auto die van de weg slipte. In Terheijde overleed een 88-jarige vrouw toen de auto van haar dochter van de weg raak te en in een sloot belandde. Op verschillende plaatsen waren incidenten met jongeren die sneeuwballen gooiden. Een 65-jari- ge Spaarndammer botste zaterdag op een geparkeerde auto, omdat hij schrok van een sneeuwbal te gen zijn auto. Sinterklaas moest in Amsterdam zijn staf gebruiken om pubers van zich af te houden. Zij bekogelden hem met sneeuw- en ijshallen. Het KNMI meldde dat het de afge lopen dagen in Nederland kouder was dan in Canada en West- Groenland. Dat is opmerkelijk, maar de temperaturen lagen daar wel 10 tot 15 graden boven nor maal. In Nederland lagen de maxi mumtemperaturen ver onder nor maal. eindhoven - Vertegenwoordigers van vijf verschillende groepen slachtoffers van seksueel misbruik binnen rooms-katholieke instellin gen willen een parlementair on derzoek naar seksueel misbruik van minderjarigen binnen de Rooms-Katholieke Kerk. De slacht offers zeggen na overleg met ver schillende religieuze ordes en con gregaties teleurgesteld te zijn over de houding van de kerk. „We moe ten vaststellen dat, ondanks dat er door de Nederlandse Bisschoppen conferentie en Konferentie Neder landse Religieuzen (KNR) volledi ge transparantie in het vooruit zicht werd gesteld en waarheids vinding een van de topprioriteiten zou zijn, er toch systematisch on juistheden naar buiten worden ge bracht. Hierdoor voelen slachtof fers zich niet gehoord en wederom misbruikt." Vorige week werd bekend dat de onderzoekscommissie onder lei ding van oud-minister Wim Deet- man duizend meldingen van mis bruik heeft gekregen. Hulp 8c Recht ontving 1799 meldingen. Hoeveel dubbele meldingen daar bij zijn, wordt nog onderzocht. Donderdag presenteert de commis- sie-Deetman haar eerste advies. Dat zal gaan over de hulpverlening aan slachtoffers. lage vuursche - Actrice en zange res Lia Dorana is zaterdag in haar woonplaats Lage Vuursche overle den. Dat heeft een woordvoerster van de familie gisteren laten we ten. Lia Dorana is 92 jaar oud ge worden. Dorana werd op 18 juli 1918 in Den Haag geboren als Beppy van Werven. Wim Sonneveld ontdek te haar talent. Ze begon haar car rière bij hem, samen met onder an deren Conny Stuart en Hetty Blok. In het seizoen 1946/1947 stond Dorana in de Bouwmeester revue. Het daarop volgende jaar keerde ze terug naar Sonneveld. Ze werkte ook bij de gezelschap pen van Wim lbo en Martie Verde- nius. Een van haar bekende liedjes was 'Ali Cyaankali', over 'de gevaar lijke vrouw van Rotterdam'. Na een korte uitstap naar het ABC Ca baret van Wim Kan koos Dorana in 1954 voor het grote toneel. Tot halverwege de jaren zestig speelde ze bij het Nieuw Rotterdams To neel. Haar grootste triomfen vier de Dorana in het muziektheater. Zo speelde ze de titelrol in de mu sical Irma la Douce en was ze te zien en te horen in Kiss me Kate van Cole Porter. In 1967 ging zij op tournee met een soloprogramma. Daarna deed ze vooral televisie werk, als actrice in series als 'De Kleine Waarheid' en 'Een Boerin in Frankrijk'. In 1989 stond ze nog een keer in de musical Cabaret. Dorana wordt donderdag op be graafplaats Rusthof in Amersfoort begraven. Lia Dorana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6