binnenland 15 'Misbruik EU-geld' Palestijnse staat PvdA en D66: ontzie ouderen met tekort Inspecteurs op motor tegen file Meer verantwoordelijkheid burgers flgll Swiss {JSense Slapen met een goed gevoel maandag 6 december 2010 DEN HAAG - De PvdA en D66 vin den dat het kabinet ouderen met een onvolledig opgebouwde AOW-uitkering moet ontzien in de bezuinigingen en niet mag snij den in hun tegemoetkoming. De twee oppositiepartijen willen ko mende week bij de behandeling van de begroting Sociale Zaken in de Tweede Kamer alternatieve be zuinigingsposten aandragen om te voorkomen dat wordt gekort op de hulp aan gepensioneerden met een AOW-gat. PvdA-Kamerlid Roos Vermeij noemt de geplande bezuiniging van het minderheidskabinet van WD en CDA met gedoogsteun van PW op de hulp bij een AOW-gat een voorbeeld van pes ten. De ingreep levert volgens haar relatief weinig op, 20 miljoen euro, terwijl de impact voor betrokke nen heel groot is. Als mensen in aanmerking komen voor een tegemoetkoming wegens een onvolledige AOW-uitkering, hebben ze een inkomen beneden het sociaal minimum. Voor elk jaar dat iemand tussen zijn 15de en 65ste buiten Nederland heeft gewoond, ontvangt hij 2 procent minder AOW. Het zijn vaak buitenlanders die op latere leeftijd naar ons land zijn ge komen, die hierdoor in financiële problemen komen als ze met pen sioen gaan. Volgens D66-Kamerlid Fatma Ko- ser Kaya moet er makkelijk een al ternatieve bezuiniging gevonden kunnen worden van 20 miljoen eu ro waar een Kamermeerderheid mee kan leven. Door het samen voegen van de kinderbijslag en het kindgebonden budget dalen bij voorbeeld de uitvoeringskosten met ongeveer 18 miljoen euro www.swiss sense.ril Middelburg: Mortiereboulevard 18a.. tel: (0118) 60 65 94 KOOPZONDAG 12 DECEMBER VAK I 01 TOT 11.00 UUR ■B i aankoop van een Royal Cess boxs Niet i c.rr. ance-e acties Zolang de voorraad svBkt Pf||swlj2ig!r=genenfo' zetfouten DEN HAAG - Veruit de meeste ge meenten in Nederland leggen de komende jarèn veel meer verant woordelijkheid bij hun burgers. Ze kijken niet alleen naar wat zij hun inwoners kunnen aanbieden, maar vooral wat die burger zelf wil doen. „Dat moet je niet negatief zien. Mensen willen in deze moderne samenleving veel meer zaken zelf opknappen dan vroeger", aldus een woordvoerder van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG). Als voorbeeld geeft hij een plant soen met rondzwervend vuil waar burgers bij de gemeente over kla gen. „In plaats dat de gemeente dat opruimt, zou je mensen geld kunnen geven. Daarmee kunnen ze bijvoorbeeld bezems aanschaf fen om de buurt samen schoon te houden." Een ander voordeel is volgens de VNG dat wanneer 8o procent van de burgers zelfredzaam is, gemeen ten meer tijd en geld kunnen be steden aan de 20 procent die echt hulp nodig heeft. De VNG heeft eerder al een visie geschreven over hoe gemeenten kunnen omgaan met de verande rende behoefte van mensen. In de ze visie, Dienstverlening draait om mensen, staat dat gemeenten de zelfredzaamheid van de burger meer moeten ondersteunen. In ruim driekwart van de gemeentelij ke coalitieakkoorden is deze passa ge overgenomen, blijkt uit onder zoek van TNS Nipo. Burgers kunnen in de komende ja ren gemakkelijker aankloppen bij gemeenten. „Als jij als burger iets wilt, ga je al tijd naar de gemeente. Het Rijk zet alleen nog maar de grote lijnen uit. Als je dat wilt, deelt de ge meente jouw gegevens met ande ren. Wil je dan bijvoorbeeld een uitkering aanvragen bij het UWV, dan hoefje niet twee keer te vertel len wie je bent." De dienstverlening van gemeen ten moet de komende jaren wel flink 'op de schop'; die moet veel persoonlijker en individueler wor den. Dat vergt volgens de visie van de VNG een belangrijke omslag in gedrag en houding van ambtena ren. Zij moeten reageren op de vraag van burgers en niet kijken wat zij zelf in de aanbieding heb ben. Ook moeten regeltjes worden geschrapt. Volgens de VNG zal de burger op veel meer terreinen merken dat hij zelf de regie krijgt, bijvoorbeeld bij de Wet maatschappelijke onder steuning. „We zeggen niet meer: we geven iemand een rolstoel omdat hij ge handicapt is. We willen in een ge sprek achterhalen wat zo'n ie mand echt wil en waar hij behoef te aan heeft." „Misschien kan hij zich prima red den zonder rolstoel en heeft hij meer behoefte aan een boodschap pendienst." ROTTERDAM - Iedere minuut die een weginspecteur van Rijkswater staat eerder op de plaats van het ongeval is, scheelt drie minuten file aan de achterkant. Rijkswaterstaat wil daarom in het komende 1,5 jaar veel vaker moto ren inzetten om ongevallen op snelwegen tijdens de spits af te handelen. Rijkswaterstaat Zuid-Holland deed een succesvol le proef die nu landelijke navol ging krijgt. Doordat inspecteurs op de motor sneller aanwezig zijn op de plaats van het ongeval dan collega's in au to's, lossen files achter het ongeluk in veel gevallen sneller op. In 1,5 jaar moeten door heel Neder land circa 35 motoren worden inge zet, vooral op plekken waar drukte valt te verwachten. In Nederland ontving bijvoor beeld IBM samen met Nuon en Cisco 646.542 euro uit het fonds om het energieverbruik van vijf honderd Amsterdamse huishou dens omlaag te brengen. Vrijwel alle grote Nederlandse energiebedrijven en banken heb ben hun callcenterpersoneel kun nen trainen en McDonalds ont ving in Nederland 543.222 euro om personeel bij te scholen. Ook de Italiaanse maffia blijkt een flink deel van de Europese subsi dies te ontvangen, aldus de SP. De Italiaanse politie heeft in de eerste tien maanden van dit jaar 769 straf zaken behandeld waarin misbruik van 320 miljoen euro aan struc tuurgeld een rol speelde. De Italiaanse politie schat dat de maffia jaarlijks 1,2 miljard euro aan subsidie weet binnen te halen. Voor de lopende periode tot 2013 is voor 347 miljard euro aan Euro pese steun gepland, waarvan tot nu toe 10 procent is besteed. verzoek van het ministerie van Justi tie overgevlogen naar Nederland. Ze worden verdacht van betrokkenheid bij de kaping van een zeiljacht en de ontvoering van twee Zuid-Afrika nen. foto Marcel Aratomsse/ANP Wilders dat Israël geen enkele schuld draagt voor het Palestijnse vluchtelingenvraagstuk. „De ver antwoordelijkheid ligt bij de Arabi sche leiders en de islam, die weige ren Israëls bestaansrecht te erken nen", zei hij. „Het bestaan van de Palestijnse vluchtelingenkampen in de Arabische landen toont een gebrek aan Arabische solidariteit." Wilders zette zich fel af tegen de stichting van 'een tweede Palestijn se staat' naast Jordanië. „Iedere concessie werkt averechts. Geef nooit toe. Nooit, nooit, nooit!", ad viseerde hij de zaal. „Het is niet de taak van Israël een Palestijnse staat in het leven te roepen. Zo'n staat is er al en hij heet Jordanië." Niet iedereen was gecharmeerd van Wilders' komst naar Tel Aviv. Een groep van ongeveer twintig demonstranten, merendeels Ne derlandse immigranten, hield bij de ingang van de zaal borden om hoog met teksten als 'Wilders moet in de zak' en 'Wilders, olie op het vuur'. BRUSSEL - Geld van belastingbeta lers wordt op grote schaal mis bruikt via Europese steunfondsen voor zwakkere regio's. Dat stelt de SP in het Europees Parlement. De partij spreekt over een pervers systeem waarvan ook multinatio nals, grote bedrijven in Nederland, de wapenindustrie en de Italiaan se maffia profiteren. „Het is toch niet te begrijpen dat er nog steeds mensen roepen om meer geld voor Europa. Laten we eerst deze systeemfouten aanpak ken, dat scheelt miljarden", aldus SP-Europarlementariër Dennis de Jong gistermiddag. Hij reageerde op onderzoek dat door de krant Financial Times is gedaan naar Europese structuur fondsen. „Dit onderzoek toont aan dat er sprake is van een per vers systeem waarin belastinggeld wordt rondgepompt, waar kapitaal krachtige bedrijven en landen nog eens extra hun voordeel mee doen", aldus De Jong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5