onvermoeibaar sport 129 Bronzen plak voor shorttracksters Baanrenners rustig richting Spelen Londen Niels Albert grijpt leiding in wereldbeker, zege Lars Boom ïlm h, J| i maandag 6 december 2010 'Het is niet leuk om zo te rijden, maar als ik zie dat ik met zulke matige races tweede en derde word, heb ik niets te klagen' Simon Kuipers door Eric de Jager CHANGCHUN - „Wie er niet is, kun je niet verslaan", het is een veel ge bezigd cliché in de sport en Stefan Groothuis moest zich er afgelopen weekeinde weer twee keer van be dienen, toen hem werd gevraagd of zijn World-Cupgoud op de kilo meter niet aan glans had verloren door de afwezigheid van Shani Da- vis. Wie de dubbele zege in China toeschrijft aan het ontbreken van concurrentie, doet de sprinter van Control echter te kort. Groothuis stond niet alleen op de hoogste trede van het podium, hij verdiende zijn plaatsen ook nog eens met twee baanrecords. Zater dag verbrak hij de toptijd van Changchun die op naam stond van... Shani Davis. Gisteren verbe terde hij zichzelf Twee keer was de Nederlander de enige schaatser die onder de één minuut en tien seconden bleef (1.09,57 en 1.09,39). Waar opvallend veel schaatsers op hun tandvlees de eerste Aziatische World Cup afwerkten, raakte Groothuis het ijs met kordate klap pen. „Ik heb blijkbaar niet zoveel last van de reis. Het verschil met de rest was groot en ik heb mijn World-Cupzeges verdrievoudigd." In november 2008 won hij zijn eer ste World-Cupwedstrijd in Ber lijn. Toch houdt ook Groothuis het sinds gisteren even voor ge zien. Hij stapte niet in het vlieg tuig naar Obihiro, waar de volgen de World Cup op het programma staat, maar vloog via Peking terug naar Nederland. „Ik voel me nu goed. Maar de laatste dag van de wedstrijden in Berlijn was ik moe, na drie weekeinden twee keer star ten. Het is onwaarschijnlijk.dat je tot half maart goed blijft als je nu in één keer door zou gaan en alle wedstrijden rijdt." Simon Kuipers, derde en tweede op de 1000 meter, kan niet wach ten tot hij in Nederland aankomt. „Weer frisse lucht in mijn longen." Daarna vertrekt hij met de TVM-ploeg voor een trainings kamp naar Collalbo. Kuipers is één van de schaatsers die naar een pau ze in de wedstrijden snakt. „Ik heb aan de opdracht voldaan. Die was: naar China gaan en punten pak ken voor het klassement naar de WK afstanden. Het is niet leuk om zo te rijden, maar als ik zie dat ik met zulke matige races tweede en derde word, heb ik niets te kla gen." Kuipers en Groothuis heb ben hun vizier nu gericht op de NK sprint eind december. Daar zijn tickets te verdienen voor het wereldkampioenschap in Heeren veen en dat staat met dikke letters in de agenda's van beide schaat sers. Jan Smeekens zorgde voor het vijf de Nederlandse sprintsucces, naast de medailles voor Groothuis en Kuipers. De vijfhonderd-meterspe cialist werd gisteren tweede op zijn favoriete afstand. Het gaatje met winnaar Tucker Fredricks was nauwelijks meetbaar: één duizend ste van een seconde. Twee weken geleden in Berlijn kwam Smeek ens hetzelfde tekort op de Japan ner Kato. Margot Boer toonde op de liling Oval weer eens hoe constant ze dit seizoen rijdt. Zaterdag twee keer vierde op de 500 en 1000 me ter, gisteren twee keer vijfde. Dat ze voor het eerst dit seizoen niet op het podium stond, mocht de pret niet drukken. Constanter dan Christine Nesbitt is niemand. De Canadese won dit weekeinde op nieuw al haar races. Ze heeft al ze ven gouden medailles in haar kof fer - verdiend op de 1000 en 1500 meter - een honderdprocentscore. CHANGCHUN - De Nederlandse shorttracksters hebben voor het eerst in tien jaar een medaille vero verd in het wereldbekercircuit. Het Oranje-kwartet schaatste in de fi nale van het evenement in Chang chun naar brons op de aflossing. Een decennium geleden eindigde Nederland in Heerenveen ook als derde, wat de eerste medaille ooit in de wereldbeker betekende. Annita van Doorn, Sanne en Yara van Kerkhof en lorien ter Mors, kwamen na 4.20,137 over de finish. Het goud ging naar Zuid-Korea (4.16,249) dat China nipt aftroefde (4.16,361). Japan eindigde op dik vijf seconden van Nederland naast het podium. In de wereldbekers tand neemt Nederland de vijfde plaats in met 1378 punten. China leidt na drie van de zes wedstrij den met 2800 punten. De mannen moesten genoegen ne men met een plek in de B-finale op de aflossing. De Nederlandse ploeg was daarin de sterkste en eindigde zodoende als vijfde, in 6.53,603. In de A-finale zegevierde Canada (6.54,065). Freek van der Wart eindigde als vijfde op de 500 meter, het goud was voor de Rus Senten Elistratov. Sjinkie Knegt eindigde als tiende. Van Doorn werd negende en Ter Mors tiende op de 1500 meter. door Edward Swier MELBOURNE - Hoewel het in het baanwielrennen vanzelfsprekend draait om het klokken van de snel ste tijden, is haastige spoed ook in deze discipline nooit goed. Dat de afgelopen dagen bij de eerste we reldbekerwedstrijd, in het Australi sche Melbourne, door de Nederlan ders geen enkel onderdeel werd ge wonnen, is dan ook geenszins zorgwekkend. De Nederlandse afvaardiging scoor de weliswaar slechts drie podium plaatsen op de twaalf verreden on derdelen, de bondscoaches René Wolff (sprint) en Robert Slippens (duuronderdelen) kunnen terugkij ken op een hoopgevende start van de olympische route. Lessen uit het verleden leren dat er beter nog iets te wensen overblijft. De weg richting Londen 2012 is nog lang genoeg. In 2006 ging het bijvoorbeeld veel te goed in de wereldbekers. Het po dium op veel olympische onderde len kleurde oranje, ruim anderhalf jaar voor de Spelen van Peking leek het toen slechts nog zaak de vorm vast te houden. Dat bleek on mogelijk. De Nederlanders verbe terden niet meer en werden in 2008 aan alle kanten voorbijgere den. Feit is dat Engeland en Australië voorlopig veruit de beste papieren hebben, maar in het landenklasse- ment eindigde de Nederlandse ploeg toch als derde. Dat was voor al te danken aan Teun Mulder. Niet alleen eindigde de spierbonk als tweede op zijn favoriete onder deel, de keirin, bovendien noteer de hij een verrassende derde plaats in het sprinttoernooi. Zijn collega-sprinters Roy van den Berg en Yondi Schmidt kunnen hem niet bijbenen, te vrezen valt dat het trio op de teamsprint niet in de buurt van het olympisch po dium komt. Vraag is of de ploegachtervolgers dat wel kunnen. In Melbourne bleef het als zesde geklasseerde kwartet Tim Veldt, Levi Heimans, Arno van der Zwet en Sipke Zijls tra met 4.07,226 ver verwijderd van de gedroomde tijd onder 4.04. Teun Mulder Het lijkt utopie dat het team van Robert Slippens nog veel kan ver beteren. Slippens weet echter dat, met Londen in het vooruitzicht, ook Jenning Huizenga, Wim Stroe- tinga, Michael Vingerling, Theo Bos en misschien ook wel Jens Mouris en Niki Terpstra (al dan niet stiekem) staan te trappelen. Veldt, vijfde op het omnium, ont wikkelt zich razendsnel en is de eerst aangewezene om de nieuwe olympische multidiscipline te rij den. De voormalig spurter wordt geroemd om zijn trainingsinzet, aanpassingsvermogen en leidersca paciteiten. Hetzelfde kan gezegd worden over Marianne Vos, die bij de vrouwen zesde werd op het omnium. Moet Veldt nog verbeteren op de duur onderdelen puntenkoers en scratch, Vos zal vooral beter moe ten worden in het korte werk. Vos heeft bovendien de juiste zenu wen, die haar op het cruciale mo ment een handje helpen. De ploegenachtervolgsters (vijfde) en teamsprintsters (vierde) moe ten vrezen dat het gat met de ech te top, door gebrek aan onderlinge concurrentie in eigen land, moei lijk te dichten valt. Ronduit tegen vallend waren de prestaties van Willy Kanis op zowel sprint (ne gende) als keirin (tiende). Voor haar geldt echter dat ze - wijs ge worden uit de ervaringen tussen 2006 en 2008 - weet dat de echte prijzen niet al anderhalf jaar voor de Spelen verdeeld worden. Viktor Troicki wordt op de schouders gehesen nadat hij Servië het beslis sende punt heeft bezorgd. foto Koca Sulemanovic/EPA door Peter van Leeuwen IGORRE - De Belgische veldrijder Niels Albert heeft gisteren in het Spaanse Igorre de vierde cross om de wereldbeker gewonnen. Dank zij die zege nam Albert de leiding in het klassement over van de af wezige Tsjech Zdenek Stybar. Albert finishte op het loodzware parkoers in het Spaanse Basken land met een voorsprong van ze ventien seconden op de Fransman Francis Mourey. Belgisch kam pioen Sven Nys werd derde op ruim een halve minuut. Gerben de Knegt was de beste Nederlan der op de achtste plek. Stybar meldde zich noodgedwon gen af vanwege een knieblessure. De wereldkampioen is enkele we ken uit de roulatie. „Het is jammer dat het met Zdenek op deze ma nier moest eindigen maar voor mij is de wereldbeker nu een doel op zich geworden", sprak de winnaar. „Nadat ik de seizoenstart miste, was het na een tweede plaats in Aigle en een derde in Pilzen het enige klassement dat voor mij overbleef om voor te strijden. Nu ik aan de leiding sta met een rui me voorsprong op Kevin Pauwels wil ik een eindzege niet meer uit handen geven." Albert boekte na zijn wereldbeker succes vorige week in Koksijde zijn tweede overwinning van het seizoen. Al in de tweede ronde barstte de strijd los in Igorre met een demarrage van Bart Wellens. Mourey schoof onmiddellijk mee terwijl Nys en Albert in de luwte bleven. Nadat de Fransman Wel lens had gelost wist Albert dat er werk aan de winkel was. Eenmaal bij Mourey zag hij de rest nooit meer terug om op drie ronden van het einde de Franse kampioen achter zich te laten. Gerben de Knegt was een van de renners die vanuit Mallorca met een privé-vliegtuigje naar Basken land was afgereisd. Dat was een ini tiatief van Nys die daarmee rea geerde op een staking van de Spaanse luchtverkeersleiders die een groot deel van het luchtruim op slot hield. Nys nam onder ande ren de Nederlanders De Knegt en Thijs van Amerongen mee. Ook Lars Boom was succesvol. Hij won de niet bijster sterk bezette cross in het Luxemburgse Leude- lange, de Grand Prix Julien Cajot. De Belg Ben Berden finishte als tweede. Boom vervolgt zijn optre den in de modder zaterdag in het Belgische Essen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57